Az Uránia Nemzeti Filmszínházban látta vendégül a Színház- és Filmművészeti Egyetem a Magyar Teátrumi Társaság közgyűlését. A legnagyobb magyar színházi ernyőszervezet tagjait az SZFE rektora, Prof. Dr. Sepsi Enikő köszöntötte a patinás intézmény falai között. Kiemelte, hogy sokuk mint korábbi hallgató tért haza az egyetemre. Egyúttal azonban azt is hangsúlyozta, hogy bár a két szervezet között eddig nem volt intézményi szintű kapcsolat, a tevékenységük rendkívül sokoldalúan összefonódik és ezer szállal kötődik egymáshoz, amelyek közül a legszorosabb kötelék az évszázados magyar nyelvű színházi kultúra iránti elkötelezettségük.
A Színház- és Filmművészeti Egyetemen végzettek, a pályakezdő művészek megismertetését és karrierépítési lehetőségeik támogatásának fontosságát hangsúlyozta az SZFE rektora, Sepsi Enikő a Magyar Teátrumi Társaság közgyűlésén. Azt is elmondta, hogy a résztvevők által képviselt intézmények a finanszírozási formától, a mérettől és attól függetlenül, hogy Budapesten, Magyarország vidéki régióiban, vagy a határon túli területeken működnek, értékközösséget alkotnak, amellyel a Színház- és Filmművészeti Egyetem is azonosul. Mint fogalmazott: az SZFE a magyar színházi szféra utánpótlását biztosítja, az MTT tagintézményei pedig a boldogulás és a sikeres pálya lehetőségét adják az SZFE-n végzetteknek.
A jelenleg is zajló felvételi számai is alátámasztják, hogy az SZFE Magyarország egyik legnépszerűbb felsőoktatási intézménye, hiszen valamennyi szak sokszoros, akár hatvanszoros túljelentkezést könyvelhet el – közölte Sepsi Enikő. Az egyetem folyamatosan fejleszti teljes képzési kínálatát: szeptembertől a már diplomával rendelkezők számára az egyéves színházművésztanári mesterképzést, valamint a drámainstruktor képzés keretein belül a több színház igényét kielégítő művészeti szervező specializációt. A rektor kiemelte, hogy több intézkedéssel is segíti a hallgatók boldogulását, ennek érdekében alapították meg a karrierirodát, és indították el a mentálhigiénés szolgálatot.
Az MTT-közgyűlés résztvevői számára az esemény nem csupán szakmai találkozó volt, hanem lehetőség is az SZFE hallgatóinak megismerésére: a negyedéves fizikai színházrendező és koreográfus szakos, valamint az ötödéves prózai színművész szakos hallgatók előadásában láthatták a tagok a Csongor és… – Belső utazás bizonytalan úti céllal Vörösmarty Mihály nyomán című produkciót.
Az MTT éves közgyűlése és az SZFE közötti szoros együttműködés új lendületet adhat a magyar színházművészet fejlődésének és elősegítheti a szakma, valamint a képzés közötti kölcsönös megértést, illetve támogatást. Sepsi Enikő úgy fogalmazott, hogy a színházművészet ereje és jelentősége nem megkérdőjelezhető; közös felelősségünk van abban, hogy a szakmai gyakorlatukat töltő, vagy a pályakezdő művészek gyökeret eresszenek és ez a gyökér ne pusztán egy szakmai közösséghez, egy intézményhez kösse őket, hanem, hogy a nemzetközileg is elismert magyar színházi ethosz szolgálatába állítsuk őket.
Ilja Bocsarnikovsz orosz-lett színművész, színházrendező, egyetemi tanár. 2017-től rendszeresen dolgozik Magyarországon: sokadik rendezésén van túl, 2022-2023 között a debreceni Csokonai Színház, 2023-tól a Karinthy Színház művészeti vezetője. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. A Déryné Magazinnak adott interjújában a színházak jövője kapcsán beszélt többek között emberi értékekről, az élet nagy kérdéseiről és arról, szerinte hol kezdődik a színház.
A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.
Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.
Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.
A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.
Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.
Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.
Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!