Az idei évben tíz éves jubileumához érkezett a festői környezetben, a nagymarosi a vízparton megrendezett VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó, amely izgalmas és sokszínű programokkal várta a közönséget. A fesztivál keretein belül idén is megvalósulhatott az 5mű kezdeményezés, melynek a Színház- és Filmművészeti Egyetem volt a házigazdája.
A VéNégy Fesztivál hagyományosan az egyik legnagyobb művészeti és kulturális esemény Magyarországon. Idén különleges jelentőséggel bírt, mivel az öt legelismertebb magyar művészeti egyetem – a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Budapesti Metropolitan Egyetem és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem – közösen állított össze egyedi programokat és kiállításokat.
Június 22-én 14:00-kor vette kezdetét az 5 budapesti művészeti egyetem programja a megnyitó eseménnyel, melyen jelen volt az SZFE kancellárja, az LFZE HÖK alelnöke, az MKE, a MOME és az MTE rektorhelyettese, akik köszöntő beszédeikben méltatták az 5mű kezdeményezést. Az egyetemek vezetői biztosították a hallgatókat, hogy támogatják a további közös munkát, az egyetemek együttműködését és a hallgatók kapcsolattartását. Ez példátlan összefogás a hazai művészeti egyetemek közösségépítésében.
Dr. Szarka Gábor, az SZFE kancellárja örömét és háláját fejezte ki, hogy az SZFE a kezdeményezés élére állhatott. Köszönetét fejezte ki minden hallgatónak és kollégának, akik az elmúlt időszakban azon dolgoztak, hogy az 5mű-s programok minél színesebbek legyenek. Reményét fejezte ki, hogy ez csak a kezdet, és jövőre még fejlődni fog az 5mű tematikája, és minden a hallgatók által megálmodott program megvalósulhat.
Kis Domonkos Márk fesztiváligazgató beszédében elmondta, hogy minden művészeti ágban fontos felelősség az, hogy átadják a tudást, átadják a helyet és a lehetőségeket a következő generáció számára.
A VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó egy különleges alkalom és helyszín arra, hogy a magyarországi művészeti egyetemek bemutathassák tehetséges hallgatóik munkáit és alkotásait. A négynapos fesztivál kiváló lehetőséget biztosított a hallgatóknak, hogy megismerkedhessenek egymás művészeti ágaival.
A fesztivál idejére a hallgatói közösségek birtokba vették az 5mű úszószínpadát és a fesztivál teljes területét is. A Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói látványos installációkkal és számos dekorációval tették színesebbé és szebbé a környezetet. A hallgatók több hónapos munkájának eredményeként workshop-ok, szakmai beszélgetések, színházi, zenés és táncos produkciók követték egymást az 5mű színpadon.
Ezen programokon keresztül a VéNégy Fesztivál lehetőséget teremtett a művészeti egyetemek hallgatóinak, hogy bemutassák tehetségüket, egyedülálló művészeti élményeket nyújtsanak a látogatóknak, és hozzájáruljanak a művészeti kultúra fejlődéséhez Magyarországon.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.