POC projekt, szakmai vezető: Dr. Antal Zsolt

2023 augusztus 21., hétfő 01:55.
POC
Share

Médiahatások lexikona – digitális szakkönyv

A Proof of Concept keretében megvalósuló Médiahatások lexikona – digitális szakkönyv céljául azt tűztük ki, hogy az előállított digitális az érdeklődés felkeltése mellett elősegítik, kiegészítik a média befogadóra tett hatásmechanizmusok megértését, elmélyülését.

A projekt előzménye a projektvezető, Antal Zsolt által szerkesztett, 2005-ben megjelent Médiabefolyásolási technikák kislexikona (Századvég Kiadó, ISBN: 9789637340031) és a 2015-ös Médiabefolyásolás – Az új kislexikon (Századvég Kiadó, ISBN: 9786155164255) print formájában megjelent lexikonok voltak. A 2015-ös megjelenéssel párhuzamosan és jelenleg is technológiai forradalmai további, médiabefogadást, médiahasználatot, médiapiacot és médiaszabályozást érintő következményekkel jártak, amelyek egyaránt érintik a régi és az új médiafelületeket és a média lokális és nemzetközi modelljeit. A változások folyamatos követésének és a szócikkekben való folyamatos megjelenítésének, revideálásának igénye már a második átdolgozást követően felmerült. Ennek megvalósítása érdekében a következő kiadást már olyan digitális felületen tervezzük megjelentetni, amely a mai olvasási és felhasználói igényeknek megfelelően az egyes szócikkeket videó és fotóanyaggal egészíti ki annak érdekében, hogy az olvasóban felkeltse az igényt a bemutatott jelenségek, összefüggések, hatások tudatos megfigyelésére a hétköznapi médiafogyasztás során, és tudatos tájékozódásra ösztönözzön.

Ahogy korábban írtuk az 1-2) pont kapcsán, a hallgatók és oktatóik bevonása ebbe a projektbe kulcsfontosságú volt, hiszen a továbbfejlesztés, bővítés során is számítunk a közreműködők egyre gyarapodó táborára. A tudományos publikációs érték és promóciós célok miatt döntöttünk úgy, hogy nem csupán digitális formában, de a későbbiekben könyv formájában is elérhető lesz a kiadvány, amelyhez online hozzáféréssel kapcsolódnak a digitális tartalmak.

A digitális megjelenítés tartalmi bővítése érdekében az egyes szócikkeket a változások tükrében átdolgoztuk, kiegészítettük, továbbá új szócikkek, fotóanyagok és a befogadást elősegítő videóanyagokhoz nyersanyag és pilot videó készült. Fotóból összesen 500 db nyersanyag készült, melyből reprezentatív célból mellékeltünk 22 fotót.  Az elméleti és mozgóképművészeti területen dolgozó kollégák és hallgatók bevonásával létrejött eredmények alkalmazása első körben a belső célcsoportnál történik, aminek értelmében ez év őszétől megkezdjük az anyag oktatását a mozgóképművészeti képzésekben. A digitális tartalommal kiegészített, napjaink médiahatásait is magában foglaló, ingyenes és előfizetéses rendszerben elérhető lexikon jelenleg nincs sem a hazai, sem a nemzetközi a piacon. A piaci értékesítéshez azonban további pályázati források bevonása, új üzleti modell és értékesítési terv kidolgozása is szükséges, amelyhez az első bemeneti adatokat a pilot projekt tapasztalatai alapján belső célcsoportban fogjuk megszerezni.

Egyéb hírek

SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020