Elstartolt a MOZ.GO

Varga Viktória
2024 június 12., szerda 17:34.
Share

Vizsgafilmek anno és most, közönségtalálkozó és tejszínhab – ezzel várja az SZFE a filmek szerelmeseit a MOZ.GO-n.

Már csak pár óra és hivatalosan is megnyitja kapuit a hazai filmek legnagyobb seregszemléje, a Magyar Mozgókép Fesztivál, új nevén a MOZ.GO. A filmünnep nyitóprogramja a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjáték premier előtti gálavetítése lesz, de a négy nap alatt közel 100 magyar filmet láthat majd a közönség Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. A fesztiválon a feltörekvő filmes generáció is lehetőséget kap a bemutatkozásra, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói dedikált programsávban mutathatják be legfrissebb alkotásaikat. Előtte azonban tanáraiké lesz a főszerep. Megnézhetjük, hogy a ma már neves alkotóként számontartott oktatók anno milyen vizsgafilmekkel debütáltak a filmszakmában. Csütörtök délután vetítik Káel Csaba 1987-es kisjátékfilmjét, a Nemet, a Novák Emil rendezte Üvegfényt, Zilahy Tamás 1985-ös alkotását, a Csak erre vártakot és Payer Róbert Farkasvakság című vizsgafilmjét, ahol nem a rendező, hanem a film operatőre, Vecsernyés János erősíti az SZFE oktatói közösségét.

Pénteken és szombaton kerülnek filmvászonra a hallgatók vizsgafilmjei. Péntek délután 4-től vetítik Szelestey Bianka Mintha kéne című kisjátékfilmjét, Hema Karim Életfogytiglanját, Horváth Kolos Xavértól a Harmatos barackfavirággal szeretnélek ébresztenit. Szombaton délután 4-kor pedig a Pekár Éva Hanna rendezte Annyira jól esne kurv@@nyázni mostot, Siklósi Lehel vizsgafilmjét, az Egy futás anatómiáját és Varga Anna Boglárka Miután kihánytad a vattacukrot című alkotását láthatja a közönség. A vizsgafilmek vetítésének helyszíne Veszprém legújabb kulturális és művészeti tere, a tavaly megnyílt Foton Audiovizuális Centrum lesz. A mozizás után a kisfilmek alkotói közönségtalálkozóra is várják majd az érdeklődőket.

Szombat este pedig, aki szeretne egy jót bulizni, látogasson ki a veszprémi Óváros térre, a Filmio Fröccsteraszra. Itt lép fel majd este héttől a tejszínhab. zenekar, amelynek tagjai közül négyen – Biró Kristóf, Lukács Ádám, Molnár András és Nyomárkay Zsigmond – az SZFE Színművészeti Intézetének hallgatói. Ötödik tagjuk, Urbán Kristóf a Zeneakadémiára jár.

Filmes seregszemle nem létezik díjátadó nélkül. Péntek este az életműdíjakat adják át a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Az SZFE két oktatója is a díjazottak között szerepel. Az egyik Gulyás Buda Balázs Béla-díjas operatőr, aki olyan népszerű filmeket fényképezett, mint a Hamis a baba, A három testőr Afrikában, a Csak szex és más semmi, a Szabadság, szerelem és a Kaméleon. A másik Selmeczi György, Kossuth-díjas zeneszerző és zongoraművész, aki közel hatvan film zenéjét jegyzi, melyek között olyan ikonikus alkotások is szerepelnek, mint az Angi Vera, a Megáll az idő és a Szirmok, virágok, koszorúk a nyolcvanas évekből.

A fesztivál legizgalmasabb eseménye minden bizonnyal a Magyar Mozgókép Díj gálája lesz. Ezzel az eseménnyel zárul a fesztivál a veszprémi Petőfi Színházban. A zsűri itt fedi majd fel, hogy az előző évi alkotások és készítőik közül kiket tartanak a legjobbnak, azaz kik kapják meg hazánk legrangosabb filmművészeti díját. Büszkeséggel jelentjük, hogy az SZFE hallgatói és oktatói 9 kategóriában 13 jelölést kaptak:

  • Legjobb Játékfilm kategória: Semmelweis – Koltai Lajos
  • Legjobb tv-film kategória: Majdnem menyasszony – Pacskovszky József
  • Legjobb rövid dokumentumfilm kategória: Baska magyarul beszél – Baska Barbara, Kaleidoszkóp – Novák Emil
  • Legjobb kisjátékfilm kategória: Cukormáz – Demeter Hunor harmadéves filmrendezőszakos hallgató, Szégyenfolt – Riba Gergely másodéves filmrendezőszakos MA hallgató
  • Az én virágom – Varga Anna Boglárka másodéves filmrendezőszakos hallgató
  • Legjobb producer: Semmelweis – Lajos Tamás, Vida Joe
  • Legjobb operatőr kategória: Vecsernyés János – Memento moriA váci legenda
  • Legjobb rendező kategória: Koltai Lajos – Semmelweis, Pacskovszky József – Majdnem menyasszony
  • Legjobb zeneszerző kategória: Márkos Albert – Lefkovicsék gyászolnak
  • Legjobb vágó kategória: Koncz Gabriella – Szolgának születtek

Ne maradj le az év legrangosabb filmes eseményéről, várunk Titeket a MOZ.GO-n! Kövessetek minket a SZFE közösségi oldalain is, ahol ízelítőt kaphattok a fesztivál hangulatából.

Az eseményről további részletesebb információk az alábbi linkekről érhetők el:

https://mediaklikk.hu/csaladbarat-extravideok/video/2024/06/10/ujra-megrendezesre-kerul-a-moz-go-a-magyar-mozgokep-fesztival/

https://www.youtube.com/watch?v=61wCqMbRulk

Egyéb hírek

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Négy díjat is elhoztak az SZFE alkotói a Magyar Mozgókép Fesztiválról

A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Két oktatónk is átvehette a Magyar Filmakadémia életműdíját a MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.

Elindult az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál

Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020