A napokban több SZFE-s film is képviseli egyetemünket három különböző filmfesztiválon: az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon Szolnokon, a Malter filmfesztiválon Debrecenben és a Nordisk Ungdom Film Festival-on Norvégiában.
Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál (ATAFF)
A szolnoki Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál gyökerei 1969-re nyúlnak vissza, 1998 óta a Tisza Mozi Kft. rendezi a filmes eseményeket, melyek 2000 óta nemzetközi jellegűek, páros évben a képzőművészeti, páratlanban a tudományos filmek versenyével.
2018-ban az egyedülálló tematikájú fesztiválegyüttes új lendületet kapott azzal, hogy felvette az Oscar-díjas magyar születésű látványtervező, Trauner Sándor nevét és a hagyományok megőrzése mellett a látványtervezők seregszemléjévé is vált. A Színház- és Filmművészeti egyetemet idén két rövidfilm képviseli: Hema Karim Életfogytiglan és Horváth Kolos Xavér Harmatos barackfavirággal szeretnélek ébreszteni című alkotása.
Hema Karim Életfogytiglanjának főszereplője egy vidéki temetkezési vállalkozó, aki együtt él és dolgozik együgyű testvérével. Nyugdíjba vonulása előtt elveszíti egyetlen barátját, így egyre fullasztóbbá válik eddig is túl szoros testvéri kapcsolata.
Horváth Kolos Xavér Harmatos barackfavirággal szeretnélek ébreszteni című rövidfilmje azt mutatja be, hogyan borul fel a pszichés problémákkal terhelt szülők élete újszülött gyermekük elvesztése után.
Malter filmfesztivál
Idén október 18-19-én a debreceni Apolló moziban kerül megrendezésre a Malter Filmfesztivál kétnapos díjátadója, ahol az ország legizgalmasabb rövidfilmjei és alkotói versengenek a fesztivál legnagyobb elismeréseiért. Az alábbi SZFE-s filmek indulnak az idei versenyprogramban:
Dóczé Péter: Nyugalom megzavarására alkalmas
Janka családja olyan, mint egy rothadó gyümölcs. Kívülről szép, de minél mélyebbre hatolsz a rétegeibe, annál kevésbé lesz az.
Riba Gery: Cabana Vali
A film a közeljövő Kelet-Európájában játszódik, amely két hatalom uralma alatt áll. Szimi, egy fiatal nő, felfedezi, hogy van egy ikertestvére, így elindul, hogy megtalálja őt, és megossza vele az örökségét.
Szelestey Bianka: Pragma
Juli családi születésnapot szervez imádott lányának, Lilinek, aki éppen azzal küzd, hogy senki ne vegye észre: rosszul van az anyja főztjétől. Történetük arról mesél, hogyan rombol a figyelmetlen szeretet generációkon keresztül.
Riba Gery: Szégyenfolt
Soma megpróbálja elmondani élete bűntényét a szüleinek, mielőtt valaki más felfedné azt.
Varga Anna: Miután kihánytad a vattacukrot
Vilmos a kamaszfiúk rendíthetetlen meggyőződésével és makacsságával minden erejét összeszedve a szülei ellen harcol. Egyetlen vágya, hogy elköltözzön otthonról, a szüleivel azonban végül arra a megállapodásra jutnak, hogy előbb menjen el pszichológushoz.
A filmfesztivál díjátadóját október 19-én, 19:30-tól rendezik meg.
Nordisk Ungdom Film Festival (NUFF)
Dóczé Péter Starter című filmjével a norvégiai Nordisk Ungdom Film Festival/NUFF versenyprogramjában szerepel majd, amely október 24. és 26. között kerül megrendezésre.
A Starter egy kisfiú szemszögén keresztül mutatja be a rendszerváltás utáni Felvidék szervezett bűnözésének egy kis történetét. A szintén felvidéki származású rendező ezzel a filmmel 2023-ban kiérdemelte a legjobb 30 év alatti rendezőnek járó Ermanno Olmi-díjat.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.