160 éves a Színház- és Filmművészeti Egyetem

február 27., csütörtök 00:56
Share

 

 

A jubileum alkalmából rendezett gálán a magyar kulturális élet kiválóságai, az egyetem jelenlegi és egykori növendékei, neves művészek együtt tisztelegtek az intézmény gazdag öröksége és kimagasló művészeti hagyományai előtt. Az évforduló keretében az egyetem alumni tagjainak díszkitűzőt ajándékozott, Koltai Lajos operatőr, oktató részére pedig címzetes egyetemi tanári címet adományozott.

 

 

 

Oktatók, hallgatók, egykori és jelenlegi növendékek gálaműsora indította el azt az ünnepségsorozatot, melyben Oscar-díjas alkotókat bemutató vetítéstől kezdve kortárs nemzetközi filmfesztiválon és nemzetközi színházi workshopokon át a tudományos tanácskozásokig számos esemény kap helyet.

1865-ben, I. Ferenc József rendelete nyomán indult el hazánkban az intézményes színészképzés. Az alapítás óta eltelt 160 év alatt az intézmény a színművészeti képzéseit filmes és televíziós, továbbá elméleti képzésekkel bővítette. 1948-tól működik főiskolaként, 2000-től egyetemként, a 90-es évek végén elindul a doktori képzés is. 2020-ban alapítványi fenntartású magánegyetemmé alakul. Az intézményben számtalan kiváló színész, rendező, operatőr, dramaturg, film- és televíziós műsorkészítő tanulta a szakmát. Hála és köszönet az alapítóknak, s mindazoknak, akik könnyebb vagy nehezebb időkben hittek az intézményben– ezekkel a szavakkal nyitotta meg az ünnepi rendezvényt prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora.

Az egyetem kuratóriumának elnöke, Vidnyánszky Attila köszöntőjében az intézmény jövőképével kapcsolatos gondolatait osztotta meg a jelenlévőkkel, ezt követően Káel Csaba filmrendező, filmipari kormánybiztos, a film- és televíziórendezés szakirány társosztályvezetője beszélt az egyetem szerepéről a magyar filmművészet nemzetközi sikereit illetően.  A Kulturális és Innovációs Minisztérium képviseletében Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár méltatta intézményünk kiemelkedő szerepét a magyar kulturális örökség ápolásában és továbbadásában.

Az ünnepi műsor nemcsak az egyetem sokszínűségét, hanem a mester és tanítvány közötti alkotói kapcsolat fontosságát is tükrözte. Jelenlegi hallgatók és neves művészek közösen léptek színpadra, összekapcsolva a múltat és a jelent, jelképesen is átadva a stafétabotot a fiatalabb generációnak.

A seregszemlét Koncz Gábor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész vers előadással nyitotta meg. Ezt követően a harmadéves prózaiszínművész-osztály a Holt költők társasága egy részletét adta elő.

A zenei produkciók sorában a másodéves zenésszínművész-osztály Deep River című gospel előadását a negyedévesek Abigél és Monte Christo grófja musicalekből előadott dalai követték, majd az elsőéves drámainstruktorok kifejezetten erre a gálára írt dallal léptek fel. Emlékszel még? – a Csárdáskirálynő örökzöld duettjével emlékeztek a színház- és filmművészet nagyjaira az egyetem oktatói, Sáfár Mónika és Homonnay Zsolt, valamint a negyedéves zenésszínművész-hallgatók.

A műsorban a filmművészeti képzés is bemutatkozott a másodéves film- és televíziós műsorkészítő osztály Babits Mihály: Mozgófénykép című művének filmadaptációjával.

Az elsőéves prózaiszínművész-osztály zenés József Attila vers interpretációja után Reviczky Gábor, a Nemzet Művésze személyes emlékeit osztotta meg az alma materről. Az operett világát a Marica grófnő egy részletével Oszvald Marika és a negyedéves Vajda Zoltán közös előadásában élvezhették a jelenlévők.

Az ünnepség záró műsorszámaként Petőfi Sándor: Levél egy színész barátomhoz című verse hangzott el, amelyet a legendás színész és oktató, Major Tamás indított hangfelvételről, valamint az egyetem jeles oktatói – Csikós Sándor, Oberfrank Pál, Szarvas József, Szirtes Balázs – és harmadéves hallgatói adtak elő tisztelgésként az egyetem meghatározó oktatói és a színészmesterség örök értékei előtt.

A műsor második részében az egyetem alumni közösségének tagjait köszöntötte. Az intézmény örömmel jelentette be, hogy már több mint 60 egykori hallgató csatlakozott a szerveződő alumni hálózathoz, köztük olyan kiemelkedő művészek, mint Tordai Teri, Kamarás Iván, Csonka András, Szolnoki Tibor vagy Poór Péter.

Az esemény kiemelkedő mozzanataként Szinetár Miklós Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas rendező, a magyar színház- és filmművészet egyik legmeghatározóbb alakja tiszteletbeli alumni kitűzőt vehetett át az egyetem rektorától, dr. Sepsi Enikőtől.

A jubileumi ünnepség keretében oktatói tevékenységének elismeréseként címzetes egyetemi tanári címet vett át Koltai Lajos, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, rendező, érdemes művész.

A rendezvényt a másodéves dokumentumfilm-rendező MA hallgatók vizsgafilmjeinek vetítése zárta.

Egyéb hírek

Idén is lesz Nemzetközi Színházi Műhely: folytatódik az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem együttműködése

A  Színház- és Filmművészeti Egyetem,  a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.

Az SZFE vizsgafilmjei a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.

Valère Novarina tartott workhopot az SZFE hallgatóinak

Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.

SZFE-s hallgató a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának zsűrijében

2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.

Valère Novarina az SZFE vendége – felolvasószínház, workshopok, beszélgetés

Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.

Kimagasló SZFE-s sikerek a 37. OTDK-n

A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.

Szenátusi választás az SZFE-n

A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.

Az SZFE Szakkollégiuma felvételt hirdet a 2025/2026-os tanévre

A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020