Vizsgafilmek anno és most, közönségtalálkozó és tejszínhab – ezzel várja az SZFE a filmek szerelmeseit a MOZ.GO-n.
Már csak pár óra és hivatalosan is megnyitja kapuit a hazai filmek legnagyobb seregszemléje, a Magyar Mozgókép Fesztivál, új nevén a MOZ.GO. A filmünnep nyitóprogramja a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjáték premier előtti gálavetítése lesz, de a négy nap alatt közel 100 magyar filmet láthat majd a közönség Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. A fesztiválon a feltörekvő filmes generáció is lehetőséget kap a bemutatkozásra, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói dedikált programsávban mutathatják be legfrissebb alkotásaikat. Előtte azonban tanáraiké lesz a főszerep. Megnézhetjük, hogy a ma már neves alkotóként számontartott oktatók anno milyen vizsgafilmekkel debütáltak a filmszakmában. Csütörtök délután vetítik Káel Csaba 1987-es kisjátékfilmjét, a Nemet, a Novák Emil rendezte Üvegfényt, Zilahy Tamás 1985-ös alkotását, a Csak erre vártakot és Payer Róbert Farkasvakság című vizsgafilmjét, ahol nem a rendező, hanem a film operatőre, Vecsernyés János erősíti az SZFE oktatói közösségét.
Pénteken és szombaton kerülnek filmvászonra a hallgatók vizsgafilmjei. Péntek délután 4-től vetítik Szelestey Bianka Mintha kéne című kisjátékfilmjét, Hema Karim Életfogytiglanját, Horváth Kolos Xavértól a Harmatos barackfavirággal szeretnélek ébresztenit. Szombaton délután 4-kor pedig a Pekár Éva Hanna rendezte Annyira jól esne kurv@@nyázni mostot, Siklósi Lehel vizsgafilmjét, az Egy futás anatómiáját és Varga Anna Boglárka Miután kihánytad a vattacukrot című alkotását láthatja a közönség. A vizsgafilmek vetítésének helyszíne Veszprém legújabb kulturális és művészeti tere, a tavaly megnyílt Foton Audiovizuális Centrum lesz. A mozizás után a kisfilmek alkotói közönségtalálkozóra is várják majd az érdeklődőket.
Szombat este pedig, aki szeretne egy jót bulizni, látogasson ki a veszprémi Óváros térre, a Filmio Fröccsteraszra. Itt lép fel majd este héttől a tejszínhab. zenekar, amelynek tagjai közül négyen – Biró Kristóf, Lukács Ádám, Molnár András és Nyomárkay Zsigmond – az SZFE Színművészeti Intézetének hallgatói. Ötödik tagjuk, Urbán Kristóf a Zeneakadémiára jár.
Filmes seregszemle nem létezik díjátadó nélkül. Péntek este az életműdíjakat adják át a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Az SZFE két oktatója is a díjazottak között szerepel. Az egyik Gulyás Buda Balázs Béla-díjas operatőr, aki olyan népszerű filmeket fényképezett, mint a Hamis a baba, A három testőr Afrikában, a Csak szex és más semmi, a Szabadság, szerelem és a Kaméleon. A másik Selmeczi György, Kossuth-díjas zeneszerző és zongoraművész, aki közel hatvan film zenéjét jegyzi, melyek között olyan ikonikus alkotások is szerepelnek, mint az Angi Vera, a Megáll az idő és a Szirmok, virágok, koszorúk a nyolcvanas évekből.
A fesztivál legizgalmasabb eseménye minden bizonnyal a Magyar Mozgókép Díj gálája lesz. Ezzel az eseménnyel zárul a fesztivál a veszprémi Petőfi Színházban. A zsűri itt fedi majd fel, hogy az előző évi alkotások és készítőik közül kiket tartanak a legjobbnak, azaz kik kapják meg hazánk legrangosabb filmművészeti díját. Büszkeséggel jelentjük, hogy az SZFE hallgatói és oktatói 9 kategóriában 13 jelölést kaptak:
Ne maradj le az év legrangosabb filmes eseményéről, várunk Titeket a MOZ.GO-n! Kövessetek minket a SZFE közösségi oldalain is, ahol ízelítőt kaphattok a fesztivál hangulatából.
Az eseményről további részletesebb információk az alábbi linkekről érhetők el:
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.