Elstartolt a MOZ.GO

Varga Viktória
június 12., szerda 17:34
Share

Vizsgafilmek anno és most, közönségtalálkozó és tejszínhab – ezzel várja az SZFE a filmek szerelmeseit a MOZ.GO-n.

Már csak pár óra és hivatalosan is megnyitja kapuit a hazai filmek legnagyobb seregszemléje, a Magyar Mozgókép Fesztivál, új nevén a MOZ.GO. A filmünnep nyitóprogramja a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjáték premier előtti gálavetítése lesz, de a négy nap alatt közel 100 magyar filmet láthat majd a közönség Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. A fesztiválon a feltörekvő filmes generáció is lehetőséget kap a bemutatkozásra, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói dedikált programsávban mutathatják be legfrissebb alkotásaikat. Előtte azonban tanáraiké lesz a főszerep. Megnézhetjük, hogy a ma már neves alkotóként számontartott oktatók anno milyen vizsgafilmekkel debütáltak a filmszakmában. Csütörtök délután vetítik Káel Csaba 1987-es kisjátékfilmjét, a Nemet, a Novák Emil rendezte Üvegfényt, Zilahy Tamás 1985-ös alkotását, a Csak erre vártakot és Payer Róbert Farkasvakság című vizsgafilmjét, ahol nem a rendező, hanem a film operatőre, Vecsernyés János erősíti az SZFE oktatói közösségét.

Pénteken és szombaton kerülnek filmvászonra a hallgatók vizsgafilmjei. Péntek délután 4-től vetítik Szelestey Bianka Mintha kéne című kisjátékfilmjét, Hema Karim Életfogytiglanját, Horváth Kolos Xavértól a Harmatos barackfavirággal szeretnélek ébresztenit. Szombaton délután 4-kor pedig a Pekár Éva Hanna rendezte Annyira jól esne kurv@@nyázni mostot, Siklósi Lehel vizsgafilmjét, az Egy futás anatómiáját és Varga Anna Boglárka Miután kihánytad a vattacukrot című alkotását láthatja a közönség. A vizsgafilmek vetítésének helyszíne Veszprém legújabb kulturális és művészeti tere, a tavaly megnyílt Foton Audiovizuális Centrum lesz. A mozizás után a kisfilmek alkotói közönségtalálkozóra is várják majd az érdeklődőket.

Szombat este pedig, aki szeretne egy jót bulizni, látogasson ki a veszprémi Óváros térre, a Filmio Fröccsteraszra. Itt lép fel majd este héttől a tejszínhab. zenekar, amelynek tagjai közül négyen – Biró Kristóf, Lukács Ádám, Molnár András és Nyomárkay Zsigmond – az SZFE Színművészeti Intézetének hallgatói. Ötödik tagjuk, Urbán Kristóf a Zeneakadémiára jár.

Filmes seregszemle nem létezik díjátadó nélkül. Péntek este az életműdíjakat adják át a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Az SZFE két oktatója is a díjazottak között szerepel. Az egyik Gulyás Buda Balázs Béla-díjas operatőr, aki olyan népszerű filmeket fényképezett, mint a Hamis a baba, A három testőr Afrikában, a Csak szex és más semmi, a Szabadság, szerelem és a Kaméleon. A másik Selmeczi György, Kossuth-díjas zeneszerző és zongoraművész, aki közel hatvan film zenéjét jegyzi, melyek között olyan ikonikus alkotások is szerepelnek, mint az Angi Vera, a Megáll az idő és a Szirmok, virágok, koszorúk a nyolcvanas évekből.

A fesztivál legizgalmasabb eseménye minden bizonnyal a Magyar Mozgókép Díj gálája lesz. Ezzel az eseménnyel zárul a fesztivál a veszprémi Petőfi Színházban. A zsűri itt fedi majd fel, hogy az előző évi alkotások és készítőik közül kiket tartanak a legjobbnak, azaz kik kapják meg hazánk legrangosabb filmművészeti díját. Büszkeséggel jelentjük, hogy az SZFE hallgatói és oktatói 9 kategóriában 13 jelölést kaptak:

  • Legjobb Játékfilm kategória: Semmelweis – Koltai Lajos
  • Legjobb tv-film kategória: Majdnem menyasszony – Pacskovszky József
  • Legjobb rövid dokumentumfilm kategória: Baska magyarul beszél – Baska Barbara, Kaleidoszkóp – Novák Emil
  • Legjobb kisjátékfilm kategória: Cukormáz – Demeter Hunor harmadéves filmrendezőszakos hallgató, Szégyenfolt – Riba Gergely másodéves filmrendezőszakos MA hallgató
  • Az én virágom – Varga Anna Boglárka másodéves filmrendezőszakos hallgató
  • Legjobb producer: Semmelweis – Lajos Tamás, Vida Joe
  • Legjobb operatőr kategória: Vecsernyés János – Memento moriA váci legenda
  • Legjobb rendező kategória: Koltai Lajos – Semmelweis, Pacskovszky József – Majdnem menyasszony
  • Legjobb zeneszerző kategória: Márkos Albert – Lefkovicsék gyászolnak
  • Legjobb vágó kategória: Koncz Gabriella – Szolgának születtek

Ne maradj le az év legrangosabb filmes eseményéről, várunk Titeket a MOZ.GO-n! Kövessetek minket a SZFE közösségi oldalain is, ahol ízelítőt kaphattok a fesztivál hangulatából.

Az eseményről további részletesebb információk az alábbi linkekről érhetők el:

https://mediaklikk.hu/csaladbarat-extravideok/video/2024/06/10/ujra-megrendezesre-kerul-a-moz-go-a-magyar-mozgokep-fesztival/

https://www.youtube.com/watch?v=61wCqMbRulk

Egyéb hírek

Az SZFE TDK részletes programja

 

 

Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.

Rituális térbe helyezett Aiasz – beszélgetés Czene-Polgár Donáttal

Az Antik tragédia a kortárs színpadon című konferencián mutatták be Szophoklész Aiasz című drámáját Czene-Polgár Donát harmadéves dramaturg szakos hallgató rendezésében. Mi vitte el a mozgásszínház felé, és miért fontos ma a női sorsok ábrázolása? – erről is kérdeztük a Lázár Balázs és Szabó Réka osztályában tanuló fiatal alkotót interjúnkban.

Kortársunk Aiszkhülosz és kortársunk Szophoklész – interjú Kaj Ádámmal

Hogyan lehet az ókori görög drámákat ma is élővé tenni? – erről beszélgettünk Kaj Ádámmal, az SZFE Doktori Iskolájának másodéves hallgatójával, aki az Antik tragédia a kortárs színpadon című konferencia kísérőprogramjaként állította színpadra a Leláncolt Prométheuszt.

„Ha a néző egy kicsit őszintébben megy haza, az már nagyon nagy dolog”

Ilja Bocsarnikovsz orosz-lett színművész, színházrendező, egyetemi tanár. 2017-től rendszeresen dolgozik Magyarországon: sokadik rendezésén van túl, 2022-2023 között a debreceni Csokonai Színház, 2023-tól a Karinthy Színház művészeti vezetője. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. A Déryné Magazinnak adott interjújában a színházak jövője kapcsán beszélt többek között emberi értékekről, az élet nagy kérdéseiről és arról, szerinte hol kezdődik a színház.

Elnyerte az Év Kiállítása díjat az OSZMI

A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.

Bábozva a veszteség is könnyebben feldolgozható

Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.

Vizsgafilm-vetítés az Urániában

Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.

Megszólíthatók-e irodalommal a mai középiskolások?

A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.

Több betöltése Több betöltése