A tanulmányi félévek megkezdésekor és a felvételi döntés során fontos szempont lehet, hogy az adott intézmény hányféle és pontosan milyen támogatásokat biztosít hallgatóinak. A saját alapítású ösztöndíjak mellett természetesen az állami forrásokat is elérhetik az SZFE hallgatói.
A szakmai és a művészeti ösztöndíj azok számára elérhető, akik kiemelkedően teljesítenek szakmai vagy művészeti területen. Ez a támogatás a tehetséggondozás és a szakmai elkötelezettség előmozdítását szolgálja. A szakmai ösztöndíjat erre rendszeresített formanyomtatványon (pályázati űrlap) a hallgatók a Hallgatói Önkormányzathoz (HÖK) nyújthatják be, jóváhagyásáról az Egyetem Tanulmányi és Szociális Bizottsága dönt. A művészeti ösztöndíjkérelmekről az Egyetem Művészeti és Produkciós Bizottsága terjeszt fel döntést a rektor felé. (Bővebb információ: https://szfe.hu/palyazati-felhivas-onallo-szinpadi-vagy-filmes-alkotasok-megvalositasara/)
A szociális alapú ösztöndíjrendszer más egyetemekhez hasonlóan az állam által biztosított. A rendszeres szociális ösztöndíj a hallgató szociális helyzete alapján egy félévre biztosított, havonta folyósított juttatás, mely a hallgató által a HÖK részére beadott pályázat útján igényelhető. A rendkívüli szociális ösztöndíj előre nem látható, váratlan események bekövetkezte esetén igényelhető, biztosítva ezzel a hallgatók számára a szükséges stabilitást. Rendkívüli szociális eseménynek minősül az odaítélés szempontjából minden, a hallgató, illetőleg a családja anyagi körülményeit váratlanul, átmenetileg kedvezőtlenül befolyásoló esemény, különösen a gyerekszületés, a haláleset, a munkanélkülivé válás, a súlyos baleset vagy a vagyoni kár. A szociális ösztöndíjak közé tartozik továbbá az alaptámogatás, amelyre az I. évfolyamos hallgatók pályázhatnak a beiratkozást követő első félévben. A szociális ösztöndíj iránti kérelmeket az erre rendszeresített formanyomtatványon a HÖK részére kell benyújtani, a kérelmeket az Egyetem Tanulmányi és Szociális Bizottsága hagyja jóvá.
Teljesítményalapú ösztöndíj a tanulmányi ösztöndíj, amely azon hallgatók részére biztosított , akik kimagasló tanulmányi eredményekkel rendelkeznek amit a kimagasló tanulmányi eredménnyel rendelkező hallgatók kapnak. Ez a támogatás ösztönzi a hallgatókat a kitartó és magas színvonalú teljesítményre.
A közéleti ösztöndíjra az Egyetem azon hallgatói pályázhatnak, akik közéleti tevékenységet látnak el. A közéleti tevékenységgel kapcsolatban a HÖK, valamint a Tanulmányi és Szociális Bizottság hoz döntést.
Az állam által adományozott nemzeti felsőoktatási ösztöndíj (korábban köztársasági ösztöndíj) azokat a hallgatókat támogatja, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a felsőoktatás területén, ezzel is elismerve azok szakmai hozzájárulását és elkötelezettségét.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) állami ösztöndíj, amelynek egyúttal célja, hogy a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogassa. Az ÚNKP olyan hallgatókat, oktatókat, kutatókat támogat, akik az Egyetemen eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak. A pályázatok nyilvános kiírását és lebonyolítását az Egyetem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal együttműködésben látja el.
Az egyéb állami forrásból pályázható ösztöndíjak, mint a Törőcsik Mari-ösztöndíj és a Bursa Hungarica, különféle területeken támogatják a hallgatókat, akik alkotói és kutatási tevékenységekkel vagy színművészeti területen nyújtott aktív részvétellel tűnnek ki. Ezen ösztöndíjakat a hallgatók közvetlenül a támogatótól pályázhatják meg.
Mindezeken keresztül az SZFE ösztöndíjrendszerének sokszínűsége és széleskörűsége biztosítja, hogy minden hallgató megtalálja a számára legmegfelelőbb támogatási formát, ezáltal segítve az egyetemi éveik sikeres és kiegyensúlyozott lezárását.
A fenti támogatási formákon túl az Egyetem törekszik további belső egyetemi pályázatok kiírására, amelyekre az egyetem polgárai jelentkezhetnek.
A támogatásokról bővebben:
51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet a felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről (https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0700051.kor),
SZFE Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzat (https://szfe.hu/wp-content/uploads/2023/10/SZMSZ-alairt-Hallgatoi-Teritesi-es-Juttatasi-Szabalyzat-1.pdf)
A Budapest Bábszínház a Kulturális és Innovációs Minisztériummal és Budapest Főváros Önkormányzatával közös fenntartásban működik, a kinevezést a kulturális tárca jelentette be. Ellinger Edina bábművész, rendező 2020-ben vette át a színház vezetését Meczner Jánostól.
A magyar származású Adrien Brody főszereplésével készült, amerikai-brit-magyar koprodukcióban forgatott történelmi drámát, A brutalistát három díjjal is jutalmazták a vasárnap esti Golden Globe díjátadó gálán: a legjobb drámai film, a legjobb színész – dráma (Adrien Brody) és a legjobb rendező (Brady Corbet) kategóriákban.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem is részt vesz a 2025. január 9–11. között rendezendő Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon! Idén a “D” pavilon HF34-es számú standján találkozhatnak velünk a színházi és a filmes pálya iránt érdeklődők. Mindenkit várunk szeretettel!
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében mutatták be kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit, először magyar nyelven. Az idáig vezető útról a projektben részt vevő negyedéves dramaturg hallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében mutatták be kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit, először magyar nyelven. Az idáig vezető útról a projektben részt vevő negyedéves dramaturg hallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
A Pécsi Nemzeti Színházban megtartották a Hazám, hazám című operabeavató ősbemutatóját. Az előadást negyedéves rendezőhallgatónk, Fejes Szabolcs állította színpadra, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért is annyira nehéz műfaj az opera.