SZFE-vizsgaelőadás a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház nagyszínpadán

április 30., kedd 12:26
Share

Szép Ernő Május című egyfelvonásos darabját mutatták be a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház nagyszínpadán. Pányik Tamás harmadéves prózai színházrendező hallgató vizsgarendezése a Nemzeti Színházban debütált.

„Az 1915 májusában, a budapesti Városligetben játszódó történet három idegen sorsának egybefonódásáról, az élet értékeinek megbecsüléséről és a hozzá való ragaszkodásról szól. A novella alapján készült színpadi változat Pányik Tamás, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem harmadéves színházrendező szakos hallgatójának vizsgaelőadása, osztályuk egyik vezető tanára Vidnyánszky Attila, Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, a beregszászi színház alapító igazgatója és művészeti vezetője. Szép Ernő drámájának bemutatása több szálon is kötődik vidékünkhöz, hangsúlyozta Sin Edina, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház megbízott igazgatója.

Pányik Tamás először járt Kárpátalján és nagy megtiszteltetésnek érezte, hogy a Mestere által alapított színházban mutathatta be alkotását. Elmondása szerint a darab újabb lendületet kapott azzal, hogy nem a megszokott díszletek között és egy számukra ismeretlen közönség előtt adták elő. A darab egyetlen női szerepét, Lilit Polyák Anita játszotta. A borzsavai születésű negyedéves színészszakos hallgató testesítette meg a színpadon az üdeséget, az életforrást, és hozta vissza az életbe a csalódott, a földi léthez nem ragaszkodó Ferencet. Anita véleménye szerint a színdarab itt, Beregszászon érett meg.”

A színmű további szereplői voltak Krauter Dávid Róbert, Nagy Noel és Kalivoda Imre. Szép Ernő Május című egyfelvonásosa különös áthallással bírt a beregszászi közönség számára. Mondanivalóját, üzenetét egy Ady Endre-idézet erősíti meg: „Az élet él és élni akar”.

 

Forrás: Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház

A Kárpátinfo.net cikkét az előadásról ITT olvashatják el.

 

16x9
Május előadás videó

Egyéb hírek

MEGHÍVÓ Kovács Ágnes PhD disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Kovács Ágnes PhD disszertációjának nyilvános védésére.

Kiválóságok az SZFE-n

Vers a filmen, Henrik Ibsen-féle élethazugságok, új szemléletmód a forgatókönyvírás oktatásában, Pilinszky János halál-színháza – ezekben a témákban is elmélyedhettek azok, akik részt vettek az Új Nemzeti Kiválóság Program keddi Szakmai Konferenciáján.

Úton az Erzsóka

Míg szombat délelőtt a Magyarországi Bábszínházak Találkozóját nyitják, este már a Múzeumok Éjszakáján lépnek fel a harmadéves bábszínész hallgatók Erzsóka című előadásukkal. De ez a darab képviseli az SZFE-t a szlovéniai FUGA fesztiválon is.

Soproni pályázatok kortárs alkotóknak A színház dinamikusan nyit a magyar dráma felé

A Soproni Petőfi Színház kettő pályázatot hirdet fiatal alkotók számára a kortárs magyar drámairodalom népszerűsítésének, bemutatásának céljával.

Felhívás- Drámaírói pályázat

A Karrieriroda meghirdeti a Soproni Petőfi Színház drámaírói pályázatát. Benyújtási határidő: 2024. október 31. éjfél.

Felhívás- Projektpályázat fiatal színházi rendezőknek

A Karrieriroda meghirdeti a Soproni Petőfi Színház színházrendezői pályázatát. Benyújtási határidő: 2024. 08.21 éjfél.

SZFE-s siker a MOZ.GO-n

Az SZFE két oktatója is szerepel az idei Magyar Mozgókép Fesztivál díjazottjai között. Koltai Lajos a Semmelweissel a legjobb játékfilm és legjobb rendező díját hozta el, míg Baska Barbara a Baska magyarul beszél című alkotásával a legjobb rövid dokumentumfilm-kategóriában győzött.

Interjú az Életműdíjas Gulyás Budával

A Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjját vette át Gulyás Buda, aki idén akciórendező osztályt indít az SZFE-n. Életpályájáról, a second-unit rendezői pályáról és jövőbeli terveiről kérdeztük.

 

Fotó: Vasvári Tamás

Több betöltése Több betöltése