Az SZFE második Nyílt Napja: Interaktív betekintés a filmes képzés világába

B. Török Fruzsina
2023 december 4., hétfő 15:25.
Share

Az Színház- és Filmművészeti Egyetem második Nyílt Napjának megrendezése a filmes képzés iránt érdeklődő hallgatójelöltek számára ismételten bizonyította, hogy az egyetem elkötelezett a tehetségek felkutatása és a képzése iránt. Az eseményt a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet vezető-helyettesei, Csáky Attila és Pacskovszky József nyitották meg, üdvözölve a nagy létszámú hallgatóságot.

A Nyílt Nap szervezői nem csupán passzív megtekintésre ösztönözték a résztvevőket, hanem igyekeztek interaktív módon is bevonni őket a filmes képzés világába. Az esemény során a hallgatójelöltek minden képzési ágazatba betekintést nyerhettek, lehetőségük volt megismerkedni az oktatókkal, és személyesen is feltétel nélkül tehették fel a kérdéseiket. Az SZFE számos oktatója részt vett az eseményen, és részletes információkat osztott meg a filmes képzés kínálatáról, a korszerű technikai feltételekről, valamint a kiemelkedő oktatói csapatról. Ez a személyes kapcsolat lehetővé tette a jelentkezők számára, hogy mélyebben megértsék az egyetem felvételi elvárásait és az egyes képzési ágak specifikációját. Az esemény hangulata szorosan követte a színművészetis nyílt napét, ahol kellemes alkotói légkörben mutatták be az SZFE filmes képzésének erősségeit. A Nyílt Nap során az egyetem filmes képzése számos fontos szempontból kiemelkedett. Az interaktív bemutatók, workshopok és prezentációk révén a jelentkezők nem csak elméleti ismereteket szereztek, hanem gyakorlati betekintést is kaptak az alkotói folyamatokba. Ez lehetőséget adott arra, hogy valódi élményeken keresztül értékeljék a filmes képzés dinamikáját.

Az oktatók elkötelezettsége és szakértelme is kiemelkedő volt. A hallgatójelöltek számára valószínűleg különleges élményt jelentett, hogy közvetlen kapcsolatba kerülhettek azokkal az alkotókkal, akik mindennapi munkájuk során a filmipar legelismertebb szakemberei közé emelkedtek. A személyes konzultációk és a kötetlen kérdések feltételének lehetősége megerősítette a leendő hallgatókban a bizalmat, és segített az egyetem iránti elköteleződés kialakításában.

A Nyílt Napnak kiemelkedően fontos szerepe van az egyetemi felvételi időszakban. Az esemény lehetőséget teremtett arra, hogy a jelentkezők mélyebb megértést szerezzenek az egyetemi életről, a képzésekről, és segítséget nyújtott abban is, hogy tudatos döntést hozzanak a továbbtanulásukkal kapcsolatban.

 

Az érdeklődők kedvükre válogathattak a következő előadások között:

Nemzeti Filmintézet (NFI) – Pályaorientációs teszt: A filmipar egyik kulcsintézményének bemutatása és az itt elérhető pályaorientációs lehetőségek feltárása.

Digitális utómunka: Az előadás a filmkészítés utolsó fázisába, a digitális utómunka területére kalauzolta el az érdeklődőket.

Gyártásvezetés – Mit csinál egy producer?:  Az eseményen résztvevők lehetőséget kaptak betekinteni egy filmproducer mindennapi tevékenységébe és a gyártásvezetés kulisszatitkaiba.

„Képes vagy rá” – Televíziós rendezés: A televíziós rendezés művészetébe tett izgalmas utazás valószínűleg sok újdonsággal szolgált a szakma iránt érdeklődők számára.

Operatőr képzés tájékoztató: Az operatőr szakma titkaiba való beavatás, a fényképezés és a kamerakezelés rejtelmeinek megismerése.

A forgatókönyvtől a rendezésig: Az alkotói folyamat egyik legfontosabb szakaszának áttekintése és a filmművészet lényegének megértése.

Filmvágás: Az eseményen résztvevőknek lehetőségük volt bepillantani a filmvágás kreatív világába, és megtapasztalni, hogyan alakulnak a filmek az utómunka során.

3D-s ledfal bemutatása: A korszerű technológia bemutatása, amely az SZFE filmes képzésének részét képezi.

21. századi Sound Design, a számítógépes hangtervezés új lehetőségei: Az esemény egyik kiemelkedő része volt a hangtervezés modern lehetőségeinek bemutatása és azok az alkotói folyamatokban betöltött szerepének ismertetése.

Az előadásokat szünetek választották szét, lehetőséget adva a résztvevőknek, hogy megbeszéljék az érdekességeket és személyesen kérdezhessenek. Az esemény biztosította annak megértését, hogy az SZFE filmes képzése nem csupán iskolai tananyagot közvetít a hallgatók felé, hanem egy élő, alkotó közösség része, amelybe érdemes bekapcsolódni és részese lenni.

Egyéb hírek

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Négy díjat is elhoztak az SZFE alkotói a Magyar Mozgókép Fesztiválról

A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Két oktatónk is átvehette a Magyar Filmakadémia életműdíját a MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.

Elindult az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál

Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.

A pásttól a Magyar Mozgókép Fesztiválig – beszélgetés Kotsis Gergellyel, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős filmrendező hallgatójával

Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020