Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.
Könyv- és folyóirat-kiadás az SZFE-n
A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2023-tól lát el könyvkiadási feladatokat is; az ez idáig megjelentetett kötetek mind a színházi, mind a filmes szakma területein hiánypótló alkotások, és elsődlegesen oktatási célokat szolgálnak.
2024 tavaszától a könyvkiadási tevékenység SZFE Könyvek sorozati név alatt, a L’Harmattan Kiadóval együttműködésben valósul meg az egyetemen. A sorozat első darabjai a február 12-én a Bajor Gizi Színészmúzeumban bemutatandó művek, de 2025 első felében várhatóan bővül a kínálat Patrick Nash Short Films című könyvének előkészületben lévő magyar kiadásával, valamint a Médialexikon webbook formátumú publikációjával.
Mindezek mellett az egyetem publikációs lehetőséget biztosít a graduális képzésein és a Doktori Iskolában oktató és kutató főállású munkatársai számára az évente kétszer, angol mutációban is megjelenő Uránia interdiszciplináris folyóiratban.
A folyóirat az Openjournals, a könyvkiadás pedig az Open Access rendszerébe integrálva biztosítja az írásművek láthatóságát.
Kocziszky Éva: Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében
Az Antifilozófusok II. a szerző korábbi könyvének folytatása, melyben immár nem a filozófiát szembesíti belső ellenzékével, hanem bizalommal előre tekint a posztmodernen túli gondolkodásra, mely a művészi alkotás forrása is lehet. E mostani kötet többszörös egybefonódásokat mutat be: filozófia és ellenzéke, a történeti és a kortárs gondolkodás, nem csak bibliai ellenszövegével, de a vele dialógusba lépő képzőművészeti alkotásokkal együtt képez értelmezési folyamatot. A szerző elsősorban azoknak ajánlja a könyvét, akik vissza kívánnak térni a lassú, a teljes embert involváló olvasásra, vagy akik történeti mélyfúrással szeretnének kilépni korunk intellektuális börtönéből, s másfél évezredes történetek nyomán aktuálisan gondolkodni családról, barátságról, pénzről. A könyv arra invitál, hogy másként olvassunk ismertnek vélt igazságokról, másként nézzünk jól ismert műalkotásokat, s ezzel magunk is kilépjünk a kreativitás nietzschei értelemben vett „korszerűtlenségébe”.
Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből
Az Örkény István drámaírói ösztöndíjat 1998 óta ítéli oda a szakértőkből álló kuratórium negyven év alatti szerzőknek: jelen kiadvány az elmúlt öt év díjazott pályaműveiből közöl válogatást. Az ösztöndíjat a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Petőfi Irodalmi Múzeum kezeli, szakmai lebonyolítója az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet.
A Százhúszból hét című könyv a „fiatal” magyar dráma népszerűsítésének a misszióját teljesítve arra vállalkozik, hogy egy szándékoltan szubjektív válogatást adjon közre az elmúlt szűk öt év ösztöndíjasainak elkészült műveiből. Az antológia Berettyán Nándor, Komán Attila, Kovács Viktor – Kovács Dominik, Márfi Márk, Németh Nikolett, Péter Beáta és Szabó Róbert Csaba egy-egy alkotását tartalmazza. Az összeállító szerkesztő, Szabó Attila szándéka az volt, hogy a rendelkezésre álló alkotások közül lehetőleg sokféle dramatikus nyelvet, megközelítésmódot és bemutatott témát felvillantson a kötetben, „budapesti”, „vidéki” és „határon túli” szerzőket és problémákat egyaránt, az olvasó pedig majd maga döntse el, hogy a darabok kirajzolnak-e bármiféle – ad absurdum „generációs” – mintázatot.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.