A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a 2025/2026-os tanévben zsidó színházi specializációt indít az osztatlan színművész szakos képzésén belül. Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.
Az új specializáció az EMIH kezdeményezésére jön létre azzal a céllal, hogy a Baross utcai Firgun Házban – a tervek szerint 2025-ben – nyíló zsidó színház számára olyan szakképzett színművészeket képezzenek, akik nemcsak a zsidó kultúrát és színházi hagyományokat ismerik behatóan, de héber és jiddis zsargon nyelvismerettel is rendelkeznek. A program különlegessége, hogy héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül jelentkezhetnek rá az érdeklődők. A héber nyelv, valamint a zsidó kultúra oktatását a Milton Friedman Egyetem az alapoktól biztosítja.
„A fenntartó alapítványunk örömmel fogadta az EMIH megkeresését, hiszen a színházművészet gazdagodik akkor, amikor kisebbségi és többségi kultúrák együtt dolgoznak a színpadon. Az SZFE szívesen vesz részt ebben a kezdeményezésben és hisszük, hogy termékeny együttműködés veszi kezdetét a két hazai és a kiválasztott izraeli egyetem között a budapesti játszóhely működésének megalapozása érdekében” – nyilatkozta prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora.
Az osztályvezetők kivételes szakmai háttérrel rendelkező szakemberek: Maia Morgenstern, a bukaresti zsidó színház igazgatója, nemzetközileg elismert román színművész (a specializáció felelőse is), valamint Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke. Maia Morgenstern többek között olyan jelentős nemzetközi produkciókban szerepelt, mint Mel Gibson A passiója, valamint számos magyar filmben is feltűnt, például Mészáros Márta A hetedik szoba és Szász János a Witman fiúk című alkotásaiban. Az oktatásban mentori szerepet kap Szinetár Miklós rendező is.
A zsidó színházi specializáció három ismeretköri elemből épül fel: az első pillér a zsidó színházművészet elméleti képzése, amely magában foglalja a színháztörténetet, az előadás- és műelemzést, valamint a zsidó drámák tanulmányozását, a második alappillér a héber nyelv oktatása, míg a harmadik elem a gyakorlati képzés, amely során a hallgatók héber nyelvű színészmesterséget tanulnak a 7-10. félévben, a magyar nyelvű színészképzést követően.
A program szerves részét képezi a nemzetközi tapasztalatszerzés: a hallgatóknak a 6-7. félévben egy izraeli egyetem színművészképzésébe lesz lehetőségük becsatlakozni, ahol eredeti nyelvi környezetben mélyíthetik el a tudásukat. Ez a mobilitási program nemcsak az egyetem többi specializációjának nemzetközi gyakorlatához illeszkedik, de felkészíti a hallgatókat a Firgun Ház által tervezett izraeli vendégszereplésekre is, biztosítva számukra, hogy megszerzett tudásukat később nemzetközi színházi közegben is kamatoztathassák.
Emberi szabadság a posztszubjektivitás korában: Antik tragédia a kortárs színpadon címmel világszínvonalon is elismert neves külföldi és magyar professzorok előadásaival szervez konferenciát az SZFE Doktori Iskolája november 14-16 között.
A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!
A magyar operett napja kettős évforduló: Kálmán Imre születésének és Lehár Ferenc halálának dátuma. A Budapesti Operettszínház ilyenkor nagyszabású gálaműsorral ünnepel, és ekkor adják át a magyar operett napjához kapcsolódó díjakat a Nagymező utcai teátrumban. Idén legnagyobb örömünkre az évad legígéretesebb ifjú művészének járó Marsallbot-díjat egyetemünk hallgatója, Kelemen Fanni vehette át.
Hogyan lesz közönségünk holnap? Van-e közönség közösség nélkül? – ezeket a kérdéseket járták körül a színházi és filmes közönség elérésének kihívásairól rendezett szimpóziumon a kulturális intézmények képviselői és a közönségkutatással foglalkozó szakemberek. Az eseményen az SZFE doktori iskolája is képviseltette magát előadókkal, illetve bemutatták az iskola készülő kötetét a színházi nézőkutatásról.
Egyetemünk az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartotta október 23-ai megemlékezését. Az eseményen beszédet mondott Kiss József Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója, egyetemünk oktatója. Az ünnepi műsort Mátyássy Szabolcs és Méhes László másodéves zenés színművész osztályának előadása tette teljessé.
Az A-kategóriás Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon tartották a Mélypont érzés című új magyar dokumentumfilm világpremierjét. A rangos szemlén elsős (DLA) doktorandusz hallgatónk, Miklós Ádám rendező alkotása a 15 új dokumentumfilmet bemutató versenyprogramban indult. A zsűri nagyra értékelte a film emberi megközelítését és mély empátiáját, ezért külön elismeréssel jutalmazta az alkotást. A Filmintézet Inkubátor Programjában készült elsőfilm két szerfüggő felépülését mutatja, és december 5-én érkezik a hazai mozikba a Vertigo Média forgalmazásában.
Egyetemünk elsős (DLA) doktorandusz hallgatója, Cibulya Nikol független magyar horrorfilmje különdíjat kapott a 40. Varsói Nemzetközi Filmfesztivál első és második játékfilm-kategóriájában. A világ egyik legrangosabb A-kategóriás filmfesztiváljának versenyprogramjában hallgatónké volt az egyetlen magyar játékfilm.
A napokban több SZFE-s film is képviseli egyetemünket három különböző filmfesztiválon: az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon Szolnokon, a Malter filmfesztiválon Debrecenben és a Nordisk Ungdom Film Festival-on Norvégiában.