Az SZFE szeptember 11-én tartotta tanévnyitó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínház dísztermében, ahol Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár több mint négyszáz egyetemi polgár előtt nyitotta meg az egyetem 2023/24-es tanévét.
Závogyán Magdolna arra kérte az egyetem hallgatóit, érezzék annak felelősségét és súlyát, hogy nemsokára a nemzet kulturális életének meghatározó alakjai lesznek.
„Ízlést, értékrendet, identitást, nemzetet fognak formálni” – mondta Závogyán. Az államtitkár szerint ez különösen nemes feladat lesz egy ilyen „korszerű, nyitott, befogadó szellemiségű és a legmagasabb szakmai színvonalat nyújtó intézményben. Az SZFE-n szabad és méltó körülmények között folyik a tanulás és az alkotás.”
Vidnyánszky Attila, az egyetemet fenntartó Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumának elnöke azt mondta, mára sikerült „kinyitni” az intézményt, és soha ilyen gyakorisággal és intenzitással nem voltak jelen külföldi alkotók, mint most. Vidnyánszky kiemelte, sok még a teendő, de az alap a szabad légkör, hiszen „szabadságérzet nélkül nem lehet alkotni”.
Prof. Dr. Sepsi Enikő, az SZFE újonnan kinevezett rektora ünnepi beszédében kiemelte: idén több mint tízszeres volt a túljelentkezés, így a legtehetségesebb jelentkezőket volt módja felvenni az egyetemnek. Idén 1919 jelentkező közül 144-en nyertek felvételt, és 141-en iratkoztak be, a tanév megújult tantervekkel és 16 képzéssel indult – mondta az egyetem rektora.
Az ünnepség méltóságteljes lezárásaként a díszdiplomások mosollyal az arcukon, büszkén léptek a színpadra, hogy átvegyék az arany-, gyémánt-, vas- és rubindiplomáikat. A díszdiplomás művészek példája pedig mindannyiunk előtt áll, mint inspiráció és bizonyíték arra, hogy az SZFE-n folytatott tanulmányokkal, kemény munkával és elszántsággal teljes és maradandó művészi pálya futható be. A díszdiplomás művészek méltósággal és alázattal járultak hozzá a színházi és filmes szakma gazdagításához több mint 50 esztendőn át. Az, ahogyan emberséggel és hatalmas szakmai tapasztalattal szolgálták ezt a hivatást, megrendítő példa a fiatalabb generációk számára. A találkozásuk az újonnan érkező hallgatókkal mély és megindító pillanatokat hozott, mivel minden álom, remény és terveikben dédelgetett cél, amit a gólyák szívükben őriznek ezekben a pillanatokban, már egy hosszú és gazdag élet és karrier során valósággá vált a díszdiplomások számára.
Az SZFE legendás művészei nemcsak a szakma csúcsait érték el, hanem egy teljes életet és pályát éltek meg, amely tele van örömmel, fájdalommal, sikerrel és sikertelenséggel. A tapasztalataik és történeteik gazdagítják a színház és film világát. Minden újonnan érkező hallgató számára ez a találkozás egy lehetőség, hogy méltó utódként lépjen a díszdiplomás művészek hagyatékába, és folytassa azt a gazdag művészeti örökséget, amit azok hagytak ránk.
A díszdiplomás művészek példája olyan inspirációt nyújt, amely túlmutat a művészeti teljesítményeken. Ők nemcsak a színpadokon és vásznak előtt alkottak maradandót, hanem az életben is példaképek. Az alázat, amellyel művészetüket szolgálták, és az emberség, amelyet megtestesítettek, tanulság mindannyiunk számára. Az életükből merített tapasztalatok olyan kincsestárat jelentenek, amelyeket az új generációk hasznosíthatnak a saját fejlődésük és művészi útjuk során.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.