A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) kedden tartott sajtótájékoztatót, ahol bemutatta az RRF-2.1.2-21-2022-00024 azonosító számú Digitális és gyakorlati oktatási infrastruktúra fejlesztése a Színház- és Filmművészeti Egyetemen című projektjét, amelyre a Magyarország Helyreállítási és Alkalmazkodási Terv keretében adták be támogatási kérelmüket.
Prof. Dr. Sepsi Enikő köszöntötte a sajtót a pályázat indító sajtótájékoztatón, ahol elmondta, hogy a pályázaton elnyert 1,215 milliárd vissza nem térítendő támogatással az egyetem történetében a legnagyobb beruházás valósulhat meg. Kiemelte annak jelentőségét, hogy a pályázaton elnyert támogatásból megvalósuló fejlesztés Európában egyedülálló az oktatási intézetek közt. Ezzel a fejlesztéssel olyan 3D-s háttér adható a filmforgatásokhoz, ami kiváltja majd a külső helyszíni forgatásokat. Ehhez az egyetem belső képzéseket és kurzusokat szervez külföldi szakemberek közreműködésével mind a hallgatóknak, mind az oktatók számára.
Az SZFE a projekt keretében a legújabb technológiai fejlesztéseket alkalmazva és a filmiparban elérhető legjobb gyakorlatokat követve tervezi kialakítani a gyakorlati oktatást támogató infrastruktúrát. Ennek során hangsúlyt fektetnek a digitális eszközök beszerzésére és telepítésére, amelyek segítenek felkészülni a hallgatóknak, hogy eredményesen vegyenek részt ezekben a fejlődő, modern iparágakban.
A létrejövő infrastruktúra a filmipar legjobb technológiáit alkalmazza és hasznosítja az oktatásban, miközben a gyakorlatorientált képzést a piaci igényekhez igazítja. A projekt részeként egyetemi kurzusok indulnak annak érdekében, hogy fejlesszék a hallgatók, illetve a dolgozók készségeit és kompetenciáit.
Dr. Vecsernyés János, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet vezetője részletesen bemutatta az egyedülálló ledfalat és a hozzá tartozó kamerát. Beszámolójából megtudhattuk, hogy a fal mennyiben könnyíti meg a filmforgatás lehetőségeit. Lényegében a ledfal használata kiváltja majd sok esetben a kültéri forgatási helyszíneket is.
Az SZFE ezzel a projekttel tovább erősíti pozícióját az oktatás terén, és az új infrastruktúra segítségével még magasabb színvonalon tudja biztosítani a gyakorlatorientált és digitális oktatást a hallgatóinak. A projekt várhatóan hozzájárul az egyetem fejlesztési törekvéseinek eléréséhez, és a filmipar számára is kiemelkedő szakembereket képezhet majd ki.
Az SZFE elkötelezett a folyamatos fejlődés és innováció mellett, és örömmel várja a projekt következő lépéseit, valamint az ebből származó előnyöket mind a hallgatók, mind pedig az intézmény számára.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.