Sajtóközlemény - Új szakok az SZFE-n

2024 január 16., kedd 17:38.

SZAKPREMIER! Új képzésekkel várja a jelentkezőket a Színház- és Filmművészeti Egyetem.

 

SAJTÓKÖZLEMÉNY

SZAKPREMIER! Új képzésekkel várja a jelentkezőket a Színház- és Filmművészeti Egyetem

Budapest, 2024. január 15. – Összesen négy új képzéssel és két új specializációval bővíti képzési kínálatát a Színház- és Filmművészeti Egyetem. A hazai felsőoktatásban elsőként indít akciórendező (second unit director) képzést az SZFE, emellett forgatókönyvíró MA és tanárképzések is elérhetőek lesznek a 2024-es őszi tanévtől.

A jól ismert és népszerű képzései mellett a Színház- és Filmművészeti Egyetem 2024 őszétől négy új szakot, valamint két specializációt indít. Az akciórendező MA, a forgatókönyvíró MA, a filmművészeti tanár MA és színházművészeti tanár MA képzések olyan egyedülálló szakok, amelyek teljesen új színt jelentenek a magyar felsőoktatás palettáján. Szintén újdonság, hogy a drámainstruktor szakon a művészeti szervező specializációt, a televíziós műsorkészítő szakon pedig az online tartalomkészítő specializációt a 2024/25-ös tanévtől választhatják először a hallgatók.

A Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet két új képzése szervesen építi be az oktatásba a szakmai gyakorlatot és a filmipari kapcsolatait, elősegítve a hallgatók foglalkoztathatóságát és vállalkozói szellemének fejlődését. Az akciórendező (second unit director) szak egyedülálló lehetőséget nyújt a filmalkotás és az akciójelenetek rendezése iránt érdeklődő hallgatóknak, hiszen képesek lesznek tévéfilmek és (kis)játékfilmek akciójeleneteinek megrendezésére, illetve second unit rendezőként segítik a film rendezőjének munkáját is. Az akciórendező kiemelt fontosságúvá vált a filmgyártásban, napjainkban már önálló szakmának is tekinthető. A képzésben résztvevő megismeri a színész-, a kaszkadőr- és a statisztéria-vezetés gyakorlatát, széleskörű tudása és gyakorlata van az akció- és tömegjelenetek sokszínű elméletének, irányzatainak, azok gyakorlati alkalmazásának lehetőségei tekintetében. Képes az akciórendezéshez szükséges összes technikai felszerelés és VFX programok integrálására és összehangolására, valamint nyomon tudja követni az ezekkel kapcsolatos fejlesztéseket is.

Az SZFE forgatókönyvíró MA képzése a filmalkotás művészetének elmélyült tanulmányozására és az írói hang kibontakozására összpontosít. A program kis létszámú csoportokra épül, amelyeket olyan tapasztalt oktatók vezetnek, akik maguk is aktívan foglalkoznak forgatókönyvírással és filmkészítéssel. A képzés nem csupán a hagyományos játékfilmekre koncentrál, hanem azt is lehetővé teszi, hogy a hallgatók kipróbálják magukat a rövidfilmek és televíziós sorozatok világában is. Ezen kívül a képzés részét képezi a filmgyártás és a forgatókönyvírás integrált megértése, ahol a hallgatók aktívan részt vesznek vetítéseken, megbeszéléseken és kollaboratív projektekben.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem történetében először indul tanárképzés. A filmművészeti tanár MA képzés célja olyan kiemelkedő szaktanárok képzése, akik magas szinten oktatják a művészeti ág különböző tantárgyait. A programra filmoperatőr, filmrendező, vagy dokumentumfilm-rendező művész MA diplomával rendelkezők jelentkezhetnek. A képzés nemcsak gyakorlati ismereteket nyújt, hanem tudományos megalapozást is biztosít, előkészítve a hallgatókat akár doktori tanulmányaik megkezdésére is. Hasonló célokkal indul a színházművészeti tanárképzés is. Az egyedi stratégiai együttműködés célja olyan kiemelkedő szaktanárok képzése, akik magas szinten tudják képviselni a színházművészeti szakma tárgyainak oktatását. Mindkét program a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar közös együttműködésben indul 2024 szeptemberétől.

A drámainstruktor szak művészeti szervező specializációja a színházi nevelés és művészeti közvetítés terén érdeklődő hallgatóknak kínál kiemelkedő lehetőségeket. A specializáció célja, hogy olyan szakembereket képezzen, akik képesek dramatikus tevékenységek és színházi munkaformák szervezésére és megvalósítására. A művészeti szervezők művészeti, közművelődési intézményekben terveznek, illetve valósítanak meg színházi eseményeket.

Az online tartalomkészítő specializáció a modern média és digitális kultúra dinamikus világában való sikeres helytállásra készíti fel hallgatóit. Az online tartalomgyártás ma már elengedhetetlen része a médiaiparnak, és az SZFE szakja a legfrissebb trendekre, technológiákra, illetve módszerekre összpontosítva segít diákjainak kialakítani egy erős és kreatív szakmai identitást. A képzés kiemelten foglalkozik a digitális tartalomgyártás különböző területeivel (videókészítés, podcasting, blogolás és közösségi média-menedzselés). A hallgatók olyan készségeket sajátíthatnak el, amelyek nélkülözhetetlenek a sikeres online jelenlét kialakításához és fenntartásához.

Az SZFE tavaly novemberben történetének legnagyobb technikai fejlesztését indította el. Ennek keretében olyan korszerű virtuálisstúdió-technológiát alakít ki, amely nemcsak Európában egyedülálló, de az egész világon ritkaságnak számít a felsőoktatásban. A technológia lényege, hogy a forgatás során a háttérben megjelenő táj, vagy tér szerves kapcsolatot alkot a stúdió valós díszletelemeivel. A programok segítségével bármilyen helyszín megalkotható, így az operatőrképzés mellett a látványtervezők számára is óriási lehetőséget biztosít új terek létrehozására, illetve a rendezők számára is egy újfajta kihívást jelent, hogy ebben a világban alkossanak. A virtuális-stúdió használatára felnőttképzések is épülnek, így a technológia alkalmazását már korábban diplomát szerzett filmes szakemberek is elsajátíthatják.

Az új szakok, valamint az egyetem már ismert képzéseinek részletei már láthatóak a felvi.hu rendszerében, kivéve az akciórendező mesterképzést, amelynek oldala várhatóan 2024. január 29-én nyílik meg a jelentkezők előtt.

További információ és interjúigény: sajto@szfe.hu, vagy +36 30 106 2660

A 2024-ben induló szakjaink teljes listája itt található.

Egyéb hírek

Három SZFE-s filmet is díjaztak a Savaria Filmszemlén

A 12. Savaria Filmszemle diákfilm kategóriájában három SZFE-s filmet is díjaztak. Az első és második hely mellett egy különdíjat is elhoztak hallgatóink, Varga Sebastien, Tóth Kristóf Zsolt és Varga Anna Boglárka alkotásai.

Semmelweis Ignác a színpadon is életre kel

Tudomány éve a színházban címmel indul program a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából. A programsorozatban magyarországi és külhoni magyar teátrumok, elsősorban a nemzeti színházak tudományos témát feldolgozó bemutatói kapnak helyet. A program részeként a Nemzeti Színház színpadán megelevenedik Semmelweiss Ignác története, a címszerepben – a Koltai Lajos rendezte filmhez hasonlóan – Vecsei H. Miklóst láthatja majd a közönség.

„Az opera után az SZFE lett a színpadom” – Keszei Bori pályaváltásról, tanításról, tehetségről

Keszei Bori, az SZFE egyetemi adjunktusa harminc éven át énekelte a világ legismertebb operaszerepeit, a bécsi Staatsoper színpadán Placido Domingo partnereként debütált. Az egykori Gilda, Melinda és Zerlina ma prózai színészhallgatókat tanít énekelni. Az SZFE-n végzett oktatói munkájáról, filmes élményekről és arról is beszélgettünk vele, milyen érzés, amikor valaki tudatosan mondja ki: most valami más jön.

Várják a nevezéseket a 11. Nemzetközi Speciális Filmfesztiválra

2025 őszén ismét megrendezik a Nemzetközi Speciális Filmfesztivált, amely immár 11. alkalommal ad bemutatkozási lehetőséget a fogyatékossággal élő emberek mozgóképes önkifejezésének. A Színház- és Filmművészeti Egyetem a korábbi évekhez hasonlóan idén is két díjjal ismeri majd el az alkotókat, egyet a speciális, egyet pedig a profi kategóriában adnak át.

„A színház számomra nem csupán hivatás, hanem létforma” – beszélgetés Lukács Ádámmal, az SZFE végzős hallgatójával

Lukács Ádám, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős prózai színművész hallgatója gyerekkora óta él-hal a színházért. Az SZFE-n töltött évek során nemcsak technikai tudást, hanem mélyebb alkotói szemléletet is elsajátított, mesterei – Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila – példáján keresztül. Az interjúban szó esik a megfelelési kényszer leküzdéséről, az első évad kihívásairól, valamint arról is, hogyan vált a színészet mellett a rendezés is az önkifejezés egyik útjává.

Két szakkollégiumi hallgató is díjazott lett az OTDK-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos élete az elmúlt időszakban látványosan megerősödött: egyre több hallgató vállalkozik önálló kutatómunkára és mind több tudományos eredmény mutatkozik meg országos fórumokon is. E folyamatot a Doktori Iskola mellett a nemrég alapított SZFE Szakkollégium is támogatja, amely közösségi és szakmai műhelyként is segíti a hallgatók elmélyülését a kutatási témájukban.

EKÖP Konferencia 2025

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatják be az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) pályázatára készült munkáikat. A konferencia időpontja 2025. május 30., helyszíne pedig az SZFE Mészáros utcai kampusza lesz.

Koltai Lajos, egyetemünk oktatója kapta a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját

Az idei, rekordszámú nevezést hozó Savaria Filmszemlén az SZFE több programban is képviseltette magát: az Agora Savaria Filmszínházban Novák Emil kurálásában nyílt meg egy Törőcsik Mari életét bemutató fotókiállítás, valamint Maruszki Balázs és Szekeres Csaba vezetésével interaktív filmes workshopot rendeztek középiskolásoknak. Emellett a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta.

 

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020