Microsoft Office 365 Hallgatói Neptun Oktatói Neptun

Zsótér Sándor

347

ZSÓTÉR SÁNDOR

EGYETEMI DOCENS

SZÍNHÁZMŰVÉSZETI INTÉZET

(1961., Budapest)

OKTATOTT TÁRGY: SZÍNÉSZMESTERSÉG, MŰVÉSZI BESZÉD, MŰELEMZÉS

Rendező, dramaturg, számos magyar filmben játszott fontos szerepet és filmforgatókönyveket is írt. 1983 Zalaegerszegre szerződött dramaturgnak
1985 Szolnokra szerződött dramaturgnak
1986 Radnóti Színházhoz szerződött dramaturgnak
1990 Nyíregyházára szerződött dramaturgnak
1991 óta rendez
1992 Miskolcra szerződött rendezőnek.
1994 Spiró György főrendezőnek hívta a szolnoki színházhoz
1996 a szegedi Nemzeti Színházba szerződött rendezőként
1999 Radnóti Színház rendezője
2008 az egri Gárdonyi Géza Színház rendezője

1996 tanít a Színház- és Filmművészeti Egyetemen
színészi játékot, rendezést, szövegelemzést és írásgyakorlatot
1999 Veszprémi Egyetem színháztudományi szakán és a posztgraduális színháztudományi képzésben is tanít előadáselemzést, kortárs színházi gyakorlatot, színházi dramaturgiát
2002 Színház- és Filmművészeti Egyetem adjunktusa
2004 színészosztályt indít Zsámbéki Gáborral a Színház- és Filmművészeti Egyetemen
2008 Színház- és Filmművészeti Egyetem docense
2009 színészosztályt indít Zsámbéki Gáborral a Színház- és Filmművészeti Egyetemen

1990-91

Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza

Pierre Barillet-Jean Pierre Grédy: A kaktusz virága

1991-92

Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza

Friedrich Dürrenmatt-Shakespeare: Titus Andronicus

Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza

Edmond Rostand: Cyrano

1992-93

Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza

Tennessee Williams: Orfeusz alászáll

Georg Büchner: Woyzeck

Miskolci Nemzeti Színház

Miskolci Nemzeti Színház

Zsótér Sándor-Dumas: Hölgy kaméliák nélkül

1993-94

Miskolci Nemzeti Színház

Jean Genet: Paravánok

Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg

Zsótér Sándor-Lamb-Shakespeare: Zalaszentivánéji álom

Radnóti Miklós Színház, Budapest

Steven Berkoff: Görög

1994-95

Szigligeti Színház, Szolnok Stanisław Wyspiański: Novemberi éj

Szigligeti Színház Szolnok

Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde

Radnóti Miklós Színház, Budapest

Victor Hugo: A király mulat (Rigoletto)

1995-96

Szkéné Színház, Budapest

Garaczi László: A mizantróp

Miskolci Nemzeti Színház

Seneca: Phaedra / Forgách András: A pincér

Új Színház, Budapest

Thomas Bernhard: A világjobbító

Vígszínház, Házi Színpad

Esterházy Péter: Búcsúszimfónia

1996-97

Gerhart Hauptmann: Patkányok

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Vígszínház, Házi Színpad

Goethe: faust.doc

Miskolci Nemzeti Színház

Örkény István: Macskajátékok

Szegedi Nemzeti Színház

Edmond Rostand: Sasfiók

Szegedi Nyári Játékok, Régi Zsinagóga

Hans Henny Jahnn: Harmadik Richárd megkoronázása

1997-98

Katona József Színház, Kamra

Gerhart Hauptmann: Henschel fuvaros

Miskolci Nemzeti Színház

Bertolt Brecht: A vágóhidak Szent Johannája

Szegedi Nemzeti Színház

Arthur Miller: Az ügynök halála

Szegedi Nemzeti Színház

Joseph Kesselring: Arzén és levendula

1998-99

Játékszín, Budapest

Parti-NagyLajos: Ibusár

Színház és Filmművészeti Egyetem

Jean Genet: Paravánok

Radnóti Miklós Színház, Budapest

Bertolt Brecht: Rettegés és ínség

Katona József Színház, Kamra

Shakespeare: Pericles, Tyrus hercege

Nemzeti Színház, Akadémia

Shakespeare-Dürrenmatt: Titus Andronicus

Szegedi Nemzeti Színház

Shakespeare: IV. Henrik (Falstaff)

1999-2000

Radnóti Miklós Színház

Marius von Mayenburg: Lángarc

Pesti Színház, Budapest

Frank Wedekind: A tavasz ébredése

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Hans Henny Jahnn: Harmadik Richárd megkoronázása

Vígszínház

Caryl Churchill: Az Iglic

Színikritikusok díja 2000 – legjobb női alakítás: Börcsök Enikő

2000-2001

Radnóti Miklós Színház

Shakespeare: Athéni Timon

Szegedi Nemzeti Színház

Benjamin Britten Szentivánéji álom (opera)

Katona József Színház – Kamra

Euripidész: Bakkhánsnők

Színikritikusok díja 2001 – legjobb díszlet Ambrus Mária; legjobb jelmez: Benedek Mari; legjobb férfi mellékszereplő: Fekete Ernő

Fővárosi önkormányzat színházi díj: legjobb rendezés

Rijekában a stúdiószínházak fesztiválján a legjobb előadás, rendezés, díszlet, jelmez díja

2001-2002

Trafo

Sarah Kane: Megtisztulva

Vígszínház

Bertolt Brecht A szecsuáni jó ember

Újvidéki Magyar Színház

Bertolt Brecht A szecsuáni jó ember

Szegedi Nemzeti Színház – Tantusz Művelődési Ház

Bertolt Brecht: Galilei élete

Kritikusok díja: legjobb rendező: Zsótér Sándor, legjobb férfialakítás: Király Levente

Thália Stúdió

Sarah Kane: Megbombázva

2002/2003

Getting Horny (forgatókönyv Euripidész Bakkhánsnőkje nyomán)

Az Európai Színházak Uniójának produkciója

A Finn Nemzeti Színház, az Észak-Görög Nemzeti Színház és a Katona József Színház közös előadása. Részt vett az UTE 11. Fesztiválján Villeurbanne-ban.

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Shakespeare: Lír király (Fedél nélkül, Shakespeare szövegével)

Radnóti Színház

Hans Henny Jahnn: Medea

POSZT 2003.: legjobb rendezés díja

Csomós Mari legjobb női főszereplő díja

Ambrus Mária legjobb díszlet

Színikritikusok díja: Legjobb rendezés, legjobb előadás, Ambrus Mária legjobb díszlet, Benedek Mari legjobb jelmez, Csomós Mari legjobb női főszereplő

MU Színház

Sarah Kane: Phaedra szerelme

Magyar Állami Operaház

Zemlinszky: A törpe

Schönberg: Erwartung (Sóvárgás)

2003/2004

Vígszínház

Bertolt Brecht: A kaukázusi krétakör

POSZT 2004.: a legjobb rendezés díja, Básti Juli a legjobb női főszereplő, Benedek Mari a legjobb jelmez

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Arthur Miller: Fejének belseje

Kecskeméti Katona József Színház

Bertolt Brecht: Kurázsi mama és gyerekei

Budapesti Katona József Színház, Kamra

Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde

Bárka Színház

Friedrich Schiller: Stuart Mária

2004/2005

Színház és Filmművészeti Egyetem

Bertolt Brecht: Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése

Nemzeti Színház

Henrich von Kleist: Pentheszileia

Kecskeméti Katona József Színház

Eugene Scribe: Adrienne Lecouvreur

POSZT 2005. A szakmai zsűritől a legjobb női alakítás díja Börcsök Enikőnek; a legjobb női mellékszereplő díja Balogh Erikának

2005/2006

Krétakör Színház

Ibsen: Peer Gynt

Vígszínház

Maurice Maeterlinck: A kék madár

Színház és Filmművészeti Egyetem

Bertolt Brecht: A városok dzsungelében

Bertolt Brecht: K. mama és gyerekei

2006/2007

Maladype Találkozások Színháza

Stanisław Wyspiański Akropolisz I-II.

Radnóti Színház

Charlotte Brontë (színpadi szöveg: Zsótér Sándor) : Jane Eyre

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Stanisław Wyspiański: Novemberi éj

Krétakör Színház

Katona József: Bánk bán

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Bertolt Brecht: Az anya

2007/2008

Szegedi Nemzeti Színház

Shakespeare: Lear király

József Attila Színház

Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása

POSZT – legjobb rendezés Zsótér Sándor (szakmai zsűri), legjobb női alakítás: Ladányi Andrea (színész zsűri)

Fővárosi Színházi Díj – legjobb rendező: Zsótér Sándor, legjobb színésznő Ladányi Andrea

Színikritikusok Díja 2008 – legjobb rendezés, legjobb női főszereplő – Ladányi Andrea

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Weöres Sándor: Octopus

Katona József Színház- Kamra

Bernard-Marie Koltès: A néger és a kutyák harca

Színház- és Filmművészeti Egyetem

WS Lír

2008/2009

Egri Gárdonyi Géza Színház

William Shakespeare: A velencei kalmár

Nemzeti Színház

Gorkij Vassza Zseleznova

Bertolt Brecht: A kivétel és a szabály

Egri Gárdonyi Géza Színház

Raymond Chandler: Elkéstél, Terry!

Magyar Állami Operaház

Joseph Haydn Orpheo ed Euridice

Maladype Színház

Alfred de Musset. Lorenzaccio

2009/2010

Örkény Színház

Bertolt Brecht: Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése

József Attila Színház

William Shakespeare: Hamlet

Egri Gárdonyi Géza Színház

Fényes Szabolcs: Maya

Hoppart Társulat

Kander-Ebb: Chicago

2010/2011

Egri Gárdonyi Géza Színház

Paul Claudel: A selyemcipő

Maladype Színház

Beaumarchais: Figaro házassága

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Bertolt Brecht: Félelem és macskajaj

József Attila Színház

Eugène Labiche: Az olasz szalmakalap

2011/212

Radnóti Miklós Színház

Tennessee Williams: Vágyvillamos

Színikritikusok díja 2012

Legjobb rendezés

Legjobb női főszereplő

Legjobb díszlet

Örkény István Színház

Elfriede Jelinek: Mi történt, miután Nóra elhagyta a férjét, avagy a társaságok támaszai

Színház és Filmművészeti Egyetem

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: ½ kegyelmű

2012/2013

Radnóti Színház

Bertolt Brecht: Kurázsi mama és gyerekei

Kecskeméti Katona József Színház

Bertolt Brecht : Angliai Második Edward élete

Maladype Színház

Bertolt Brecht: Molière Don Juanja

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Bertolt Brecht: Gömbfejűek és csúcsfejűek

Bertolt Brecht: Baal

Shakespeare: Hamlet

2013/14

Örkény István Színház

Anton Pavlovics Csehov: Meggyeskert

Vígszínház, Házi Színpad

Elfriede Jelinek: Téli utazás

Kecskeméti Katona József Színház

Eugene O’Neill: Egy hosszú nap elutazik az éjszakába

2014/15

Stúdió K

  1. S.: Othello, néger mór

Magyar Állami Operaház Erkel Színháza

Carl Maria von Weber: A bűvös vadász

Budapesti Nemzeti Színház

Henrik Ibsen: Brand

Magyar Állami Operaház Erkel Színháza

Tallér Zsófia-Szilágyi Andor-Szöllősi Barnabás

Leánder és Lenszirom

2015/16

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Anton Pavlovics Csehov: Sirály

Kecskeméti Katona József Színház

Tennessee Williams: Macska a forró bádogtetőn

POSZT 2016 – A szakmai zsűritől megkapta a legjobb előadás és a legjobb női főszereplő díját, a MASZK zsűrijétől Csombor Teréz a legjobb női alakítás díját.

A Színházi Kritikusok Céhe a legjobb női mellékszereplő díját szintén Csombor Teréznek ítélték.

Miskolci Nemzeti Színház

Edward Albee: Mindent a kertbe

Nemzeti Színház, Budapest

Bertolt Brecht: Galilei élete

A Színházi Kritikusok Céhe a legjobb rendezés és a legjobb férfi főszereplő díját ítélte az előadásnak.

Maladype Színház

William Shakespeare: III. Richárd

Színház- és Filmművészeti Egyetem

John Arden: Disznók elé a gyöngyöt (Élnek, mint a disznók) – vizsga

Anton Pavlovics Csehov: Meggyeskert – vizsga

2016/17

Szombathelyi Weöres Sándor Színház

Henrik Ibsen: Kísértetek

Színház- és Filmművészeti Egyetem

Friedrich Schiller: Fondor és szerelem

1998 Jászai-díj
2003 Soros-díj
2004 Nádasdy Kálmán-díj
2006 Kossuth-díj
Fővárosi önkormányzat színházi díja: legjobb rendezés /Bakkhánsnők/
Rijeka – Stúdiószínházak fesztiválja: a legjobb előadás /Bakkhánsnők/
Rijeka – Stúdiószínházak fesztiválja: a legjobb rendezés /Bakkhánsnők/
Kritikusok díja – legjobb rendezés /Galilei élete/
POSZT 2003 – legjobb rendezés díja /Medea/
Színikritikusok díja – legjobb rendezés /Medea/
Színikritikusok díja – legjobb előadás /Medea/
POSZT 2004 – a legjobb rendezés díja /A kaukázusi krétakör/
POSZT 2008 – a legjobb rendezésnek járó díj /Az öreg hölgy látogatása/

Az alábbi osztályokban volt korábban osztályvezető