Rendhagyó díszoklevél átadó az SZFE-n: négy művész különleges elismerése az Uránia Fimszínházban

szeptember 2., hétfő 12:53
Share

Idén augusztus 28-án rendhagyó díszoklevél-átadót tartottak az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Színház- és Filmművészeti Egyetem karrierirodájának szervezésében. Négy kiváló művész számára előrehozott ünnepséget rendeztek, mivel szakmai elfoglaltságaik miatt nem tudnak részt venni a szeptemberi hivatalos átadón. Az eseményen az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő köszöntötte a művészeket.

Az Uránia Nemzeti Filmszínház impozáns épülete  adott otthont annak a különleges ünnepségnek augusztus 28-án, amelyre ebből az alkalomból összegyűltek a Színház- és Filmművészeti Egyetem falai között korábban végzett művészek. A díszokleveleket ezúttal a szeptemberi események előtt adták át, mivel egyéb szakmai kötelezettségei miatt négy elismert művész sem tudott volna jelen lenni az eredeti időpontban. Az átadón az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő méltatta a művészek kimagasló pályafutását, és átadta át számukra az elismerő oklevelet.

 A magyar színházi élet egyik emblematikus alakja, Csongrádi Kata 1974-ben szerezte meg diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskola musical szakán. Pályafutása során számos neves színház tagja volt, többek között a Budapesti Operettszínházé és a Mikroszkóp Színpadé is. Az évek során megannyi díjat nyert el, köztük a Pepita- és a Szepes Mária-díjat. Az Életműdíjjal is kitüntetett művésznő jelenleg Ausztráliában turnézik, ezért számára az ünnepséget előre hozták.

A magyar film- és televíziós szakma kiemelkedő operatőre, Erős Péter 1974-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakán. Karrierje során számos televíziós és filmes projektben vett részt és meghatározó szerepet játszott a magyar televíziós műsorkészítés fejlődésében is. Alapító tagja volt a Focus Alkotóközösségnek, emellett hosszú éveken át számos televízió vezető pozícióját töltötte be. Elhivatottsága és tehetsége révén maradandó nyomot hagyott a szakmában.

Galántai Alíz, aki 1974-ben szerezte meg diplomáját az SZFE operett-musical szakán, az Operettszínház művészeként kezdte pályafutását. 1981-ben férjével, Pázmány Tibor karmesterrel külföldre költözött, ahol folytatta karrierjét. Tehetsége és elkötelezettsége révén nemzetközi szinten is elismert színésznővé vált, és számos produkcióban aratott sikereket.

Jónás Gabriella 1974-ben szerezte meg diplomáját Várkonyi Zoltán és Marton László növendékeként. Pályafutása során a Vajdaság színházi életének meghatározó alakjává vált, számos díjat és elismerést nyert el, köztük a Vajdasági Nívódíjat és a Bodrogvári Ferenc-díjat. Többször is elnyerte a legjobb női főszereplő díját a Vajdasági Színházak Találkozóján.

Az ünnepséget követően a művészek közvetlen és szeretetteljes hangulatban töltötték az időt, felidézve a régi emlékeket és élményeket. A díszoklevél-átadó nem csupán az elismerésekről szólt, hanem a régi osztálytársak meghitt viszontlátásáról is, amelyen újra átélhették közös fiatalságuk pillanatait.

Egyéb hírek

„Ha a néző egy kicsit őszintébben megy haza, az már nagyon nagy dolog”

Ilja Bocsarnikovsz orosz-lett színművész, színházrendező, egyetemi tanár. 2017-től rendszeresen dolgozik Magyarországon: sokadik rendezésén van túl, 2022-2023 között a debreceni Csokonai Színház, 2023-tól a Karinthy Színház művészeti vezetője. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. A Déryné Magazinnak adott interjújában a színházak jövője kapcsán beszélt többek között emberi értékekről, az élet nagy kérdéseiről és arról, szerinte hol kezdődik a színház.

Elnyerte az Év Kiállítása díjat az OSZMI

A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.

Bábozva a veszteség is könnyebben feldolgozható

Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.

Vizsgafilm-vetítés az Urániában

Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.

Megszólíthatók-e irodalommal a mai középiskolások?

A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.

Elhunyt Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező

Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.

Tudományos Diákköri Konferencia az SZFE-n

 

 

Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.

Egyetemünk hallgatója lett az év legjobb diák operatőre

Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!

Több betöltése Több betöltése