November 22-én a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetbe invitálta a II. éves drámainstruktor – drámajátékos osztály az „Ébresztő – Mi a helyzet a roma fiatalokkal?” című eseményére az érdeklődőket, ahol egy behívó foglakozáson és egy kerekasztal beszélgetésen vehettek részt.
Az alkalom a Tea Kiadó kötetét, az Ame Panzh – Az ébresztőkönyv bemutatását és népszerűsítését is szolgálta. A drámainstruktorok a könyvből inspirálódva szerveztek beszélgetést személyes történeteken és problémákon keresztül vizsgálva az anticiganizmus, rasszizmus jelenségét, aktuális emberi jogi témákat.
Az osztály meghívására a kerekasztalnál Pocsai Bettina feminista roma aktivista és edukációs szakember, Oláh Orbán szociális munkás, a SzabadOn Podcast vezetője és Varga Valentina joghallgató osztották meg gondolataikat.
A beszélgetés előtt Hankó József zeneakadémista hegedűjátéka tette ünnepivé a közös együttlét pillanatait.
„Érdekes belegondolni, hogy itt, a játék elején egy vonalból startoltunk és azután maradtunk le egymástól, de a valóságban nem is ugyanonnan indulunk.”
A kétórás esemény végére egy olyan nyitott párbeszéd alakult ki a résztvevők között, amely igényt támasztott a diskurzus folytatására és a rendezvény megismétlésére a kiadóval együttműködésben, ahol az instruktorok a nagyközönség bevonására terveznek kísérletet tenni.
„Ha valóban aktív szerepet szeretnénk vállalni abban, hogy a gyűlölet hangjait tompítsuk, akkor be kell szállnunk az elfogadás és az inkluzivitás népszerűsítésébe.”
Témavezető tanár: Gleason – Nagy Natália
A II. éves drámainstruktor – drámajátékos osztály tagjai: Császár Vica, Kóczán Kincső, Markó Janka, Molnár Napsugár, Pálfalvi Benjámin, Petresevics Kitti, Rontó Zoltán, Szappanos Emese
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.