A négynapos rendezvény ideje alatt megtekinthető a Lencseváltás című werkfotó kiállítás Veszprémben a Magyar Mozgókép Fesztiválon a Hangvilla Multifunkcionális Közösségi Térben.
A Lencseváltás werkfotó kiállítás ? amelyen a 2022-es év mesterszakos vizsgafilmjeinek forgatási képeit nézhetik meg az érdeklődők ?, ünnepélyes megnyitójára június 7-én került sor Veszprémben a Magyar Mozgókép Fesztivál keretében. A kiállítást Szijj András elsőéves film-és televíziórendező szakos hallgatónk nyitotta meg.
„Minden vizsgafilm elkészítése igazi lelki hullámvasút, hol fent, hol lent, egyik pillanatban harmonikus a közös munka, a következőben már élesek a viták. Látszólag nem homogén, ugyanakkor mégis az, ami összeköt bennünket abban a pár forgatási napban, míg elkészül a vizsgafilm. Ez jelentősen kevesebb forgatási napot jelent természetesen, mint egy nagyjátékfilm esetében, de nekünk nagyon fontos ez a pár nap, hisz barátságok köttetnek, vagy éppenséggel billennek meg, de ez is része annak a folyamatnak, aminek mindannyiunk örömmel vetjük alá magunkat, még akkor is, ha olykor rizikós a közös munka, hiszen bárhogyan is, de csak együtt tudunk létrehozni valamit. Olyan lelkiállapotban van a stáb a forgatáson, amit szavakkal nehéz lenne elmondani, ezért üdvözülendő, hogy ez a kiállítás megszülethetett, hiszen a képek sokkal beszédesebbek a forgatási folyamatokról, mint a szavak. Arra bíztatnék mindenkit, amikor megnézi a fotókat, szánjon arra időt, hogy alaposan megvizsgálja a fotókon szereplő emberek tekintetét, mert ezekben a tekintetekben találja majd meg azt a csodát, ami miatt mi itt vagyunk az SZFE-n, s ami miatt a filmkészítés az életünk.” ? mondta el a kiállítás megnyitóján Szijj András.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem következő programja a Levelek Hollywoodból című kiállítás, ami Zsigmond Vilmos Oscar-díjas operatőr leveleit mutatja be, melyeket főiskolai tanárának, Bojkovszky Béla fénymesternek írt 1960 és 1971 között. A levelek a magyar és amerikai filmtörténet eddig még nem ismert, valós képét mutatják meg az érdeklődőknek. A kiállítás megtekinthető június 7-10. között Balatonfüreden, a Partitúra Galériában. Ugyanitt minden nap 16 órától megtekinthető Novák Emil Laci és Vili: Történetek a magyar operatőriskoláról című filmje.
Június 9-én 17 órakor a veszprémi Fotonban ? majd másnap 17.30-kor ? az SZFE vizsgafilmjeit lehet megtekinteni a 60-as évektől napjainkig, a vetítések után lehetőség lesz beszélgetni több alkotóval. Aznap 21 órakor a balatonfüredi Partitúra Galériában Riba Gery, az SZFE másodéves filmrendező szakos hallgatója ad mély atmoszférával átitatott akusztikus koncertet. 21.30-kor a Novák Emil összeállításában megjelent A magyar operatőr iskola története ? A huszadik század technológiai hatásai a filmoktatásra című hiánypótló könyvének lesz bemutatója, ahol Dr. Antal Zsolt, az SZFE oktatásfejlesztési és tudományos rektorhelyettese, Dr. Vecsernyés János, az SZFE mozgóképművészeti rektorhelyettese és Novák Emil a könyv szerzője beszélgetnek a kiadvány születéséről és kiadásáról.
Szeretettel várunk mindenkit!
Az ókori görög drámák inspirálják, saját darabjaiban pedig a mai társadalmi kérdéseket boncolgatja. Végzős hallgatóinkat bemutató sorozatunkban most fizikai színházi rendező és koreográfus szakos hallgatónk, Ferenczy-Nagy Boglárka mesél művészi útjáról, egyetemi éveiről és jövőbeli elképzeléseiről.
Hét határon túli helyszínen mutatják be a közeljövőben a Békéscsabai Jókai Színház Idegenek és ismerősök című darabját, amelyet Zalán Tibor írt Munkácsy Mihály és Jókai Mór fiktív találkozásáról. A darabnak a rendező és egyben az SZFE intézetvezetője, Herczeg T. Tamás személyén túl is számos közös vonatkozása van az egyetemmel.
Április 4. és 5. között beszélgetések és lemezvásár kísérik a film és zene kapcsolatát megjelenítő Budapest Ritmo Filmnapokat a Toldi moziban. A szombati nap programjának részeként bemutatkozik majd tavaly végzett hallgatónk, Derzsi Mátyás Csókot kaptam az ördögtől című filmje is, a vetítést pedig szakmai kerekasztal-beszélgetés követi majd.
Március 15-e alkalmából átadták a legmagasabb állami kitüntetéseket a Vigadóban. Egyetemünk mesteroktatója, Berzsenyi Krisztina és filmoperatőr-művész MA szakon nemrég végzett hallgatónk, Krulik Marcell is elismerésben részesült.
Március 15-e alkalmából átadták a Vigadóban a legmagasabb állami kitüntetéseket, a Kossuth-díjakat. A nagydíjat idén a 86 éves Koncz Gábor színművésznek ítélték oda, Lajos Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja pedig Kossuth-díjban részesült.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából megemlékezést tartott az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az eseményen műsort adott Vidnyánszky Attila és Rácz József elsőéves prózai színművész osztálya, ünnepi beszédet mondott egyetemünk docense, dr. Győrei Zsolt, valamint sor került egy emléklap átadására is.
Tizenhatodik alkalommal rendezi meg a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház népszerű tavaszi rendezvényét. A Színművészeti Egyetemek Találkozóján a teátrum idén is izgalmas újdonságokkal várja a közönséget, miközben a színinövendékek előadásai továbbra is a fesztivál fő attrakcióját jelentik. A fesztivál idei programjában az SZFE négy előadását láthatják az érdeklődők: bemutatkozik Kecskeméten A karmester szeretője, az Égi madár, a Lidércláng és a Parasztopera.
Az Országgyűlés döntése alapján Magyarország a 2025-ös és 2026-os évet a „Magyar Tudomány Éveként” ünnepli, a Magyar Tudományos Akadémia és annak Könyvtára alapításának 200 éves évfordulójának alkalmából.