A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) kedden tartott sajtótájékoztatót, ahol bemutatta az RRF-2.1.2-21-2022-00024 azonosító számú Digitális és gyakorlati oktatási infrastruktúra fejlesztése a Színház- és Filmművészeti Egyetemen című projektjét, amelyre a Magyarország Helyreállítási és Alkalmazkodási Terv keretében adták be támogatási kérelmüket.
Prof. Dr. Sepsi Enikő köszöntötte a sajtót a pályázat indító sajtótájékoztatón, ahol elmondta, hogy a pályázaton elnyert 1,215 milliárd vissza nem térítendő támogatással az egyetem történetében a legnagyobb beruházás valósulhat meg. Kiemelte annak jelentőségét, hogy a pályázaton elnyert támogatásból megvalósuló fejlesztés Európában egyedülálló az oktatási intézetek közt. Ezzel a fejlesztéssel olyan 3D-s háttér adható a filmforgatásokhoz, ami kiváltja majd a külső helyszíni forgatásokat. Ehhez az egyetem belső képzéseket és kurzusokat szervez külföldi szakemberek közreműködésével mind a hallgatóknak, mind az oktatók számára.
Az SZFE a projekt keretében a legújabb technológiai fejlesztéseket alkalmazva és a filmiparban elérhető legjobb gyakorlatokat követve tervezi kialakítani a gyakorlati oktatást támogató infrastruktúrát. Ennek során hangsúlyt fektetnek a digitális eszközök beszerzésére és telepítésére, amelyek segítenek felkészülni a hallgatóknak, hogy eredményesen vegyenek részt ezekben a fejlődő, modern iparágakban.
A létrejövő infrastruktúra a filmipar legjobb technológiáit alkalmazza és hasznosítja az oktatásban, miközben a gyakorlatorientált képzést a piaci igényekhez igazítja. A projekt részeként egyetemi kurzusok indulnak annak érdekében, hogy fejlesszék a hallgatók, illetve a dolgozók készségeit és kompetenciáit.
Dr. Vecsernyés János, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet vezetője részletesen bemutatta az egyedülálló ledfalat és a hozzá tartozó kamerát. Beszámolójából megtudhattuk, hogy a fal mennyiben könnyíti meg a filmforgatás lehetőségeit. Lényegében a ledfal használata kiváltja majd sok esetben a kültéri forgatási helyszíneket is.
Az SZFE ezzel a projekttel tovább erősíti pozícióját az oktatás terén, és az új infrastruktúra segítségével még magasabb színvonalon tudja biztosítani a gyakorlatorientált és digitális oktatást a hallgatóinak. A projekt várhatóan hozzájárul az egyetem fejlesztési törekvéseinek eléréséhez, és a filmipar számára is kiemelkedő szakembereket képezhet majd ki.
Az SZFE elkötelezett a folyamatos fejlődés és innováció mellett, és örömmel várja a projekt következő lépéseit, valamint az ebből származó előnyöket mind a hallgatók, mind pedig az intézmény számára.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.