Mintegy nyolcvan gimnazistát és kísérőtanáraikat köszöntötte pénteken a Nemzeti Színházban Prof. Dr. Sepsi Enikő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora. A diákok az egyetem szervezésében vehettek részt kulisszajáráson, mielőtt az Egri csillagok c. előadást nézték meg a színházban.
A Nemzeti Színház iskoláknak szóló programján vettek részt a sárbogárdi Petőfi Sándor Gimnázium diákjai, mielőtt azonban megnézték volna az Egri csillagok pénteki előadását, rendhagyó fogadtatásban és programban volt részük. Sepsi Enikő, az SZFE rektora várta és köszöntötte az érdeklődőket mint a gimnázium alumnija. Felidézte, hogy ő többek között az irodalom és a színház szeretetét köszönheti ennek az iskolának és egykori tanárainak, de a francia nyelv és kultúra iránti elköteleződése is nagyban kötődik alma materéhez. „Nagy öröm sárbogárdi gimnazistákat fogadni, örülök, hogy valamit visszaadhatunk abból, amit mi is kaptunk diákként. A lehető legjobb helyen vannak ahhoz, hogy egy szerető közegben magukba szívják azt a stabilitást és tudást, ami szükséges ahhoz, hogy a maguk módján és helyén majd helyt tudjanak állni.” – fogalmazott Sepsi Enikő. Kiemelte, hogy az egyetem, amelynek vezetője, színészeket, rendezőket, forgatókönyvírókat, látványtervezőket, dramaturgokat képez, akik közül többen a Nemzeti Színházban is fellépnek, vagy ott dolgoznak.
Az épületbejárást a Gobbi Hilda Színpadnál kezdték a vendégek, ahol a Nemzeti Színház munkatársai hozták közel számukra a színjátszás rejtelmeit, így a színház működését és a különleges díszleteket is megismerhették a diákok. A bejárás során a kulisszák mögött sétálva betekintést nyerhettek abba, hogy milyen anyagokból és hogyan épülnek fel a díszletek, hol készülnek fel a színészek az előadásra, valamint, hogy milyen technikai megoldásokkal hozzák létre a modern színpadi látványvilágot. A nézőtér felé vezető lépcsőházból kitekintve az antik színjátszásra utaló elemeket is tartalmazó kertet, valamint az épület tervezésének és kivitelezésének érdekességeit mutatták be számukra. Az Egri csillagok előadására már úgy ülhettek be a gimnazisták, mint akik ismerősen és értően figyelik a nemzet színházának működését, miközben a magyar történelem egy meghatározó epizódjáról szóló történetet olyan színészek előadásában ismerhették meg, mint Trill Zsolt, Berettyán Nándor, Barta Ágnes és Schnell Ádám.
Keszei Bori, az SZFE egyetemi adjunktusa harminc éven át énekelte a világ legismertebb operaszerepeit, a bécsi Staatsoper színpadán Placido Domingo partnereként debütált. Az egykori Gilda, Melinda és Zerlina ma prózai színészhallgatókat tanít énekelni. Az SZFE-n végzett oktatói munkájáról, filmes élményekről és arról is beszélgettünk vele, milyen érzés, amikor valaki tudatosan mondja ki: most valami más jön.
2025 őszén ismét megrendezik a Nemzetközi Speciális Filmfesztivált, amely immár 11. alkalommal ad bemutatkozási lehetőséget a fogyatékossággal élő emberek mozgóképes önkifejezésének. A Színház- és Filmművészeti Egyetem a korábbi évekhez hasonlóan idén is két díjjal ismeri majd el az alkotókat, egyet a speciális, egyet pedig a profi kategóriában adnak át.
Lukács Ádám, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős prózai színművész hallgatója gyerekkora óta él-hal a színházért. Az SZFE-n töltött évek során nemcsak technikai tudást, hanem mélyebb alkotói szemléletet is elsajátított, mesterei – Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila – példáján keresztül. Az interjúban szó esik a megfelelési kényszer leküzdéséről, az első évad kihívásairól, valamint arról is, hogyan vált a színészet mellett a rendezés is az önkifejezés egyik útjává.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos élete az elmúlt időszakban látványosan megerősödött: egyre több hallgató vállalkozik önálló kutatómunkára és mind több tudományos eredmény mutatkozik meg országos fórumokon is. E folyamatot a Doktori Iskola mellett a nemrég alapított SZFE Szakkollégium is támogatja, amely közösségi és szakmai műhelyként is segíti a hallgatók elmélyülését a kutatási témájukban.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatják be az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) pályázatára készült munkáikat. A konferencia időpontja 2025. május 30., helyszíne pedig az SZFE Mészáros utcai kampusza lesz.
Az idei, rekordszámú nevezést hozó Savaria Filmszemlén az SZFE több programban is képviseltette magát: az Agora Savaria Filmszínházban Novák Emil kurálásában nyílt meg egy Törőcsik Mari életét bemutató fotókiállítás, valamint Maruszki Balázs és Szekeres Csaba vezetésével interaktív filmes workshopot rendeztek középiskolásoknak. Emellett a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta.
Az SZFE III. éves film- és televíziórendező osztálya bemutatja a Csokonai 250 emlékévre készült videóklippjeiket. Osztályvezető tanár: Zilahy Tamás és Káel Csaba. A vetítés időpontja május 13., 13 óra, helyszíne pedig a Hevesi terem (1088 Budapest, Rákóczi út 21.) lesz.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.