Rendhagyó díszoklevél átadó az SZFE-n: négy művész különleges elismerése az Uránia Fimszínházban

szeptember 2., hétfő 12:53
Share

Idén augusztus 28-án rendhagyó díszoklevél-átadót tartottak az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Színház- és Filmművészeti Egyetem karrierirodájának szervezésében. Négy kiváló művész számára előrehozott ünnepséget rendeztek, mivel szakmai elfoglaltságaik miatt nem tudnak részt venni a szeptemberi hivatalos átadón. Az eseményen az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő köszöntötte a művészeket.

Az Uránia Nemzeti Filmszínház impozáns épülete  adott otthont annak a különleges ünnepségnek augusztus 28-án, amelyre ebből az alkalomból összegyűltek a Színház- és Filmművészeti Egyetem falai között korábban végzett művészek. A díszokleveleket ezúttal a szeptemberi események előtt adták át, mivel egyéb szakmai kötelezettségei miatt négy elismert művész sem tudott volna jelen lenni az eredeti időpontban. Az átadón az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő méltatta a művészek kimagasló pályafutását, és átadta át számukra az elismerő oklevelet.

 A magyar színházi élet egyik emblematikus alakja, Csongrádi Kata 1974-ben szerezte meg diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskola musical szakán. Pályafutása során számos neves színház tagja volt, többek között a Budapesti Operettszínházé és a Mikroszkóp Színpadé is. Az évek során megannyi díjat nyert el, köztük a Pepita- és a Szepes Mária-díjat. Az Életműdíjjal is kitüntetett művésznő jelenleg Ausztráliában turnézik, ezért számára az ünnepséget előre hozták.

A magyar film- és televíziós szakma kiemelkedő operatőre, Erős Péter 1974-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakán. Karrierje során számos televíziós és filmes projektben vett részt és meghatározó szerepet játszott a magyar televíziós műsorkészítés fejlődésében is. Alapító tagja volt a Focus Alkotóközösségnek, emellett hosszú éveken át számos televízió vezető pozícióját töltötte be. Elhivatottsága és tehetsége révén maradandó nyomot hagyott a szakmában.

Galántai Alíz, aki 1974-ben szerezte meg diplomáját az SZFE operett-musical szakán, az Operettszínház művészeként kezdte pályafutását. 1981-ben férjével, Pázmány Tibor karmesterrel külföldre költözött, ahol folytatta karrierjét. Tehetsége és elkötelezettsége révén nemzetközi szinten is elismert színésznővé vált, és számos produkcióban aratott sikereket.

Jónás Gabriella 1974-ben szerezte meg diplomáját Várkonyi Zoltán és Marton László növendékeként. Pályafutása során a Vajdaság színházi életének meghatározó alakjává vált, számos díjat és elismerést nyert el, köztük a Vajdasági Nívódíjat és a Bodrogvári Ferenc-díjat. Többször is elnyerte a legjobb női főszereplő díját a Vajdasági Színházak Találkozóján.

Az ünnepséget követően a művészek közvetlen és szeretetteljes hangulatban töltötték az időt, felidézve a régi emlékeket és élményeket. A díszoklevél-átadó nem csupán az elismerésekről szólt, hanem a régi osztálytársak meghitt viszontlátásáról is, amelyen újra átélhették közös fiatalságuk pillanatait.

Egyéb hírek

Kulturális Diplomáciai Értekezlet a Müpában

A tehetséggondozás része, hogy a hallgatókat be tudjuk kapcsolni a nemzetközi vérkeringésbe – mondta a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő a nemrég megrendezett Kulturális Diplomácia Értekezleten. A magyar művészeti felsőoktatási intézmények vezetőinek panelbeszélgetésén nagyszerű példák hangzottak el arra, hogy a kulturális diplomaták hogyan tudják segíteni a tehetséges, fiatal magyar művészek külföldi bemutatkozását. Emellett szó volt a művészeti felsőoktatási intézmények kiemelt szerepéről az országimázs építésében is.

Interjú Kern Andrással – Bujtor István Filmfesztivál, 2024. augusztus 24., Keszthely

Második évfolyamos dramaturgszakos hallgatónk, Boda Ábel készített interjút Kern Andrással a Ma este gyilkolunk című krimi kapcsán az ezúttal Keszthelyen megrendezett Bujtor István Filmfesztiválon.

Mesterséges intelligencia a karrierépítésben: kreatív és művészi lehetőségek

Mindannyian rendelkezünk valamilyen különleges tehetséggel, ami megkülönböztet minket másoktól. De mi lenne, ha ezt a tehetséget mesterséges intelligenciával (MI) felfedezhetnéd és kibontakoztathatnád? A MI nemcsak a technológia szerelmeseinek kínál karrierlehetőségeket, hanem a kreatív és művészeti területek számára is forradalmi újításokat hoz.

Cukormáz a filmvásznon

Az SZFE a filmvásznon sorozat az egyetem Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézete végzős hallgatóinak diplomamunkáiba enged betekintést a mesterrel és a tanítvánnyal készült páros interjún keresztül.

Javában zajlik az SZFE Nyári Akadémiája Debrecenben

Kulturális sokk, felszabadító, halhatatlan – ezekkel a jelzőkkel illették tavaly a Nyári Akadémiát a friss gólyák. Idén sem kisebb a tét.

 

A szervezők célja, hogy a leendő elsősök életre szóló élménnyel gazdagodjanak és ez az egyhetes együttlét megalapozza számukra a sikeres évkezdést.

Interjúk és beszámolók a Nyári Akadémiáról

Élénk figyelem övezi a Színház- és Filmművészeti Egyetem idei, 2024-es gólyatáborát.

 

Köszönet a médiumok elmélyült érdeklődéséért! (folyamatosan frissül)

Bemutatkozik a Mentálhigiénés Szolgálat a Nyári Akadémián is

Ahhoz, hogy valaki jó színésszé váljon, nem elég a tehetség, fejlett önismeret is kell hozzá – vallja Grezsa Ferenc pszichiáter, az SZFE Mentálhigiénés Tanácsadó Szolgálatának szakmai vezetője. Az áprilisban indult szolgálat munkatársai ez utóbbi megszerzésében is segítséget tudnak nyújtani a hallgatóknak. Új podcast-epizódunkban többek között arról beszélgettünk Grezsa Ferenccel, hogy általában milyen kérdésekkel keresik meg a fiatalok a tanácsadókat. A szakember szerint a művészhallgatók olyan fiatalok, akik az átlagnál érzékenyebbek és lelkileg talán érettebbek is. Ez egy nagy ajándék, de jár bizonyos terhekkel is, amelyeket nem lehet megúszni. A hallgatóknak tudniuk kell, hogy nincsenek egyedül és bizalommal fordulhatnak a mentáligiénés tanácsadókhoz. Vezető pszichiáterük ebből a célból is tart előadást a debreceni Nyári Akadémián, augusztus 12-én 9:00 órakor.

Az erdélyi színházzal ismerkednek meg Gyulán az SZFE hallgatói

Az irodalom és a színház kapcsolatáról szóló elmélkedésre invitálta a fiatalokból álló közönséget a szerda esti, gyulai Ladics-házban rendezett Bárka esten Elek Tibor, az irodalmi folyóirat főszerkesztője, egyben a Gyulai Várszínház igazgatója. Farkas-Wellmann Éva főszerkesztő-helyettes a Bárka online-t mutatta be, majd Kiss Ottóval és Szil Ágnessel kiegészülve tartottak felolvasóestet. Ezt a  programot a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói számára szervezték, akik egyhetes gyulai képzésen vesznek részt. A programok elsősorban a várszínházi előadásokra, az Erdélyi hét programjaira támaszkodnak, de egy rendkívüli Bárka estet is beiktattak ezek közé. Az SZFE hallgatói minden este megnéznek egy előadást a Várszínház Erdélyi hetén, majd másnap kielemzik ezeket. Szakmai szempontból sokat jelenthet a hallgatóknak, hogy Gyulán ismerkedhetnek meg az erdélyi magyar színházzal, de közösségépítés szempontjából is van jelentősége az itt töltött időszaknak.

Több betöltése Több betöltése