Idén is megrendezik az ország legnagyobb felsőoktatási, tudományos programsorozatát, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK), amelynek zsűrijében az SZFE 6 oktatója is részt vesz, valamint egyetemünk 22 hallgatója képviselteti magát pályamunkáival.
Az OTDK ebben az évben 37. alkalommal, már több, mint 7 évtizede biztosít bemutatkozási lehetőséget a tehetséges fiatal kutatók számára. A több tudományterületet felsorakoztató konferencia-együttes eseményei március 24-én kezdődtek, elsőként az Állam- és Jogtudományi Szekció előadásaival, de a programok jelentős részére áprilisban kerül majd sor. Hasonlóan a Művészeti és Művészettudományi szekcióhoz, amelynek különböző tagozataiban számos SZFE-s hallható is bemutatkozik és amelyek felölelik a művészetelmélet (azon belül a művészettörténet és -kritika, illetve a színház- és filmművészet), a színpadi előadás és alkotás, a zenei alkotás, az intermédia, valamint a mozgókép témáit is. Az április 23–25-e között tartott konferencia helyszíne az egri Líceum lesz, melynek utolsó napján ugyanitt, az intézmény dísztermében kerül majd sor az ünnepélyes záróprogramra, valamint az eredményhirdetésre is.
Külön öröm számunkra, hogy egyetemünk rektora, prof. dr. Sepsi Enikő és több más oktatónk, köztük az SZFE TDK-elnöke, dr. Timár András is felkérést kapott, hogy legyen zsűritag az eseményen, valamint prof. dr. Kékesi Attila tölti majd be a második mozgóképes tagozat zsűrielnöki tisztségét is.
A kifejezetten a rendezvényen zsűriző oktatók és előadó hallgatók listája az alábbi linken található:
https://szfe.hu/esemenyek/a-szinhaz-es-filmmuveszeti-egyetem-jelenlete-a-37-otdk-muveszeti-es-muveszettudomanyi-zekciojaban/
A Művészeti és Művészettudományi Szekció programjának részletes leírása innen érhető el:
https://37otdk.uni-eszterhazy.hu/programok
Az OTDK történetében első alkalommal ráadásul idén élő közvetítésen keresztül is elérhetők lesznek a hallgatói prezentációk, így a 16 különböző tudományterület mintegy 2500 előadását azok az érdeklődők is nyomon követhetik majd a rendezvény csatornáján, akik nem tudnak jelen lenni az eseményen. A felvételek viszont utólag nem lesznek nyilvánosak, tehát csak az OTDK idejében tekinthetők meg a konferenciasorozat hivatalos honlapján.
Az egyes szekciók listája és az élő közvetítések linkjének elérhetősége: https://otdk.hu/otdk2025/37-otdk-elo-kozvetites/
Az idei év várakozását tovább növeli az a tény, hogy még a 36. alkalomhoz képest is nagyobb számban érkeztek be pályamunkák a rendezvényre. Mindez mutatja a hallgatók és az őket segítő oktatók motiváltságát, valamint általában hazai felsőoktatási intézményeink egyre jelentősebb tehetséggondozó munkáját.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.