Megtartotta immáron hagyományossá vált félévi tréningjét az SZFE Németh Antal Drámaelméleti Intézete Szigligeten, október 13-a és 15-e között.
Az Intézet oktatóit, munkatársait ihletett környezetben várta az eddig elvégzett és a még előttük álló feladatok áttekintése.
A késő nyári környezetet gróf Esterházy Pál (1861–1932) egykori kastélya, amely ma a MANK (Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.) Irodalmi Alkotóháza, és a kastély parkja, a gyönyörű szigligeti arborétum biztosította.
Az alkotóház a magyar kultúra számos kiemelkedő egyéniségének, így például Esterházy Péternek, Kassák Lajosnak, Kertész Imrének, Makk Károlynak, Nemes Nagy Ágnesnek, Örkény Istvánnak, Szabó Magdának és Weöres Sándornak volt kedvelt alkotó- és pihenőhelye.
A „rejtélyes” 3. szobában található autogramfal lenyűgöző névsora éppen csak a töredékét mutatja annak, ki mindenki szállt meg és dolgozott e falak között a 20–21. században.
A Dr. Antal Zsolt intézetvezető úr irányításával zajló szakmai nap délelőttjét Egyetemünk rektora és Intézetünk oktatója, Prof. Dr. Sepsi Enikő vezette. Bemutatta az Egyetem új szervezeti felépítését (organogramját), illetve egyeztetett az oktatókkal a képzések további lehetőségeiről, az SZFE által meghirdetni tervezett további (színházi, filmes és média) szakirányú képzésekről, a megszólítható diákokról és a felnőttképzésekről.
A nap másik felében az egyes feladatok témafelelőseinek beszámolója és az új feladatok számbavétele következett.
Az osztályvezetői beszámolók a dramaturg és drámainstruktor szakos évfolyamok előmeneteléről számoltak be. Dr. Timár András az Egyetem Tudományos Diákköre előtt álló feladatokat, Dr. Antal Zsolt a november 15–18-ig Debrecenben tartandó Csokonai 250 rendezvénysorozat, Dr. habil. Győrei Zsolt pedig a november 16-i Csokonai 250 Konferencia menetét ismertették. A tréningen többek között szó esett az SZFE Színházművészeti Műhelyének gondozásában kiadott kötetek országos könyvbemutató-sorozatáról, az Uránia folyóirat idei lapszámairól, illetve az intézeti és intézetek közötti kutatócsoportok működéséről és a tananyagfejlesztésekről.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.