Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila osztályával beszélgettünk az Ördögkatlan Fesztiválon

Hegedüs Kata
2023 augusztus 8., kedd 10:00.
Share

Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila negyedéves próza színművész osztályával beszélgettünk a 16. Ördögkatlan Fesztiválon. Az osztály idén két vizsgaelőadással mutatkozott be a fesztiválon.

Az idei évben több alkalommal is játszottatok az egyetemen kívül, milyen élményekkel gazdagodtatok? 

Az egyetemen kívüli előadások mindig nagy megpróbáltatások voltak. Új helyzetekkel kellett szembenéznünk. Néha kisebb tér, néha nagyobb, visszhangos terem, légkondi, ami elnyomja a normál beszédet ? mindig más. Ilyenkor általában aznap szembesültünk a hely adottságaival, és emiatt a spontán megoldásoktól általában csak jobban összerázódott az osztály. A próbákon és az előadásokon is lehetett új színeket találni, így ez is fejlesztette a színészi munkánkat. 

Két nap alatt háromszor játszottatok az osztállyal a fesztiválon, fel tudtatok előre készülni erre az időszakra? 

A fesztivál előtt mindenki otthon elvégezte az egyéni munkáit. Ilyenkor már sokszor pár nappal előtte gondolkodunk a darabról. Aztán amikor összeáll a csapat, akkor a sok hozott inger megint összeadódik és valahogy egy energiává tölti a teret. 

Szabadtéren is játszottatok. Mik voltak a legnagyobb kihívások? 

Az osztály most játszott először teljesen szabadtéren. Hegymegi Máté rendezésében a Merlin avagy a puszta ország című előadást mutattuk be az Ördögkatlan Fesztiválon a nagyharsányi szoborpark amfiteátrumában. Elképesztő élmény volt ennyire természetközelben hallani azt, amit mi a fekete kis termeinkben tettünk össze. A zenéinkhez, amiket hosszú órákig gyakoroltunk, most több ezer kabóca, tücsök és madár társult. A kabócák abban a ritmusban zenéltek ahogy mi. Nagyon nagy élmény. Természetesen nehézségei is voltak a külső helyszínnek. A próbán több szünetre is szükség volt mert a nap égetően meleg volt, és végül estére az előadás végére meg teljesen átfagytunk. Még a meleg nyárban is nagyon jól esett a forró zuhany. Jó volt a természettel együtt játszani az előadásunk. 

Milyen élményekkel távoztok az Ördögkatlan Fesztiválról?

Azt hiszem, hogy az előző válaszokból is átjön, hogy sok új élmény várt minket. Ilyen is, olyan is, amikből mind fejlődni tudtunk. Jó volt a részese lenni egy fesztiválnak előadói oldalról is, és nyáron ennyi boldog embernek játszani.

Egyéb hírek

Rituális térbe helyezett Aiasz – beszélgetés Czene-Polgár Donáttal

Az Antik tragédia a kortárs színpadon című konferencián mutatták be Szophoklész Aiasz című drámáját Czene-Polgár Donát harmadéves dramaturg szakos hallgató rendezésében. Mi vitte el a mozgásszínház felé, és miért fontos ma a női sorsok ábrázolása? – erről is kérdeztük a Lázár Balázs és Szabó Réka osztályában tanuló fiatal alkotót interjúnkban.

Kortársunk Aiszkhülosz és kortársunk Szophoklész – interjú Kaj Ádámmal

Hogyan lehet az ókori görög drámákat ma is élővé tenni? – erről beszélgettünk Kaj Ádámmal, az SZFE Doktori Iskolájának másodéves hallgatójával, aki az Antik tragédia a kortárs színpadon című konferencia kísérőprogramjaként állította színpadra a Leláncolt Prométheuszt.

„Ha a néző egy kicsit őszintébben megy haza, az már nagyon nagy dolog”

Ilja Bocsarnikovsz orosz-lett színművész, színházrendező, egyetemi tanár. 2017-től rendszeresen dolgozik Magyarországon: sokadik rendezésén van túl, 2022-2023 között a debreceni Csokonai Színház, 2023-tól a Karinthy Színház művészeti vezetője. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. A Déryné Magazinnak adott interjújában a színházak jövője kapcsán beszélt többek között emberi értékekről, az élet nagy kérdéseiről és arról, szerinte hol kezdődik a színház.

Elnyerte az Év Kiállítása díjat az OSZMI

A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.

Bábozva a veszteség is könnyebben feldolgozható

Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.

Vizsgafilm-vetítés az Urániában

Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.

Megszólíthatók-e irodalommal a mai középiskolások?

A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.

Elhunyt Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező

Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.

Több betöltése Több betöltése