A napokban több SZFE-s film is képviseli egyetemünket három különböző filmfesztiválon: az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon Szolnokon, a Malter filmfesztiválon Debrecenben és a Nordisk Ungdom Film Festival-on Norvégiában.
Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál (ATAFF)
A szolnoki Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál gyökerei 1969-re nyúlnak vissza, 1998 óta a Tisza Mozi Kft. rendezi a filmes eseményeket, melyek 2000 óta nemzetközi jellegűek, páros évben a képzőművészeti, páratlanban a tudományos filmek versenyével.
2018-ban az egyedülálló tematikájú fesztiválegyüttes új lendületet kapott azzal, hogy felvette az Oscar-díjas magyar születésű látványtervező, Trauner Sándor nevét és a hagyományok megőrzése mellett a látványtervezők seregszemléjévé is vált. A Színház- és Filmművészeti egyetemet idén két rövidfilm képviseli: Hema Karim Életfogytiglan és Horváth Kolos Xavér Harmatos barackfavirággal szeretnélek ébreszteni című alkotása.
Hema Karim Életfogytiglanjának főszereplője egy vidéki temetkezési vállalkozó, aki együtt él és dolgozik együgyű testvérével. Nyugdíjba vonulása előtt elveszíti egyetlen barátját, így egyre fullasztóbbá válik eddig is túl szoros testvéri kapcsolata.
Horváth Kolos Xavér Harmatos barackfavirággal szeretnélek ébreszteni című rövidfilmje azt mutatja be, hogyan borul fel a pszichés problémákkal terhelt szülők élete újszülött gyermekük elvesztése után.
Malter filmfesztivál
Idén október 18-19-én a debreceni Apolló moziban kerül megrendezésre a Malter Filmfesztivál kétnapos díjátadója, ahol az ország legizgalmasabb rövidfilmjei és alkotói versengenek a fesztivál legnagyobb elismeréseiért. Az alábbi SZFE-s filmek indulnak az idei versenyprogramban:
Dóczé Péter: Nyugalom megzavarására alkalmas
Janka családja olyan, mint egy rothadó gyümölcs. Kívülről szép, de minél mélyebbre hatolsz a rétegeibe, annál kevésbé lesz az.
Riba Gery: Cabana Vali
A film a közeljövő Kelet-Európájában játszódik, amely két hatalom uralma alatt áll. Szimi, egy fiatal nő, felfedezi, hogy van egy ikertestvére, így elindul, hogy megtalálja őt, és megossza vele az örökségét.
Szelestey Bianka: Pragma
Juli családi születésnapot szervez imádott lányának, Lilinek, aki éppen azzal küzd, hogy senki ne vegye észre: rosszul van az anyja főztjétől. Történetük arról mesél, hogyan rombol a figyelmetlen szeretet generációkon keresztül.
Riba Gery: Szégyenfolt
Soma megpróbálja elmondani élete bűntényét a szüleinek, mielőtt valaki más felfedné azt.
Varga Anna: Miután kihánytad a vattacukrot
Vilmos a kamaszfiúk rendíthetetlen meggyőződésével és makacsságával minden erejét összeszedve a szülei ellen harcol. Egyetlen vágya, hogy elköltözzön otthonról, a szüleivel azonban végül arra a megállapodásra jutnak, hogy előbb menjen el pszichológushoz.
A filmfesztivál díjátadóját október 19-én, 19:30-tól rendezik meg.
Nordisk Ungdom Film Festival (NUFF)
Dóczé Péter Starter című filmjével a norvégiai Nordisk Ungdom Film Festival/NUFF versenyprogramjában szerepel majd, amely október 24. és 26. között kerül megrendezésre.
A Starter egy kisfiú szemszögén keresztül mutatja be a rendszerváltás utáni Felvidék szervezett bűnözésének egy kis történetét. A szintén felvidéki származású rendező ezzel a filmmel 2023-ban kiérdemelte a legjobb 30 év alatti rendezőnek járó Ermanno Olmi-díjat.
Az Antik tragédia a kortárs színpadon című konferencián mutatták be Szophoklész Aiasz című drámáját Czene-Polgár Donát harmadéves dramaturg szakos hallgató rendezésében. Mi vitte el a mozgásszínház felé, és miért fontos ma a női sorsok ábrázolása? – erről is kérdeztük a Lázár Balázs és Szabó Réka osztályában tanuló fiatal alkotót interjúnkban.
Hogyan lehet az ókori görög drámákat ma is élővé tenni? – erről beszélgettünk Kaj Ádámmal, az SZFE Doktori Iskolájának másodéves hallgatójával, aki az Antik tragédia a kortárs színpadon című konferencia kísérőprogramjaként állította színpadra a Leláncolt Prométheuszt.
Ilja Bocsarnikovsz orosz-lett színművész, színházrendező, egyetemi tanár. 2017-től rendszeresen dolgozik Magyarországon: sokadik rendezésén van túl, 2022-2023 között a debreceni Csokonai Színház, 2023-tól a Karinthy Színház művészeti vezetője. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. A Déryné Magazinnak adott interjújában a színházak jövője kapcsán beszélt többek között emberi értékekről, az élet nagy kérdéseiről és arról, szerinte hol kezdődik a színház.
A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.
Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.
Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.
A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.
Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.