Míg szombat délelőtt a Magyarországi Bábszínházak Találkozóját nyitják, este már a Múzeumok Éjszakáján lépnek fel a harmadéves bábszínész hallgatók Erzsóka című előadásukkal. De ez a darab képviseli az SZFE-t a szlovéniai FUGA fesztiválon is.
Június 22. és 27. között 16. alkalommal rendezik meg Kecskeméten, a Ciróka Bábszínház szervezésében, a hazai bábosok legnagyobb szakmai fórumát, a Magyarországi Bábszínházak Találkozóját. Öt nap alatt 28 fellépő társulat érkezik a dél-alföldi megyeszékhelyre és mintegy 40 előadást mutatnak majd be. Már mondhatni hagyomány, hogy a fesztivált az aktuális bábszínész osztály vizsgaelőadása nyitja meg. Idén Fabók Mariann harmadéves bábszínész növendékeinek jut ez a megtiszteltetés, akik az Erzsóka című előadásukat hozzák a fesztiválra. Osztályvezető tanáruk szerint ez óriási lehetőség a hallgatóknak, hiszen a Ciróka Bábszínház nagyterme ilyenkor zsúfolásig tele van az ország egész területéről érkező bábos szakemberekkel: színészekkel, rendezőkkel, tervezőkkel, dramaturgokkal. Aznap nem sok idejük jut majd az ismerkedésre, mert sietnek vissza Budapestre. Este 9 órakor ugyanis a Bajor Gizi Színészmúzeumban lépnek fel ugyanezzel a produkcióval a Múzeumok Éjszakája keretében. Majd vasárnap reggel ismét csatlakoznak a kecskeméti fesztiválozókhoz, s lehetőségük lesz a többi társulat előadását is megtekinteni.
A nyár másik nagy eseménye a harmadéves bábosok számára, hogy az egyetem vezetése Erzsókájukat nevezte a Szlovéniában megrendezésre kerülő nemzetközi FUGA – színházi és zenei – fesztiválra. Ráadásul az esemény szakmai bizottsága a produkciót beválogatta a versenyprogramba, ahova mindössze hat előadás nyert meghívást. Így az osztály július 10-től 15-ig a szlovéniai Koperben képviselik majd az egyetemet. A darabot július 11-én láthatja majd a közönség a Koper Theatre színpadán.
Aztán augusztus 22-től 30-ig a Déryné Program meghívására az Erzsóka az országot járja majd. Látható lesz Püspökladány, Nyírmada, Madaras, Fehérgyarmat, Hőgyész és Erdőbénye művelődési házainak színpadán. Aki arra jár, mindenképp szakítson időt az előadásra, hiszen a báb egy kortalan műfaj. Ma már egyre több, kifejezetten felnőtteknek szóló bábelőadás születik. Az igazán jó, gyermekeknek szóló bábjátékon pedig nemcsak a család legkisebb tagja, hanem a szülők is jól szórakoznak. Az Erzsóka 8 éves korosztálytól ajánlott. Az alkotók ebben a történetben két népmesét gyúrtak egybe, melyek egyikében a két nagyobbik nővér juharfába „rekkenti” kishúgát, Erzsókát. Majd a történet fonalára egy boszorkány fondorlatai kötnek csomókat.
A Magyarországi Bábszínházak Találkozójának részletes programját itt olvashatjátok. Az Erzsóka című darabról további információkat pedig itt találtok.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a 2025/2026-os tanévben zsidó színházi specializációt indít az osztatlan színművész szakos képzésén belül. Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.
A halál, az elmúlás áll Lehel Vilmos új darabjának, A Spoon River-i holtaknak a középpontjában, amelyet nemrég mutattak be a Bethlen Téri Színházban. Ebből az apropóból is beszélgettünk az ötödéves színházrendező – fizikai színházi koreográfus szakos hallgatóval, aki ez utóbbi sötét témaválasztás ellenére nagyon is színes egyéniség. Rendez, játszik, koreografál és táncol, de akár gördeszkán is láthatjuk elsuhanni Budapest valamelyik utcáján.
A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!
A magyar operett napja kettős évforduló: Kálmán Imre születésének és Lehár Ferenc halálának dátuma. A Budapesti Operettszínház ilyenkor nagyszabású gálaműsorral ünnepel, és ekkor adják át a magyar operett napjához kapcsolódó díjakat a Nagymező utcai teátrumban. Idén legnagyobb örömünkre az évad legígéretesebb ifjú művészének járó Marsallbot-díjat egyetemünk hallgatója, Kelemen Fanni vehette át.
Hogyan lesz közönségünk holnap? Van-e közönség közösség nélkül? – ezeket a kérdéseket járták körül a színházi és filmes közönség elérésének kihívásairól rendezett szimpóziumon a kulturális intézmények képviselői és a közönségkutatással foglalkozó szakemberek. Az eseményen az SZFE doktori iskolája is képviseltette magát előadókkal, illetve bemutatták az iskola készülő kötetét a színházi nézőkutatásról.
Egyetemünk az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartotta október 23-ai megemlékezését. Az eseményen beszédet mondott Kiss József Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója, egyetemünk oktatója. Az ünnepi műsort Mátyássy Szabolcs és Méhes László másodéves zenés színművész osztályának előadása tette teljessé.
Az A-kategóriás Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon tartották a Mélypont érzés című új magyar dokumentumfilm világpremierjét. A rangos szemlén elsős (DLA) doktorandusz hallgatónk, Miklós Ádám rendező alkotása a 15 új dokumentumfilmet bemutató versenyprogramban indult. A zsűri nagyra értékelte a film emberi megközelítését és mély empátiáját, ezért külön elismeréssel jutalmazta az alkotást. A Filmintézet Inkubátor Programjában készült elsőfilm két szerfüggő felépülését mutatja, és december 5-én érkezik a hazai mozikba a Vertigo Média forgalmazásában.
Egyetemünk elsős (DLA) doktorandusz hallgatója, Cibulya Nikol független magyar horrorfilmje különdíjat kapott a 40. Varsói Nemzetközi Filmfesztivál első és második játékfilm-kategóriájában. A világ egyik legrangosabb A-kategóriás filmfesztiváljának versenyprogramjában hallgatónké volt az egyetlen magyar játékfilm.