Tucatnyi lehetőség, ami rád vár: bemutatjuk a Színház- és Filmművészeti Egyetemen elérhető támogatásokat

2024 február 13., kedd 18:14.
Share

A tanulmányi félévek megkezdésekor és a felvételi döntés során fontos szempont lehet, hogy az adott intézmény hányféle és pontosan milyen támogatásokat biztosít hallgatóinak. A saját alapítású ösztöndíjak mellett természetesen az állami forrásokat is elérhetik az SZFE hallgatói. 

A szakmai és a művészeti ösztöndíj azok számára elérhető, akik kiemelkedően teljesítenek szakmai vagy művészeti területen. Ez a támogatás a tehetséggondozás és a szakmai elkötelezettség előmozdítását szolgálja. A szakmai ösztöndíjat erre rendszeresített formanyomtatványon (pályázati űrlap) a hallgatók a Hallgatói Önkormányzathoz (HÖK) nyújthatják be, jóváhagyásáról az Egyetem Tanulmányi és Szociális Bizottsága dönt. A művészeti ösztöndíjkérelmekről az Egyetem Művészeti és Produkciós Bizottsága terjeszt fel döntést a rektor felé. (Bővebb információ: https://szfe.hu/palyazati-felhivas-onallo-szinpadi-vagy-filmes-alkotasok-megvalositasara/ 

A szociális alapú ösztöndíjrendszer más egyetemekhez hasonlóan az állam által biztosított.  A rendszeres szociális ösztöndíj a hallgató szociális helyzete alapján egy félévre biztosított, havonta folyósított juttatás, mely a hallgató által a HÖK részére beadott pályázat útján igényelhető. A rendkívüli szociális ösztöndíj előre nem látható, váratlan események bekövetkezte esetén igényelhető, biztosítva ezzel a hallgatók számára a szükséges stabilitást. Rendkívüli szociális eseménynek minősül az odaítélés szempontjából minden, a hallgató, illetőleg a családja anyagi körülményeit váratlanul, átmenetileg kedvezőtlenül befolyásoló esemény, különösen a gyerekszületés, a haláleset, a munkanélkülivé válás, a súlyos baleset vagy a vagyoni kár. A szociális ösztöndíjak közé tartozik továbbá az alaptámogatás, amelyre az I. évfolyamos hallgatók pályázhatnak a beiratkozást követő első félévben. A szociális ösztöndíj iránti kérelmeket az erre rendszeresített formanyomtatványon a HÖK részére kell benyújtani, a kérelmeket az Egyetem Tanulmányi és Szociális Bizottsága hagyja jóvá.  

Teljesítményalapú ösztöndíj a tanulmányi ösztöndíj, amely azon hallgatók részére biztosított , akik kimagasló tanulmányi eredményekkel rendelkeznek amit a kimagasló tanulmányi eredménnyel rendelkező hallgatók kapnak. Ez a támogatás ösztönzi a hallgatókat a kitartó és magas színvonalú  teljesítményre.  

A közéleti ösztöndíjra az Egyetem azon hallgatói pályázhatnak, akik közéleti tevékenységet látnak el. A közéleti tevékenységgel kapcsolatban a HÖK, valamint a Tanulmányi és Szociális Bizottság hoz döntést.  

Az állam által adományozott nemzeti felsőoktatási ösztöndíj (korábban köztársasági ösztöndíj) azokat a hallgatókat támogatja, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a felsőoktatás területén, ezzel is elismerve azok szakmai hozzájárulását és elkötelezettségét. 

Az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) állami ösztöndíj, amelynek egyúttal célja, hogy a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogassa. Az ÚNKP olyan hallgatókat, oktatókat, kutatókat támogat, akik az Egyetemen eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak. A pályázatok nyilvános kiírását és lebonyolítását az Egyetem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal együttműködésben látja el. 

Az egyéb állami forrásból pályázható ösztöndíjak, mint a Törőcsik Mari-ösztöndíj és a Bursa Hungarica, különféle területeken támogatják a hallgatókat, akik alkotói és kutatási tevékenységekkel vagy színművészeti területen nyújtott aktív részvétellel tűnnek ki. Ezen ösztöndíjakat a hallgatók közvetlenül a támogatótól pályázhatják meg.  

Mindezeken keresztül az SZFE ösztöndíjrendszerének sokszínűsége és széleskörűsége biztosítja, hogy minden hallgató megtalálja a számára legmegfelelőbb támogatási formát, ezáltal segítve az egyetemi éveik sikeres és kiegyensúlyozott lezárását. 

A fenti támogatási formákon túl az Egyetem törekszik további belső egyetemi pályázatok kiírására, amelyekre az egyetem polgárai jelentkezhetnek.  

 A támogatásokról  bővebben:  

  1. évi CCIV. törvény a nemzeti felsőoktatásról (https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1100204.tv)

51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet a felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről (https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0700051.kor), 

SZFE Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzat (https://szfe.hu/wp-content/uploads/2023/10/SZMSZ-alairt-Hallgatoi-Teritesi-es-Juttatasi-Szabalyzat-1.pdf) 

Egyéb hírek

Újra vár az Alkotóműhelyek Hete!

Hogyan írjunk vígjátékot? Gyors beszéd és hadarás javítása, Othello megfojtásjelenete, Interaktív filmkészítés – csak néhány cím az SZFE tavaszi szemeszterét indító Alkotóműhelyek Hete programsorozatából. Február 10. és 14. között az SZFE hallgatói egyedülálló szakmai előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, mesterkurzusokon és az SZFE-könyvek újabb köteteinek bemutatóján is részt vehetnek. Az ötnapos esemény nem csupán az egyes intézetek képzéseinek megismerésére kínál lehetőséget, hanem teret ad a különböző szakokon tanuló hallgatók közös gondolkodására, valamint a művészeti folyamatok mélyebb megértésére és felfedezésére is.

Rockosított Hamlet tavaly végzett hallgatónkkal a főszerepben

A békéscsabai Jókai Színházban Seregi Zoltán rendezésében mutatják be február 1-jén Shakespeare – Zalán Tibor – Szűts István Hamletrock című drámáját, amely rockos változatban idézi fel az ismert történetet. Az előadás főszerepével mutatkozik be a békéscsabai közönségnek tavaly végzett hallgatónk, Juhász Bence.

Célegyenesben A cirkuszhercegnő az Operettszínházban

Bemutatták a Kálmán Imre nagyoperettjéből készülő varázslatos előadás alkotói csapatát, rendezői koncepcióját és díszletterveit, valamint a produkcióban színpadra lépő művészeket. A darabban szerepet kaptak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói is.

 

Vár a színpad! – új mesterkurzusok az SZFE-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2025 februárjában három 12 hetes mesterkurzust indít: mozgás-, hangképzés- és egy kombinált mozgás–hangképzés tematika mentén. A mozgásmesterkurzus képzési felelőse Vidáné Szent-Ivány Kinga Harangozó Gyula-díjas egyetemi docens, míg a hangképzésé Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus.

 

Oscar-díjra jelölték Jancsó Dávidot, A brutalista magyar vágóját

A 42 éves Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke. Nemzetközi filmes pályafutását 2012-ben kezdte és az elmúlt években olyan hollywoodi produkciókban dolgozott, mint a Pieces of a Woman, A zsúfolt szoba vagy A Majomember.

 

Elhunyt Mádi Szabó Katalin

Fájdalommal értesültünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori oktatója, Mádi Szabó Katalin haláláról, aki 95 éves korában hunyt el. Mádi Szabó Katalin húsz évig dolgozott énektanárként az akkor még főiskolán, mely tevékenységet egészen nyolcvan éves koráig folytatta, csupán a 2010-es évek elején vonult vissza.

 

 

„Színházba járni nem hasznos, hanem elengedhetetlen” – interjú Győrei Zsolttal a magyar kultúra napján

Mi a kultúra haszna, és hogyan lehet az irodalmi műveltség értékeit átadni a mai hallgatóknak? Mi jelenti korunkban a nagyobb kihívást: az eredetiség vagy az arra való igény eltűnése? – többek között erről is beszélgettünk Győrei Zsolt drámaíró, műfordító és dramaturg oktatónkkal a magyar kultúra napja alkalmából.

 

Mindenki vétkezik – Karamazov bemutató

Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte színpadra az osztállyal. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020