Mintegy nyolcvan gimnazistát és kísérőtanáraikat köszöntötte pénteken a Nemzeti Színházban Prof. Dr. Sepsi Enikő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora. A diákok az egyetem szervezésében vehettek részt kulisszajáráson, mielőtt az Egri csillagok c. előadást nézték meg a színházban.
A Nemzeti Színház iskoláknak szóló programján vettek részt a sárbogárdi Petőfi Sándor Gimnázium diákjai, mielőtt azonban megnézték volna az Egri csillagok pénteki előadását, rendhagyó fogadtatásban és programban volt részük. Sepsi Enikő, az SZFE rektora várta és köszöntötte az érdeklődőket mint a gimnázium alumnija. Felidézte, hogy ő többek között az irodalom és a színház szeretetét köszönheti ennek az iskolának és egykori tanárainak, de a francia nyelv és kultúra iránti elköteleződése is nagyban kötődik alma materéhez. „Nagy öröm sárbogárdi gimnazistákat fogadni, örülök, hogy valamit visszaadhatunk abból, amit mi is kaptunk diákként. A lehető legjobb helyen vannak ahhoz, hogy egy szerető közegben magukba szívják azt a stabilitást és tudást, ami szükséges ahhoz, hogy a maguk módján és helyén majd helyt tudjanak állni.” – fogalmazott Sepsi Enikő. Kiemelte, hogy az egyetem, amelynek vezetője, színészeket, rendezőket, forgatókönyvírókat, látványtervezőket, dramaturgokat képez, akik közül többen a Nemzeti Színházban is fellépnek, vagy ott dolgoznak.
Az épületbejárást a Gobbi Hilda Színpadnál kezdték a vendégek, ahol a Nemzeti Színház munkatársai hozták közel számukra a színjátszás rejtelmeit, így a színház működését és a különleges díszleteket is megismerhették a diákok. A bejárás során a kulisszák mögött sétálva betekintést nyerhettek abba, hogy milyen anyagokból és hogyan épülnek fel a díszletek, hol készülnek fel a színészek az előadásra, valamint, hogy milyen technikai megoldásokkal hozzák létre a modern színpadi látványvilágot. A nézőtér felé vezető lépcsőházból kitekintve az antik színjátszásra utaló elemeket is tartalmazó kertet, valamint az épület tervezésének és kivitelezésének érdekességeit mutatták be számukra. Az Egri csillagok előadására már úgy ülhettek be a gimnazisták, mint akik ismerősen és értően figyelik a nemzet színházának működését, miközben a magyar történelem egy meghatározó epizódjáról szóló történetet olyan színészek előadásában ismerhették meg, mint Trill Zsolt, Berettyán Nándor, Barta Ágnes és Schnell Ádám.
Hogyan írjunk vígjátékot? Gyors beszéd és hadarás javítása, Othello megfojtásjelenete, Interaktív filmkészítés – csak néhány cím az SZFE tavaszi szemeszterét indító Alkotóműhelyek Hete programsorozatából. Február 10. és 14. között az SZFE hallgatói egyedülálló szakmai előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, mesterkurzusokon és az SZFE-könyvek újabb köteteinek bemutatóján is részt vehetnek. Az ötnapos esemény nem csupán az egyes intézetek képzéseinek megismerésére kínál lehetőséget, hanem teret ad a különböző szakokon tanuló hallgatók közös gondolkodására, valamint a művészeti folyamatok mélyebb megértésére és felfedezésére is.
A békéscsabai Jókai Színházban Seregi Zoltán rendezésében mutatják be február 1-jén Shakespeare – Zalán Tibor – Szűts István Hamletrock című drámáját, amely rockos változatban idézi fel az ismert történetet. Az előadás főszerepével mutatkozik be a békéscsabai közönségnek tavaly végzett hallgatónk, Juhász Bence.
Bemutatták a Kálmán Imre nagyoperettjéből készülő varázslatos előadás alkotói csapatát, rendezői koncepcióját és díszletterveit, valamint a produkcióban színpadra lépő művészeket. A darabban szerepet kaptak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói is.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2025 februárjában három 12 hetes mesterkurzust indít: mozgás-, hangképzés- és egy kombinált mozgás–hangképzés tematika mentén. A mozgásmesterkurzus képzési felelőse Vidáné Szent-Ivány Kinga Harangozó Gyula-díjas egyetemi docens, míg a hangképzésé Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus.
A 42 éves Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke. Nemzetközi filmes pályafutását 2012-ben kezdte és az elmúlt években olyan hollywoodi produkciókban dolgozott, mint a Pieces of a Woman, A zsúfolt szoba vagy A Majomember.
Fájdalommal értesültünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori oktatója, Mádi Szabó Katalin haláláról, aki 95 éves korában hunyt el. Mádi Szabó Katalin húsz évig dolgozott énektanárként az akkor még főiskolán, mely tevékenységet egészen nyolcvan éves koráig folytatta, csupán a 2010-es évek elején vonult vissza.
Mi a kultúra haszna, és hogyan lehet az irodalmi műveltség értékeit átadni a mai hallgatóknak? Mi jelenti korunkban a nagyobb kihívást: az eredetiség vagy az arra való igény eltűnése? – többek között erről is beszélgettünk Győrei Zsolt drámaíró, műfordító és dramaturg oktatónkkal a magyar kultúra napja alkalmából.
„Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte színpadra az osztállyal. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.