Míg szombat délelőtt a Magyarországi Bábszínházak Találkozóját nyitják, este már a Múzeumok Éjszakáján lépnek fel a harmadéves bábszínész hallgatók Erzsóka című előadásukkal. De ez a darab képviseli az SZFE-t a szlovéniai FUGA fesztiválon is.
Június 22. és 27. között 16. alkalommal rendezik meg Kecskeméten, a Ciróka Bábszínház szervezésében, a hazai bábosok legnagyobb szakmai fórumát, a Magyarországi Bábszínházak Találkozóját. Öt nap alatt 28 fellépő társulat érkezik a dél-alföldi megyeszékhelyre és mintegy 40 előadást mutatnak majd be. Már mondhatni hagyomány, hogy a fesztivált az aktuális bábszínész osztály vizsgaelőadása nyitja meg. Idén Fabók Mariann harmadéves bábszínész növendékeinek jut ez a megtiszteltetés, akik az Erzsóka című előadásukat hozzák a fesztiválra. Osztályvezető tanáruk szerint ez óriási lehetőség a hallgatóknak, hiszen a Ciróka Bábszínház nagyterme ilyenkor zsúfolásig tele van az ország egész területéről érkező bábos szakemberekkel: színészekkel, rendezőkkel, tervezőkkel, dramaturgokkal. Aznap nem sok idejük jut majd az ismerkedésre, mert sietnek vissza Budapestre. Este 9 órakor ugyanis a Bajor Gizi Színészmúzeumban lépnek fel ugyanezzel a produkcióval a Múzeumok Éjszakája keretében. Majd vasárnap reggel ismét csatlakoznak a kecskeméti fesztiválozókhoz, s lehetőségük lesz a többi társulat előadását is megtekinteni.
A nyár másik nagy eseménye a harmadéves bábosok számára, hogy az egyetem vezetése Erzsókájukat nevezte a Szlovéniában megrendezésre kerülő nemzetközi FUGA – színházi és zenei – fesztiválra. Ráadásul az esemény szakmai bizottsága a produkciót beválogatta a versenyprogramba, ahova mindössze hat előadás nyert meghívást. Így az osztály július 10-től 15-ig a szlovéniai Koperben képviselik majd az egyetemet. A darabot július 11-én láthatja majd a közönség a Koper Theatre színpadán.
Aztán augusztus 22-től 30-ig a Déryné Program meghívására az Erzsóka az országot járja majd. Látható lesz Püspökladány, Nyírmada, Madaras, Fehérgyarmat, Hőgyész és Erdőbénye művelődési házainak színpadán. Aki arra jár, mindenképp szakítson időt az előadásra, hiszen a báb egy kortalan műfaj. Ma már egyre több, kifejezetten felnőtteknek szóló bábelőadás születik. Az igazán jó, gyermekeknek szóló bábjátékon pedig nemcsak a család legkisebb tagja, hanem a szülők is jól szórakoznak. Az Erzsóka 8 éves korosztálytól ajánlott. Az alkotók ebben a történetben két népmesét gyúrtak egybe, melyek egyikében a két nagyobbik nővér juharfába „rekkenti” kishúgát, Erzsókát. Majd a történet fonalára egy boszorkány fondorlatai kötnek csomókat.
A Magyarországi Bábszínházak Találkozójának részletes programját itt olvashatjátok. Az Erzsóka című darabról további információkat pedig itt találtok.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.
Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.