Az SZFE tavaszi szemeszterét megnyitó Alkotóműhelyek Hete sikerrel zárult, egyedülálló eseménysorozatot kínálva a hallgatóknak. A programsorozat a művészeti képzések széles skáláját mutatta be gazdag és változatos tartalmakkal. Az elismert előadók és mesterkurzusok révén a rendezvény nem csupán inspirációt adott, hanem mélyebb betekintést is nyújtott a művészi folyamatokba.
Az SZFE Alkotóműhelyek Hetét idén rendezték meg először a tavaszi szemeszter előtt, lehetővé téve a hallgatók számára, hogy belekóstoljanak az egyetem más szakjainak művészeti képzéseibe is. A rendezvénysorozat rendkívüli lehetőséget teremtett a hallgatók számára, hogy gazdag és változatos programokon keresztül kibővítsék művészeti horizontjukat, inspirációt merítsenek a tanév második felére. Az eseménysorozat kiemelkedő előadója Ilja Bocsarnikovsz volt, aki különleges mesterkurzusokkal gazdagította a színész-, dramaturg és rendező szakos hallgatók tudását. Zsótér Sándor négy estén keresztül kalauzolta el a résztvevőket Brecht világába, míg Hegedűs D. Géza olyan programot kínált, amely a saját film elkészítésének folyamatába engedett bepillantást. Az eseménysorozatban számos más mesterkurzuson is részt vehettek a hallgatók, melyek témája a retorikától kezdve, a kortárs magyar drámán át, egészen a bábművészet történetéig terjedt. A különféle szakmai területek bemutatásával az Alkotóműhelyek Hete gazdag és sokszínű palettát kínált.
A rendezvény nem csupán művészeti képzések bemutatására szolgált, hanem egyúttal lehetőséget is teremtett a hallgatóknak a Karrieriroda által kínált lehetőségek megismerésére. Wild Mónika bemutatkozása betekintést nyújtott az SZFE hallgatóinak a karrierépítés folyamatába, így a résztvevők nemcsak alkotói készségeiket fejleszthették, hanem a jövőjük tervezésére is ösztönzést kaptak. Az Alkotóműhelyek hetének keretein belül bemutatkozott a Szakkollégium is. A rendezvényen Prof. Dr. Sepsi Enikő rektor köszöntötte az érdeklődőket, majd átadta a szót Kis Domonkos Márknak, a Szakkollégium igazgatójának, aki részletesen ismertette a Szakkollégium által kínált programokat és lehetőségeket.
További információk a Szakkollégiumról ITT érhetőek el.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.