SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

július 14., hétfő 14:33
Share

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Hogyan jött ez a lehetőség?

Az egész osztályunk pályázhatott az idei Mozgókép Fesztivál díszletének megtervezésére. Örültem ennek, mert végre év közben kínálkozott egy gyakorlati feladat a megszokott diplomafilm-forgatások és vizsgafeladatok mellett. Többen is neveztek a versenyre, de végül ez a koncepció nyerte el a zsűri tetszését, amely egy LED-falon jelent meg az esemény alatt. Miután megkaptuk a megbízást, azonnal el is kezdtük a munkát. A helyzet viszont egy idő után bonyolultabb lett, mert bár volt egy kidolgozott koncepciónk, ugyanígy a többi alkotónak is akadtak kreatív ötletei. Ezeket a megvalósítás során figyelembe kellett vennem, közben pedig megvédenem a saját elgondolásaimat is.

Ott voltunk mindkét díjátadón és élőben tényleg rendkívül látványos volt a díszlet. Mintha csak a Nagy Gatsbyt láttuk volna színpadra álmodva…

Nem véletlenül. Az Art Deco stílusában képzeltük el a díszletet, mert az olyan korszakot idéz fel, amikor egyszerre ötvözték a vizuális művészeteket a technológiával és a filmiparral. Ez a stílus a 20-as években alakult ki, amikor a filmek nagy klasszikusai is megszülettek és amelyek ma is lenyűgöznek – talán sok más emberhez hasonlóan. Azért választottuk ezt a stílust, mert sok új, bátor és minőségi alkotás látott napvilágot az elmúlt időszakban a filmiparban is, és ezt az előremutató dinamizmust kívántuk kifejezni.

A díszlet szerkezetét hogyan alakítottad ki?

Tudatosan is nyitott, átjárható koncepciót igyekeztünk kialakítani, miközben gondosan kerültünk minden zártságra utaló formát. Ez szimbolikus üzenetet is hordoz, mert nyitottságot sugall a jövő, a közönség és az újszerű alkotások felé. A gyakorlatban is jól működött ez a koncepció, mert a belépéseket és az átjárásokat is gördülékenyen meg tudtuk valósítani a színpadra vezető úton, miközben a díszletelemek segítettek kihangsúlyozni az esemény ünnepélyes jellegét.

 Többes számban beszélsz. Kik segítették a munkádat?

A projekt megvalósításában sokat segített osztálytársam, Szabó Csenge és az animációs csapat, akik nagymértékben hozzájárultak, hogy át tudtuk ültetni LED-falra az Art Deco eredetileg térben elképzelt stílusjegyeit. Rajtuk kívül jelentős támogatást kaptunk tanárunktól, Szendrényi Évától, valamint Sándor Jánostól, Izsó Tamástól és természetesen Fazekas Gyulától, akik a díszlet kivitelezésében segítettek.

 

Egyéb hírek

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020