Závogyán Magdolna: Az SZFE izgalmas és pezsgő szellemi műhely - Tanévnyitó és Díszdiploma Átadó Ünnepség az SZFE-n

B. Török Fruzsina
2023 szeptember 12., kedd 13:54.
Share

Az SZFE szeptember 11-én tartotta tanévnyitó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínház dísztermében, ahol Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár több mint négyszáz egyetemi polgár előtt nyitotta meg az egyetem 2023/24-es tanévét.

Závogyán Magdolna arra kérte az egyetem hallgatóit, érezzék annak felelősségét és súlyát, hogy nemsokára a nemzet kulturális életének meghatározó alakjai lesznek.

„Ízlést, értékrendet, identitást, nemzetet fognak formálni” – mondta Závogyán. Az államtitkár szerint ez különösen nemes feladat lesz egy ilyen „korszerű, nyitott, befogadó szellemiségű és a legmagasabb szakmai színvonalat nyújtó intézményben. Az SZFE-n szabad és méltó körülmények között folyik a tanulás és az alkotás.”

Vidnyánszky Attila, az egyetemet fenntartó Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumának elnöke azt mondta, mára sikerült „kinyitni” az intézményt, és soha ilyen gyakorisággal és intenzitással nem voltak jelen külföldi alkotók, mint most. Vidnyánszky kiemelte, sok még a teendő, de az alap a szabad légkör, hiszen „szabadságérzet nélkül nem lehet alkotni”.

Prof. Dr. Sepsi Enikő, az SZFE újonnan kinevezett rektora ünnepi beszédében kiemelte: idén több mint tízszeres volt a túljelentkezés, így a legtehetségesebb jelentkezőket volt módja felvenni az egyetemnek. Idén 1919 jelentkező közül 144-en nyertek felvételt, és 141-en iratkoztak be, a tanév megújult tantervekkel és 16 képzéssel indult – mondta az egyetem rektora.

Az ünnepség méltóságteljes lezárásaként a díszdiplomások mosollyal az arcukon, büszkén léptek a színpadra, hogy átvegyék az arany-, gyémánt-, vas- és rubindiplomáikat. A díszdiplomás művészek példája pedig mindannyiunk előtt áll, mint inspiráció és bizonyíték arra, hogy az SZFE-n folytatott tanulmányokkal, kemény munkával és elszántsággal teljes és maradandó művészi pálya futható be. A díszdiplomás művészek méltósággal és alázattal járultak hozzá a színházi és filmes szakma gazdagításához több mint 50 esztendőn át. Az, ahogyan emberséggel és hatalmas szakmai tapasztalattal szolgálták ezt a hivatást, megrendítő példa a fiatalabb generációk számára. A találkozásuk az újonnan érkező hallgatókkal mély és megindító pillanatokat hozott, mivel minden álom, remény és terveikben dédelgetett cél, amit a gólyák szívükben őriznek ezekben a pillanatokban, már egy hosszú és gazdag élet és karrier során valósággá vált a díszdiplomások számára.

Az SZFE legendás művészei nemcsak a szakma csúcsait érték el, hanem egy teljes életet és pályát éltek meg, amely tele van örömmel, fájdalommal, sikerrel és sikertelenséggel. A tapasztalataik és történeteik gazdagítják a színház és film világát. Minden újonnan érkező hallgató számára ez a találkozás egy lehetőség, hogy méltó utódként lépjen a díszdiplomás művészek hagyatékába, és folytassa azt a gazdag művészeti örökséget, amit azok hagytak ránk.

A díszdiplomás művészek példája olyan inspirációt nyújt, amely túlmutat a művészeti teljesítményeken. Ők nemcsak a színpadokon és vásznak előtt alkottak maradandót, hanem az életben is példaképek. Az alázat, amellyel művészetüket szolgálták, és az emberség, amelyet megtestesítettek, tanulság mindannyiunk számára. Az életükből merített tapasztalatok olyan kincsestárat jelentenek, amelyeket az új generációk hasznosíthatnak a saját fejlődésük és művészi útjuk során.

Egyéb hírek

1956 hőseire emlékeztünk

Egyetemünk az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartotta október 23-ai megemlékezését. Az eseményen beszédet mondott Kiss József Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója, egyetemünk oktatója. Az ünnepi műsort Mátyássy Szabolcs és Méhes László másodéves zenés színművész osztályának előadása tette teljessé.

Dokumentumfilm kategóriában is SZFE-s hallgató filmjét díjazták Varsóban

Az A-kategóriás Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon tartották a Mélypont érzés című új magyar dokumentumfilm világpremierjét. A rangos szemlén elsős (DLA) doktorandusz hallgatónk, Miklós Ádám rendező alkotása a 15 új dokumentumfilmet bemutató versenyprogramban indult. A zsűri nagyra értékelte a film emberi megközelítését és mély empátiájátezért külön elismeréssel jutalmazta az alkotást. A Filmintézet Inkubátor Programjában készült elsőfilm két szerfüggő felépülését mutatja, és december 5-én érkezik a hazai mozikba a Vertigo Média forgalmazásában.

Különdíjat nyert a Holnap meghalok Varsóban!

Egyetemünk elsős (DLA) doktorandusz hallgatója, Cibulya Nikol független magyar horrorfilmje különdíjat kapott a 40. Varsói Nemzetközi Filmfesztivál első és második játékfilm-kategóriájában. A világ egyik legrangosabb A-kategóriás filmfesztiváljának versenyprogramjában hallgatónké volt az egyetlen magyar játékfilm.

SZFE-s filmek versenyeznek három rangos fesztiválon

A napokban több SZFE-s film is képviseli egyetemünket három különböző filmfesztiválon: az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon Szolnokon, a Malter filmfesztiválon Debrecenben és a Nordisk Ungdom Film Festival-on Norvégiában.

Hallgatónk szövegeivel kel új életre Mikszáth klasszikusa

A Békéscsabai Jókai Színházban megkezdődtek a Mikszáth klasszikusa, a Noszty fiú esete Tóth Marival című regény alapján készülő előadás próbái. A darab dramaturgja Czene-Polgár Donát, egyetemünk harmadéves hallgatója.

Újabb filmes stúdióval bővült az SZFE: átadtuk a Kovács László Műtermet

Egyetemünk a mai napon ünnepélyes keretek között adta át legújabb filmes stúdióját. Az operatőr- és rendezőképzést szolgáló műtermet egykori hallgatónkról, a világhírű Kovács László operatőrről neveztük el. A beruházás újabb bizonyítéka egyetemünk elkötelezettségének az oktatás színvonalának folyamatos emelése és az intézményfejlesztés mellett.

Magyar és török novellákat állítanak színpadra az SZFE hallgatói

A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be hétfőn a Műcsarnokban. Az eseményen prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora ismertette, hogy a kötet válogatott novelláiból az egyetem két rendező hallgatója készít színpadi adaptációt, amelynek premierjét november közepére tervezik.

Esthajnal - A szabadság és szerelem drámai találkozása a Nemzeti Színházban

 „Szerintem Magyarország egyik legnagyobb színházi mozdulata volt a mai este” – fogalmazott Szarka Tamás, az Esthajnal című ősbemutató zeneszerzője a premier után. „Talán ez a darab egy újjászületés számunkra, egy új indulás kezdete” – mondta Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója.

Több betöltése Több betöltése