A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói már harmadszor vettek részt a Magyar Parasport Nap alkalmából megrendezett Lélekmozgató programon, amelyet idén február 29-én tartottak a Nemzeti Színházban. A hallgatók találkozhattak Dani Gyöngyi paralimpikon kerekesszékes vívóval, Bovier György kerekesszékes teniszezővel és Szabó Lászlóval, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökével. Ez a rendhagyó esemény lehetőséget teremtett az SZFE hallgatóinak, hogy személyesen megismerjék a mozgássérültek mindennapjait és részesei lehessenek annak az inspiráló életerőnek, amellyel a fogyatékkal élők nap mint nap élik az életüket.
A Magyar Parasport Napja minden évben a fogyatékkal elő sportolók teljesítménye és kitartása előtt tiszteleg, valamint felhívja a figyelmet az esélyegyenlőség fontosságára a sportban. Ezen a napon ünneplik a parasportolókat és azokat a szervezeteket, amelyek elősegítik a parasport népszerűsítését, illetve támogatását. A különleges nap alkalmából Magyarországon először 2018-ban tartottak programokat, azóta pedig minden évben megrendezik, hogy ezzel is erősítsék a parasport iránti társadalmi tudatosságot annak érdekében, hogy minél inkább elismerjék a mozgássérült sportolók eredményeit és elkötelezettségét.
A Nemzeti Színházban tartott idei találkozó során Dani Gyöngyi és Bovier György szívbemarkoló őszinteséggel osztotta meg az életüket és a sorsukat megváltoztató történetüket. Dani Gyöngyi tizenhat évesen szembenézett a halállal, miután egy tragikus esemény kerekesszékbe kényszerítette. Bovier György egy tragikus autóbaleset következtében vesztette el mozgását – sok humorral, őszinteséggel és tabuk nélkül osztotta meg tapasztalatait. Lehetővé tette, hogy a hallgatók testközelből tapasztalják meg a kerekesszék használatának mindennapi nehézségeit. Dani Gyöngyi és Bovier György példái azt mutatták meg, hogy az élet akkor is számos lehetőséget kínál, amikor az út kihívásokkal teli és nehezen járható. A résztvevő hallgatóink szembesülhettek a testi korlátokkal és felfedezhették a belső erőforrásaikat is, ezáltal pedig empatikusabbá válhattak azok iránt, akik hasonlóképpen mozgássérültek. A rendhagyó mozgásóra segítségével a hallgatóink nem csupán egy esemény résztvevőivé váltak, hanem részesei lehettek egy olyan mozgalomnak is, amelynek célja a parasport és a fogyatékossággal élők életének megismertetése a társadalom szélesebb rétegeivel.
Az SZFE és a Nemzeti Színház együttes erőfeszítésével a parasport, a színház és a film világa összetalálkoztak, és ebből az összeolvadásból születtek olyan tanulságok, amelyek nemcsak a színházi életet gazdagítják, hanem az egész társadalmat is. A mozgásóra egy pillanatig sem hagyott kétséget afelől, hogy az élet valódi értéke a kitartásban, a közösség erejében és az együttérzésben rejlik.
Köszönettel tartozunk Dani Gyöngyinek, Szabó Lászlónak és Bovier Györgynek, hogy átadták élményeiket, élettapasztalataikat.
Az első paralimpiai játékok története 1960-ban kezdődött Rómában. Az eseményt Antonio Maglio, az Ostiában található Gerincsérültek Központjának (INAIL) igazgatója kezdeményezte. Az olasz főváros adott otthont az első paralimpiának is, ahol 23 küldöttség 400 kerekes székes sportolója vett részt. A rendezvény teljes támogatást élvezett az olasz kormány és az INAIL részéről. Az akkoriban „Mozgássérültek Olimpiája” néven ismert eseményre XXIII. János pápa is külön figyelmet szentelt, audiencián fogadva a résztvevőket. Később a pápa, amikor a modern paralimpiai játékok megalapítóját, Sir Ludwig Guttmannt fogadta, azzal méltatta őt, hogy „Ön a mozgássérültek Coubertinje”, utalva a modern olimpiai játékok megalkotójára, Pierre de Coubertinra.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.