Tanulmányi ösztöndíj
Tanulmányi ösztöndíjban az Egyetemen állami ösztöndíjas, teljes idejű (nappali munkarendű)
felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben, osztatlan, valamint mesterképzésben részt vevő hallgatóinak legfeljebb 50%-a részesülhet. Tanulmányi ösztöndíjra a hallgatók az ösztöndíj-mutató alapján külön pályázat nélkül jogosultak. Elsőéves hallgatók a képzés második félévétől kezdve kaphatnak tanulmányi ösztöndíjat. Az ösztöndíjszámítás alapja az utolsó aktív félév korrigált kreditindexe.
Nemzeti felsőoktatási ösztöndíj
A nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra az intézmény azon államilag támogatott, állami ösztöndíjas, illetve költségtérítéses/önköltséges, teljes idejű (nappali munkarendű) alapképzésben, mesterképzésben, illetve osztatlan képzésben részt vevő hallgatói pályázhatnak, akik jelenlegi vagy korábbi tanulmányaik során legalább két félévre bejelentkeztek és legalább 55 kreditet megszereztek.
A nemzeti felsőoktatási ösztöndíj pályázat útján nyerhető el.
Intézményi, szakmai, és tudományos ösztöndíj
Az Intézményi, szakmai, tudományos ösztöndíjra (továbbiakban: Szakmai) államilag támogatott, állami ösztöndíjas, illetve költségtérítéses/önköltséges, teljes idejű (nappali munkarendű) alapképzésben, osztatlan képzésben, mesterképzésben, felsőoktatási szakképzésben részt vevő; legalább egy elvégzett félévvel rendelkező hallgató pályázhat.
A reguláris oktatás keretein belül elvégzendő feladatokat és projekteket (pl. diplomamunka, vizsga, vagy ezekkel kapcsolatos bármilyen tevékenység) NEM áll módunkban támogatni, még hiánytalan pályázat esetén sem.
A pályázható összeg maximum 500.000 Ft.
2024/2025 tanév tavaszi félév aktuális információi
Közéleti ösztöndíj
A Közéleti ösztöndíjra állami ösztöndíjas és önköltséges, teljes idejű (nappali munkarendű) alapképzésben, osztatlan képzésben, mesterképzésben, felsőoktatási szakképzésben részt vevő; legalább egy elvégzett félévvel rendelkező hallgató pályázhat. Közéleti ösztöndíjra jogosult lehet, aki tevékenységével hozzájárul az Egyetem közösségi életéhez, tagja a HÖK-elnökségnek, eseményt szervez vagy bármilyen egyéb módon segíti az egyetemi munkát.
A félévben végzett közéleti tevékenységet emailben kell egyeztetni a Hallgatói Önkormányzat elnökével a hokelnok@szfe.hu emailen.
Alaptámogatás
Az államilag támogatott, állami ösztöndíjas, teljes idejű (nappali munkarendű) felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben, osztatlan, valamint mesterképzésben hallgatói jogviszonyt létesítő hallgató beiratkozás alkalmával, szociális helyzete alapján, egyösszegű támogatást kaphat, mely pályázat útján igényelhető.
Rendszeres szociális támogatás
Rendszeres szociális ösztöndíjra az a hallgató pályázhat, aki teljes idejű (nappali munkarendű) alap-, mester-, osztatlan vagy doktori képzésben vesz részt és államilag támogatott vagy állami ösztöndíjas képzési formában vesz részt. A rendszeres szociális támogatás a hallgató szociális helyzete alapján egy félévre biztosított, havonta folyósított juttatás, mely a hallgató által beadott pályázat útján igényelhető.
A pályázati adatlap kitöltése és a pályázathoz kapcsolódó igazolások feltöltése a NEPTUN Rendszerben történik.
2024/2025 tanév tavaszi félév aktuális információi
Rendkívüli szociális ösztöndíj
A rendkívüli szociális ösztöndíj a hallgató szociális helyzete váratlan romlásának enyhítésére folyósított egyszeri juttatás.
Rendkívüli szociális ösztöndíjra az a hallgató pályázhat, aki teljes idejű (nappali munkarendű) alap-, mester-, osztatlan vagy doktori képzésben vesz részt és államilag támogatott vagy állami ösztöndíjas képzési formában vesz részt.
A pályázati adatlap kitöltése és a pályázathoz kapcsolódó igazolások feltöltése a NEPTUN Rendszerben történik.
2024/2025 tanév tavaszi félév aktuális információi
Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj
A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer program keretében olyan szociálisan hátrányos helyzetű felsőoktatásban résztvevő hallgatóknak folyósítható az ösztöndíj, akik a települési önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkeznek, felsőoktatási intézményben (felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében) teljes idejű képzésben vesznek részt.
Művészeti és Produkciós Bizottság: Művészeti Ösztöndíj
A pályázat célja, az egyetemi hallgatók alkotóművészi kibontakozásának támogatása, az egyetemi képzés keretein túlmutató – nem vizsgaelőadásként készülő – új művészeti produkciók, együttműködések létrejöttének támogatása. Továbbá célunk az egyetemi innováció keretében az egyetemi arculat erősítése, így forgalmazásra, fesztiválon és egyéb helyszíneken történő részvételre alkalmas művészeti alkotások létrehozásának, megvalósításának támogatása.
A pályázat nyílt, egyfordulós egyetemi pályázat. A pályázaton részt vehet az Egyetem valamennyi hallgatója képzési formától függetlenül (BA, MA, DLA). A pályázati összeg kizárólag új, vizsgafilmnek, vizsgaelőadásnak és oktató által kiadott forgatókönyvírási, színdarabírási feladatnak nem minősülő produkció megvalósítására fordítható. A pályázaton feldolgozás akkor nyújtható be, ha annak szinopszisából megállapítható, hogy az egyéni-eredeti jellegű, újszerű adaptáció.
A nyertes hallgató részére megítélt pályázati támogatás az Egyetem részéről ösztöndíjként kerül kifizetésre a hallgatóval kötött írásbeli pályázati megállapodás alapján, a hallgató által megjelölt bankszámlaszámra banki átutalás útján. A pályázati megállapodásban foglaltak szerint a hallgató köteles a pályázati összeggel hiánytalanul, számlákkal, egyéb pénzügyi dokumentációval igazolhatóan elszámolni. Ha a pályázatban több hallgató is részt vesz, az ösztöndíj összege az általuk választott, pályázati megállapodásban rögzített nyertes bankszámlaszámára kerül megtérítésre.
Új Nemzeti Kiválóság Program – ÚNKP
Az Új Nemzeti Kiválóság Program (a továbbiakban: ÚNKP) Magyarország kormánya által a nemzeti felsőoktatási kiválóság támogatásra alapított ösztöndíjprogram. Az ÚNKP célja, hogy támogassa a hazai kutatói és alkotóművészeti utánpótlást, a tudományos és művészeti pályán való elindulást, majd pályán tartást, valamint a fiatal kiválóságok támogatásával segítse a nemzetközi szinten is kiváló, tapasztalt kutatók és művészek kutatói, illetve alkotói tevékenységének kibontakozását.
Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program néven (a továbbiakban: EKÖP), valamint ennek részeként Kooperatív Doktori Program néven (a továbbiakban: EKÖP-KDP) Magyarország kormánya ösztöndíjat alapított a nemzeti felsőoktatási kiválóság támogatásra, amely a felsőoktatási intézmények által kiírt ösztöndíjpályázatokat foglalja magában. Az ösztöndíjprogram célja, hogy hozzájáruljon a felsőoktatási intézmények oktatói és kutatói utánpótlásának megfelelő biztosításához, az innovatív magyar vállalkozások kutató-fejlesztői utánpótlásának biztosításához, valamint bevonja a legtehetségesebb hallgatókat a felsőoktatási tehetséggondozásba.
A program 2024. évben meghirdetésre kerülő ösztöndíjpályázatai a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogatják olyan – alapképzésben, mesterképzésben vagy doktori képzésben részt vevő – hallgatók, valamint fiatal oktatók, kutatók támogatásával, akik a felsőoktatási intézményben eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak. Az EKÖP alapkeretből megvalósításra kerülő ösztöndíjpályázatokat a felsőoktatási intézmény pályázati felhívás keretében hirdeti meg, amelyet honlapján közzé is tesz.
Nyelvvizsgaösztöndíj-pályázat
A Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriuma elkötelezett a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói és oktatói nyelvi kompetenciájának bővítése, az intézmény nemzetköziesítésének elősegítése mellett. Jelen ösztöndíjpályázat célja a Színház- és Filmművészeti Egyetem valamennyi hallgatója és oktatója számára ösztöndíj elnyerésére való lehetőség biztosítása, akik 2024 februárja és 2025 júniusa közötti időszakban államilag elismert, általános nyelvi vagy szaknyelvi (területtől függetlenül) komplex (írásbeli és szóbeli), egynyelvű vagy kétnyelvű, középszintű (B2), haladó (C1) vagy mesterfokú (C2) nyelvvizsgát tesznek.
Szakmai pályázat
A Színház- és Filmművészetért Alapítvány küldetésének kiemelt része a Színház- és Filmművészeti Egyetemen folyó szakmai munka megvalósulásának folyamatos elősegítése, a hazai és a nemzetközi térben való láthatóvá tétele. Jelen pályázat célja a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanárai, oktatói és hallgatói (illetve azok csoportjai) számára Magyarország határain belül, ill. azokon túl megvalósuló oktatási, tudományos kutatási, hallgatói, tanulói, oktatói, kutatói, tanári tevékenység – konferencián előadói részvétel, publikációs tevékenység, kutatásrészvétel, könyvkiadás, művészeti alkotás létrehozása, művészeti alkotás színrevitele –, vagy ezzel rokon mindazon tevékenység támogatása, mely közvetlen és kimutatható módon járul hozzá a Színház- és Filmművészeti Egyetem szakmai eredményeinek javításához, az intézmény hírnevének öregbítéséhez.
A nemzetközi ösztöndíjak a hallgatók nemzetközi mobilitásban való részvételét támogatják.
Pannónia Program (ösztöndíjprogram)
A rövid és hosszú távú mobilitásokat egyaránt kínáló program lehetőséget biztosít az Egyetem hallgatói számára, hogy támogatott keretek között tanuljanak, kutassanak, oktassanak, vagy szakmai gyakorlatot teljesítsenek külföldön.
A Fulbright Program az Amerikai Egyesült Államok és a világ 160 országa között működő, oktatói, kutatói és tanulmányi ösztöndíjakat kínáló tudományos és kulturális csereprogram. Ez a különleges lehetőség a szakmai tapasztalatokon túl életre szóló személyes és kulturális élményeket is nyújt a résztvevők számára.
Ujvári János diplomadíj-pályázat
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a 2024/2025. tanév őszi félévében ismét meghirdeti az Ujvári János diplomadíj-pályázatot, melynek célja a szellemitulajdon-védelmi ismeretek növelése az alap- és mesterképzésben részt vevő végzős hallgatók körében.
A pályázatról bővebb információ és a részletes kiírás az SZTNH képzési oldalán található