A tanulmányi félévek megkezdésekor és a felvételi döntés során fontos szempont lehet, hogy az adott intézmény hányféle és pontosan milyen támogatásokat biztosít hallgatóinak. A saját alapítású ösztöndíjak mellett természetesen az állami forrásokat is elérhetik az SZFE hallgatói.
A szakmai és a művészeti ösztöndíj azok számára elérhető, akik kiemelkedően teljesítenek szakmai vagy művészeti területen. Ez a támogatás a tehetséggondozás és a szakmai elkötelezettség előmozdítását szolgálja. A szakmai ösztöndíjat erre rendszeresített formanyomtatványon (pályázati űrlap) a hallgatók a Hallgatói Önkormányzathoz (HÖK) nyújthatják be, jóváhagyásáról az Egyetem Tanulmányi és Szociális Bizottsága dönt. A művészeti ösztöndíjkérelmekről az Egyetem Művészeti és Produkciós Bizottsága terjeszt fel döntést a rektor felé. (Bővebb információ: https://szfe.hu/palyazati-felhivas-onallo-szinpadi-vagy-filmes-alkotasok-megvalositasara/)
A szociális alapú ösztöndíjrendszer más egyetemekhez hasonlóan az állam által biztosított. A rendszeres szociális ösztöndíj a hallgató szociális helyzete alapján egy félévre biztosított, havonta folyósított juttatás, mely a hallgató által a HÖK részére beadott pályázat útján igényelhető. A rendkívüli szociális ösztöndíj előre nem látható, váratlan események bekövetkezte esetén igényelhető, biztosítva ezzel a hallgatók számára a szükséges stabilitást. Rendkívüli szociális eseménynek minősül az odaítélés szempontjából minden, a hallgató, illetőleg a családja anyagi körülményeit váratlanul, átmenetileg kedvezőtlenül befolyásoló esemény, különösen a gyerekszületés, a haláleset, a munkanélkülivé válás, a súlyos baleset vagy a vagyoni kár. A szociális ösztöndíjak közé tartozik továbbá az alaptámogatás, amelyre az I. évfolyamos hallgatók pályázhatnak a beiratkozást követő első félévben. A szociális ösztöndíj iránti kérelmeket az erre rendszeresített formanyomtatványon a HÖK részére kell benyújtani, a kérelmeket az Egyetem Tanulmányi és Szociális Bizottsága hagyja jóvá.
Teljesítményalapú ösztöndíj a tanulmányi ösztöndíj, amely azon hallgatók részére biztosított , akik kimagasló tanulmányi eredményekkel rendelkeznek amit a kimagasló tanulmányi eredménnyel rendelkező hallgatók kapnak. Ez a támogatás ösztönzi a hallgatókat a kitartó és magas színvonalú teljesítményre.
A közéleti ösztöndíjra az Egyetem azon hallgatói pályázhatnak, akik közéleti tevékenységet látnak el. A közéleti tevékenységgel kapcsolatban a HÖK, valamint a Tanulmányi és Szociális Bizottság hoz döntést.
Az állam által adományozott nemzeti felsőoktatási ösztöndíj (korábban köztársasági ösztöndíj) azokat a hallgatókat támogatja, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a felsőoktatás területén, ezzel is elismerve azok szakmai hozzájárulását és elkötelezettségét.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) állami ösztöndíj, amelynek egyúttal célja, hogy a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogassa. Az ÚNKP olyan hallgatókat, oktatókat, kutatókat támogat, akik az Egyetemen eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak. A pályázatok nyilvános kiírását és lebonyolítását az Egyetem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal együttműködésben látja el.
Az egyéb állami forrásból pályázható ösztöndíjak, mint a Törőcsik Mari-ösztöndíj és a Bursa Hungarica, különféle területeken támogatják a hallgatókat, akik alkotói és kutatási tevékenységekkel vagy színművészeti területen nyújtott aktív részvétellel tűnnek ki. Ezen ösztöndíjakat a hallgatók közvetlenül a támogatótól pályázhatják meg.
Mindezeken keresztül az SZFE ösztöndíjrendszerének sokszínűsége és széleskörűsége biztosítja, hogy minden hallgató megtalálja a számára legmegfelelőbb támogatási formát, ezáltal segítve az egyetemi éveik sikeres és kiegyensúlyozott lezárását.
A fenti támogatási formákon túl az Egyetem törekszik további belső egyetemi pályázatok kiírására, amelyekre az egyetem polgárai jelentkezhetnek.
A támogatásokról bővebben:
51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet a felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről (https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0700051.kor),
SZFE Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzat (https://szfe.hu/wp-content/uploads/2023/10/SZMSZ-alairt-Hallgatoi-Teritesi-es-Juttatasi-Szabalyzat-1.pdf)
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.