Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!
A Diákfilm kategória győztese 2005 óta részesül a Sparks Kft.-Panavision különdíjában, amit Zsigmond Vilmos és Romwalter Béla „Richy” alapított a jövő tehetségeinek támogatására. Az ötvenezer dollár értékű Panavision filmes kameracsomagot idén egyetemünk hallgatója, Zsoldos Balázs érdemelte ki a Hospice című film fényképezéséért.
Az esten a hagyományos kategóriák mellett több elismeréssel is jutalmazták a hazai operatőrök közösségének tagjait, emellett hosszú idő után ismét átadták az év legjobb operatőrének járó Illés György Díjat, amelyet pályafutása során másodszor ítélt oda a zsűri Nagy Andrásnak.
A játékfilmek közül a Beszélő trófeák című thriller vizuális megoldásai miatt tüntette ki a zsűri Tóth Gergelyt Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjjal. Tévéfilm kategóriában Tóth Zsolt kapta meg az elismerést az Örök hűség című filmben nyújtott operatőri teljesítményéért. A kisjátékfilm kategóriában a The Swimmer című film operatőre, Kis Márton kapta a díjat, dokumentumfilm kategóriában pedig Ezequiel Salinas operatőr, aki a Budapest Silo című alkotásért vihette haza az elismerést.
Az esten Kovács László-Zsigmond Vilmos Életműdíjjal tisztelegtek Baranyai László, Kurucz Sándor és Lakatos Iván munkássága előtt, Bojkovszky Béla Díjjal pedig Marafkó Bálint és Paluch Krisztián fővilágosítók pályafutását ismerték el.
Idén első alkalommal adták át a HSC Stábiskola Emlékgyűrűket, amelyeket Gottmann István focus puller, Osváth Gábor producer; Pálffy Gergely, a Ludwig Camera Budapest ügyvezető igazgatója, valamint Pintér Bence, a Sparks Kft., lámpa/grip részlegvezetője és Üveges Zoltán focus puller vehetett át.
Az eseményen az Aranyszem Operatőr Fesztivál elmúlt húsz évét is méltatták. A 2004-ben alapított fesztivált 2018-ban neveztek át Kovács László és Zsigmond Vilmos emlékére.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.