Az idei évben tíz éves jubileumához érkezett a festői környezetben, a nagymarosi a vízparton megrendezett VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó, amely izgalmas és sokszínű programokkal várta a közönséget. A fesztivál keretein belül idén is megvalósulhatott az 5mű kezdeményezés, melynek a Színház- és Filmművészeti Egyetem volt a házigazdája.
A VéNégy Fesztivál hagyományosan az egyik legnagyobb művészeti és kulturális esemény Magyarországon. Idén különleges jelentőséggel bírt, mivel az öt legelismertebb magyar művészeti egyetem – a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Budapesti Metropolitan Egyetem és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem – közösen állított össze egyedi programokat és kiállításokat.
Június 22-én 14:00-kor vette kezdetét az 5 budapesti művészeti egyetem programja a megnyitó eseménnyel, melyen jelen volt az SZFE kancellárja, az LFZE HÖK alelnöke, az MKE, a MOME és az MTE rektorhelyettese, akik köszöntő beszédeikben méltatták az 5mű kezdeményezést. Az egyetemek vezetői biztosították a hallgatókat, hogy támogatják a további közös munkát, az egyetemek együttműködését és a hallgatók kapcsolattartását. Ez példátlan összefogás a hazai művészeti egyetemek közösségépítésében.
Dr. Szarka Gábor, az SZFE kancellárja örömét és háláját fejezte ki, hogy az SZFE a kezdeményezés élére állhatott. Köszönetét fejezte ki minden hallgatónak és kollégának, akik az elmúlt időszakban azon dolgoztak, hogy az 5mű-s programok minél színesebbek legyenek. Reményét fejezte ki, hogy ez csak a kezdet, és jövőre még fejlődni fog az 5mű tematikája, és minden a hallgatók által megálmodott program megvalósulhat.
Kis Domonkos Márk fesztiváligazgató beszédében elmondta, hogy minden művészeti ágban fontos felelősség az, hogy átadják a tudást, átadják a helyet és a lehetőségeket a következő generáció számára.
A VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó egy különleges alkalom és helyszín arra, hogy a magyarországi művészeti egyetemek bemutathassák tehetséges hallgatóik munkáit és alkotásait. A négynapos fesztivál kiváló lehetőséget biztosított a hallgatóknak, hogy megismerkedhessenek egymás művészeti ágaival.
A fesztivál idejére a hallgatói közösségek birtokba vették az 5mű úszószínpadát és a fesztivál teljes területét is. A Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói látványos installációkkal és számos dekorációval tették színesebbé és szebbé a környezetet. A hallgatók több hónapos munkájának eredményeként workshop-ok, szakmai beszélgetések, színházi, zenés és táncos produkciók követték egymást az 5mű színpadon.
Ezen programokon keresztül a VéNégy Fesztivál lehetőséget teremtett a művészeti egyetemek hallgatóinak, hogy bemutassák tehetségüket, egyedülálló művészeti élményeket nyújtsanak a látogatóknak, és hozzájáruljanak a művészeti kultúra fejlődéséhez Magyarországon.
Ilja Bocsarnikovsz orosz-lett színművész, színházrendező, egyetemi tanár. 2017-től rendszeresen dolgozik Magyarországon: sokadik rendezésén van túl, 2022-2023 között a debreceni Csokonai Színház, 2023-tól a Karinthy Színház művészeti vezetője. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. A Déryné Magazinnak adott interjújában a színházak jövője kapcsán beszélt többek között emberi értékekről, az élet nagy kérdéseiről és arról, szerinte hol kezdődik a színház.
A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.
Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.
Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.
A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.
Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.
Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.
Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!