Lélekmozgató élmény – Parasport Nap az SZFE hallgatóival a Nemzeti Színházban

B. Török Fruzsina
2024 február 29., csütörtök 19:49.
Share

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói már harmadszor vettek részt a Magyar Parasport Nap alkalmából megrendezett Lélekmozgató programon, amelyet idén február 29-én tartottak a Nemzeti Színházban. A hallgatók találkozhattak Dani Gyöngyi paralimpikon kerekesszékes vívóval, Bovier György kerekesszékes teniszezővel és Szabó Lászlóval, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökével. Ez a rendhagyó esemény lehetőséget teremtett az SZFE hallgatóinak, hogy személyesen megismerjék a mozgássérültek mindennapjait és részesei lehessenek annak az inspiráló életerőnek, amellyel a fogyatékkal élők nap mint nap élik az életüket.

A Magyar Parasport Napja minden évben  a fogyatékkal elő sportolók teljesítménye és kitartása előtt tiszteleg, valamint felhívja a figyelmet az esélyegyenlőség fontosságára a sportban. Ezen a napon ünneplik a parasportolókat és azokat a szervezeteket, amelyek elősegítik a parasport népszerűsítését, illetve támogatását. A különleges nap alkalmából Magyarországon először 2018-ban tartottak programokat, azóta pedig minden évben megrendezik, hogy ezzel is erősítsék a parasport iránti társadalmi tudatosságot annak érdekében, hogy minél inkább elismerjék a mozgássérült sportolók eredményeit és elkötelezettségét.

A Nemzeti Színházban tartott idei találkozó során Dani Gyöngyi és Bovier György szívbemarkoló őszinteséggel osztotta meg az életüket és a sorsukat megváltoztató történetüket. Dani Gyöngyi tizenhat évesen szembenézett a halállal, miután egy tragikus esemény kerekesszékbe kényszerítette. Bovier György egy tragikus autóbaleset következtében vesztette el mozgását – sok humorral, őszinteséggel és tabuk nélkül osztotta meg tapasztalatait. Lehetővé tette, hogy a hallgatók testközelből tapasztalják meg a kerekesszék használatának mindennapi nehézségeit. Dani Gyöngyi és Bovier György példái azt mutatták meg, hogy az élet akkor is számos lehetőséget kínál, amikor az út kihívásokkal teli és nehezen járható. A résztvevő hallgatóink szembesülhettek a testi korlátokkal és felfedezhették a belső erőforrásaikat is, ezáltal pedig empatikusabbá válhattak azok iránt, akik hasonlóképpen mozgássérültek. A rendhagyó mozgásóra segítségével a hallgatóink nem csupán egy esemény résztvevőivé váltak, hanem részesei lehettek egy olyan mozgalomnak is, amelynek célja a parasport és a fogyatékossággal élők életének megismertetése a társadalom szélesebb rétegeivel.

Az SZFE és a Nemzeti Színház együttes erőfeszítésével a parasport, a színház és a film világa összetalálkoztak, és ebből az összeolvadásból születtek olyan tanulságok, amelyek nemcsak a színházi életet gazdagítják, hanem az egész társadalmat is. A mozgásóra egy pillanatig sem hagyott kétséget afelől, hogy az élet valódi értéke a kitartásban, a közösség erejében és az együttérzésben rejlik.

Köszönettel tartozunk Dani Gyöngyinek, Szabó Lászlónak és Bovier Györgynek, hogy átadták élményeiket, élettapasztalataikat.

Az első paralimpiai játékok története 1960-ban kezdődött Rómában. Az eseményt Antonio Maglio, az Ostiában található Gerincsérültek Központjának (INAIL) igazgatója kezdeményezte. Az olasz főváros adott otthont az első paralimpiának is, ahol 23 küldöttség 400 kerekes székes sportolója vett részt. A rendezvény teljes támogatást élvezett az olasz kormány és az INAIL részéről. Az akkoriban „Mozgássérültek Olimpiája” néven ismert eseményre XXIII. János pápa is külön figyelmet szentelt, audiencián fogadva a résztvevőket. Később a pápa, amikor a modern paralimpiai játékok megalapítóját, Sir Ludwig Guttmannt fogadta, azzal méltatta őt, hogy „Ön a mozgássérültek Coubertinje”, utalva a modern olimpiai játékok megalkotójára, Pierre de Coubertinra.

Egyéb hírek

Díjat kapott az SZFE oktatója a Quasimodo Költőversenyen

Idén Lázár Balázs színész-költő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatója, valamint a negyedéves dramaturg hallgatók társosztályvezetője, vehette át az Országút folyóirat különdíját a balatonfüredi 33. Salvatore Quasimodo Nemzetközi Költőversenyen. Lázár Balázs két versével – Óda a mesterséges intelligenciához és Íme, hát a vers – érdemelte ki az elismerést.

Az MTVA Tehetséggondozó Program bemutatója a Színház- és Filmművészeti Egyetemen

Az Alkotóműhelyek Hete keretében, a Karrieriroda szervezésében tartott telt házas interaktív workshopon nyerhettek betekintést a hallgatók a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány Tehetséggondozó Programjába. Az impozáns Led-stúdióban megrendezett eseményen az alapítvány ügyvezető igazgatója Apró Georgina, és az M5 csatorna vezető szerkesztője, Merkl László ismertette a program részleteit.

David Cronenberg tart mesterkurzust az SZFE-n

A testhorror műfajának világhírű alkotója, David Cronenberg a Színház- és Filmművészeti Egyetem meghívására szeptember 19-én az Uránia Nemzeti Filmszínházban tart mesterkurzust a Budapesti Klasszikus Film Maraton programjának keretében.

Erasmus-hallgatók érkeztek az SZFE-re

Az idei őszi szemeszterben ismét színes nemzetközi közösséggel bővült a Színház- és Filmművészeti Egyetem: 15 Erasmus-hallgató kezdte meg tanulmányait intézményünkben. Az érdeklődők Litvániából, Szlovákiából, Spanyolországból, Németországból, Romániából és Hollandiából érkeztek Budapestre.

A filmklasszikusok fővárosa lesz Budapest – világsztárokkal érkezik a 8. Budapesti Klasszikus Film Maraton

Nyolcadik alkalommal rendezik meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont, amely az elmúlt években Európa egyik legfontosabb, restaurált filmklasszikusokat bemutató fesztiváljává nőtte ki magát. A rendezvény mára nemcsak a magyar és külföldi filmrajongók, hanem a nemzetközi szakma számára is kiemelt eseménnyé vált: a világ számos Oscar-díjas és világhírű alkotója fordult már meg vendégként Budapesten.

Minden eddiginél több művész vette át az Arany-, gyémánt- és vasdíszoklevelét az SZFE-n

A 2025-ös esztendő díszoklevél-átadó ünnepsége ismét bebizonyította, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem büszkén őrzi a hagyományait. A Karrieriroda és a Kommunikációs és Marketingigazgatóság szervezésében létrejött esemény volt az évkezdés legünnepélyesebb pillanata.

Megnyitotta 160. tanévét a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. szeptember 5-én tartotta jubileumi tanévnyitóját az Uránia Nemzeti Filmszínházban, ahol közel 160 elsőéves hallgatót köszöntöttek. Az esemény keretében 45 művész jubileumi arany-, gyémánt- és vasdiplomát vehetett át.

Magyarországi ősbemutató az SZFE színpadán – Beszélgetés Adam Ledger rendezővel

Mit üzen ma az Oidipusz-történet? Adam Ledger, a Birminghami Egyetem rendezője most először állít színpadra darabot az SZFE hallgatóival. Martin Crimp A többit láttad már a moziban című művének hazai premierje igazi összmunkával jön létre: dramaturgok, drámainstruktorok, színészek és egy oktató dolgoztak együtt, hogy kortárs közegben szólaltassák meg Euripidész klasszikusát.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020