Hábermann Jenő, Balázs Béla-díjas filmproducer, az SZFE gyártásvezető szakának osztályvezető tanára vehette át a Sára-Csoóri-Életműdíjat, a szakmában nyújtott rendkívüli teljesítménye elismeréseként. A számos filmes műfajban mutatott kiválósága, a lényeglátás képessége és a producerként megvalósult filmek által képviselt értékek tiszteletteljes elismerést vívtak ki számára mind szakmai, mind emberi szempontból, mind a határainkon belül és túl.
Hábermann Jenő élete és munkássága a filmgyártás terén olyan pályát tükröz, amelyet az elkötelezettség, a tehetség és a szakmai elhivatottság jellemez. Pályafutását 1970-ben kezdte a Mafilmnél, ahol felvételvezetőként és gyártásvezetőként szolgált, majd 1989-től kezdve önálló producerként tevékenykedett. Az évek során olyan kiváló alkotókkal dolgozott együtt, mint Fábri Zoltán, Kovács András, Jean Delannoy, Illés György, Janusz Majewski, Vytautas Žalakevičius, valamint az Oscar-díjas Szabó István és Bereményi Géza. 1987-ben sikeresen abszolválta esti képzésen a Színház- és Filmművészeti Főiskola gyártásvezető szakát. Az alázat és elszántság iránti elköteleződése példaként szolgál mindazoknak, akik a filmiparban kívánnak helytállni. Hábermann Jenő a Form-Art Kft. utódjaként 1991-ben alapította meg a FILM-ART Művészeti és Kereskedelmi Kft.-t, amely film-, video- és televízióműsor-gyártásra specializálódott. A Budapest Film Academy producer és gyártásvezető tanára is, szakmai tudása és tapasztalata révén vált elismert oktatóvá. A filmjei között szereplő alkotások széles skálájának köszönhetően Hábermann Jenő neve nemcsak hazájában, hanem határainkon túl is tiszteletteljes elismerést vívott ki. Az általa producereként megvalósított filmek nem csupán művészi értékekben gazdagak, hanem a valóságot és az emberi értékeket is hűen tükrözik. Hábermann Jenő filmográfiaja lenyűgöző és sokszínű. Legyen szó nagyjátékfilmekről, televíziós sorozatokról, vagy portréfilmekről, mindig sikerült érzékenyen ábrázolnia az emberi sorsokat és mélyrehatóan bemutatnia a történeteket. Hábermann Jenő életművéért és a filmművészethez való hozzájárulásáért méltán adományozták neki a Sára–Csoóri-Életműdíjat, méltóan folytatva ezzel a magyar filmművészet hagyományait.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.