A Színház- és Filmművészeti Egyetem március 14-én tartotta az RRF-2.1.2-21-2022-00024 azonosító számú, „Digitális és gyakorlati oktatási infrastruktúra fejlesztése a Színház- és Filmművészeti Egyetemen” című projektjének záró sajtótájékoztatóját. Az egyetem történetének legnagyobb volumenű fejlesztése új dimenziókat nyit a filmes képzésben, megteremtve egy olyan egyedülálló, világszínvonalú oktatási infrastruktúrát, amely egész Európában egyedülálló a felsőoktatási intézmények között.
Az SZFE rektora, Prof. Dr. habil. Sepsi Enikő örömmel jelentette be a pályázaton elért sikereket, kiemelve a támogatás jelentőségét és az általa kínált lehetőségeket. A projekt nem csupán egy modernizált oktatási környezetet hoz létre, hanem olyan platformot is biztosít, amely a filmes szakma legkorszerűbb technológiáit ötvözi a gyakorlatorientált oktatással.
A sajtótájékoztatón részt vett a mozgóképipar-fejlesztésért felelős kormánybiztos, az SZFE osztályvezető oktatója, Káel Csaba is, aki hangsúlyozta, hogy az egyetemnek fontos lépést tartania a filmipar dinamikus fejlődésének tendenciáival. Kifejezte az egyetem elkötelezettségét azon a téren, hogy hallgatói naprakészen, a legújabb technológiákkal és szakmai ismeretekkel felszerelve léphessenek ki a munkaerőpiacra. Azt is hangsúlyozta, hogy az SZFE által kínált innovatív oktatási programok és általában a gyakorlatorientált képzés magas színvonala elősegíti, hogy Magyarország továbbra is meghatározó szerepet játszhasson a filmes világban. Az eseményen jelen volt Clemens Danzer az ARRI Rental nemzetközi értékesítési igazgatója, a Virtuális Stúdió beruházását irányító vezetője is.
Robert Payton és Eric Wolford évtizedes tapasztalatokkal rendelkező szakemberek, akik az elmúlt három hónapban mesterkurzusokon és workshopokon mutatták be, hogyan lehet kihasználni a 3D-s LED-fal által nyújtotta lehetőségeket. A 2D-s és 3D-s háttérmodellek alkalmazása például új dimenziókat nyit meg a forgatások során, lehetővé téve a filmeseknek, hogy kreatívabban és rugalmasabban alkossanak. A stúdió által kínált széles választékú háttérmodellek lehetővé teszik, hogy a filmesek szinte bármilyen környezetet létrehozzanak a kamera előtt, legyen szó városi utcákról, erdős tájakról, vagy akár idegen bolygókról és jövőbeli városképekről. Ez a sokféleség és flexibilitás lehetővé teszi, hogy a filmesek szabadon kibontakoztassák kreativitásukat és elképzeléseiket.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.
Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.