Megtartotta immáron hagyományossá vált félévi tréningjét az SZFE Németh Antal Drámaelméleti Intézete Szigligeten, október 13-a és 15-e között.
Az Intézet oktatóit, munkatársait ihletett környezetben várta az eddig elvégzett és a még előttük álló feladatok áttekintése.
A késő nyári környezetet gróf Esterházy Pál (1861–1932) egykori kastélya, amely ma a MANK (Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.) Irodalmi Alkotóháza, és a kastély parkja, a gyönyörű szigligeti arborétum biztosította.
Az alkotóház a magyar kultúra számos kiemelkedő egyéniségének, így például Esterházy Péternek, Kassák Lajosnak, Kertész Imrének, Makk Károlynak, Nemes Nagy Ágnesnek, Örkény Istvánnak, Szabó Magdának és Weöres Sándornak volt kedvelt alkotó- és pihenőhelye.
A „rejtélyes” 3. szobában található autogramfal lenyűgöző névsora éppen csak a töredékét mutatja annak, ki mindenki szállt meg és dolgozott e falak között a 20–21. században.
A Dr. Antal Zsolt intézetvezető úr irányításával zajló szakmai nap délelőttjét Egyetemünk rektora és Intézetünk oktatója, Prof. Dr. Sepsi Enikő vezette. Bemutatta az Egyetem új szervezeti felépítését (organogramját), illetve egyeztetett az oktatókkal a képzések további lehetőségeiről, az SZFE által meghirdetni tervezett további (színházi, filmes és média) szakirányú képzésekről, a megszólítható diákokról és a felnőttképzésekről.
A nap másik felében az egyes feladatok témafelelőseinek beszámolója és az új feladatok számbavétele következett.
Az osztályvezetői beszámolók a dramaturg és drámainstruktor szakos évfolyamok előmeneteléről számoltak be. Dr. Timár András az Egyetem Tudományos Diákköre előtt álló feladatokat, Dr. Antal Zsolt a november 15–18-ig Debrecenben tartandó Csokonai 250 rendezvénysorozat, Dr. habil. Győrei Zsolt pedig a november 16-i Csokonai 250 Konferencia menetét ismertették. A tréningen többek között szó esett az SZFE Színházművészeti Műhelyének gondozásában kiadott kötetek országos könyvbemutató-sorozatáról, az Uránia folyóirat idei lapszámairól, illetve az intézeti és intézetek közötti kutatócsoportok működéséről és a tananyagfejlesztésekről.
Ilja Bocsarnikovsz orosz-lett színművész, színházrendező, egyetemi tanár. 2017-től rendszeresen dolgozik Magyarországon: sokadik rendezésén van túl, 2022-2023 között a debreceni Csokonai Színház, 2023-tól a Karinthy Színház művészeti vezetője. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. A Déryné Magazinnak adott interjújában a színházak jövője kapcsán beszélt többek között emberi értékekről, az élet nagy kérdéseiről és arról, szerinte hol kezdődik a színház.
A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.
Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.
Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.
A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.
Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.
Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.
Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!