SZFE-s színházi anyaggyűjtés Erdélyben

március 10., hétfő 12:00
Share

A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves prózaiszínművész-osztálya (osztályvezető: Ilja Bocsarnikovsz, Oberfrank Pál) Erdélyben járt az elmúlt napokban, hogy anyagot gyűjtsön készülő legújabb vizsgaelőadásához. 2025. február 22-én Görgényüvegcsűrben vehettek részt a helyi farsangi ünnepségen, ahol a környék falvaiban (Kisfülpös, Beresztelke, Szászrégen, Marosfelfalu, Marosvécs, Disznajó, Holtmaros, Magyaró, Fickó, Alsóbölkény, Görgényüvegcsűr) élő időseknek játszottak, majd az előadást követően találkoztak velük, és kötetlen beszélgetések keretében meghallgathatták történeteiket.

A téma, amin a hallgatók dolgoznak az ún. verbatim. A terminus a latin verbatim jelzőből ered, jelentése „szó szerinti”, „szóról szóra”.  Egy idézet vagy szöveg lábjegyzeteként használták, amikor a forrásanyagot teljes pontossággal, a legkisebb változtatás nélkül írták át. A verbatim előadás színészek által elmondott, valóban élő emberek a színpadon újra testet öltő monológjaiból áll.

szfe erdely 1

Az osztály témaként a szerelmet választotta, interjúikat pedig két generáció képviselőivel készítik – egyrészt nagyszüleik korosztályával, másrészt kortársaikkal. Fontos, hogy az anyaggyűjtés határon túli magyar településeken történik.

Az interjúkészítés jelen esetben nemcsak színházi anyaggyűjtés, hanem önmaguk tanulmányozása is, annak a fontos kérdésnek a felvetése: létezik-e örök szerelem, hogy lehet megtalálni azt, valamint, hogy mit is jelent. A más korosztályokkal való beszélgetés során az ő szerelmi történeteik felfedezése volt a fókuszban. Azoké a szerelmeké, amelyek örökké tartottak vagy megszakadtak; amelyek más időben, más területen valósultak meg, de amelyek az időbeli távolságon kívül talán semmiben sem térnek el a maitól. Mindemellett a más országok és városok lakóival való beszélgetés a magyar kultúra tanulmányozására is lehetőséget ad.

Hogy kifejezzék hálájukat a beszélgetésekért és azért, hogy megadják a felütést az ezt követő párbeszéd számára, az osztály az egyik vizsgaelőadását mutatta be. Február 24–25-én így a marosvásárhelyi Spectrum Színházban láthatta a helyi közönség az osztály sikerrel futó Repülni hív a magas ég című előadását, az etűdök parádéját, melyet a színészhallgatók az elsőéves tanulmányaik során hoztak létre és amely jelenleg a Nemzeti Színházban látható.

szfe erdely 2

Köszönet a szervezőknek, az erdélyi Csillag Egyesület, az RMDSZ Nőszervezet, a Diakónia Keresztyén Alapítvány Szászrégeni Fiókja csapatának és a Spectrum Színháznak, hogy befogadtak bennünket.

Egyéb hírek

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Négy díjat is elhoztak az SZFE alkotói a Magyar Mozgókép Fesztiválról

A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Két oktatónk is átvehette a Magyar Filmakadémia életműdíját a MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.

Elindult az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál

Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020