Médiahatások lexikona – digitális szakkönyv
A Proof of Concept keretében megvalósuló Médiahatások lexikona – digitális szakkönyv céljául azt tűztük ki, hogy az előállított digitális az érdeklődés felkeltése mellett elősegítik, kiegészítik a média befogadóra tett hatásmechanizmusok megértését, elmélyülését.
A projekt előzménye a projektvezető, Antal Zsolt által szerkesztett, 2005-ben megjelent Médiabefolyásolási technikák kislexikona (Századvég Kiadó, ISBN: 9789637340031) és a 2015-ös Médiabefolyásolás – Az új kislexikon (Századvég Kiadó, ISBN: 9786155164255) print formájában megjelent lexikonok voltak. A 2015-ös megjelenéssel párhuzamosan és jelenleg is technológiai forradalmai további, médiabefogadást, médiahasználatot, médiapiacot és médiaszabályozást érintő következményekkel jártak, amelyek egyaránt érintik a régi és az új médiafelületeket és a média lokális és nemzetközi modelljeit. A változások folyamatos követésének és a szócikkekben való folyamatos megjelenítésének, revideálásának igénye már a második átdolgozást követően felmerült. Ennek megvalósítása érdekében a következő kiadást már olyan digitális felületen tervezzük megjelentetni, amely a mai olvasási és felhasználói igényeknek megfelelően az egyes szócikkeket videó és fotóanyaggal egészíti ki annak érdekében, hogy az olvasóban felkeltse az igényt a bemutatott jelenségek, összefüggések, hatások tudatos megfigyelésére a hétköznapi médiafogyasztás során, és tudatos tájékozódásra ösztönözzön.
Ahogy korábban írtuk az 1-2) pont kapcsán, a hallgatók és oktatóik bevonása ebbe a projektbe kulcsfontosságú volt, hiszen a továbbfejlesztés, bővítés során is számítunk a közreműködők egyre gyarapodó táborára. A tudományos publikációs érték és promóciós célok miatt döntöttünk úgy, hogy nem csupán digitális formában, de a későbbiekben könyv formájában is elérhető lesz a kiadvány, amelyhez online hozzáféréssel kapcsolódnak a digitális tartalmak.
A digitális megjelenítés tartalmi bővítése érdekében az egyes szócikkeket a változások tükrében átdolgoztuk, kiegészítettük, továbbá új szócikkek, fotóanyagok és a befogadást elősegítő videóanyagokhoz nyersanyag és pilot videó készült. Fotóból összesen 500 db nyersanyag készült, melyből reprezentatív célból mellékeltünk 22 fotót. Az elméleti és mozgóképművészeti területen dolgozó kollégák és hallgatók bevonásával létrejött eredmények alkalmazása első körben a belső célcsoportnál történik, aminek értelmében ez év őszétől megkezdjük az anyag oktatását a mozgóképművészeti képzésekben. A digitális tartalommal kiegészített, napjaink médiahatásait is magában foglaló, ingyenes és előfizetéses rendszerben elérhető lexikon jelenleg nincs sem a hazai, sem a nemzetközi a piacon. A piaci értékesítéshez azonban további pályázati források bevonása, új üzleti modell és értékesítési terv kidolgozása is szükséges, amelyhez az első bemeneti adatokat a pilot projekt tapasztalatai alapján belső célcsoportban fogjuk megszerezni.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.