160 éves a Színház- és Filmművészeti Egyetem

február 27., csütörtök 00:56
Share

 

 

A jubileum alkalmából rendezett gálán a magyar kulturális élet kiválóságai, az egyetem jelenlegi és egykori növendékei, neves művészek együtt tisztelegtek az intézmény gazdag öröksége és kimagasló művészeti hagyományai előtt. Az évforduló keretében az egyetem alumni tagjainak díszkitűzőt ajándékozott, Koltai Lajos operatőr, oktató részére pedig címzetes egyetemi tanári címet adományozott.

 

 

 

Oktatók, hallgatók, egykori és jelenlegi növendékek gálaműsora indította el azt az ünnepségsorozatot, melyben Oscar-díjas alkotókat bemutató vetítéstől kezdve kortárs nemzetközi filmfesztiválon és nemzetközi színházi workshopokon át a tudományos tanácskozásokig számos esemény kap helyet.

1865-ben, I. Ferenc József rendelete nyomán indult el hazánkban az intézményes színészképzés. Az alapítás óta eltelt 160 év alatt az intézmény a színművészeti képzéseit filmes és televíziós, továbbá elméleti képzésekkel bővítette. 1948-tól működik főiskolaként, 2000-től egyetemként, a 90-es évek végén elindul a doktori képzés is. 2020-ban alapítványi fenntartású magánegyetemmé alakul. Az intézményben számtalan kiváló színész, rendező, operatőr, dramaturg, film- és televíziós műsorkészítő tanulta a szakmát. Hála és köszönet az alapítóknak, s mindazoknak, akik könnyebb vagy nehezebb időkben hittek az intézményben– ezekkel a szavakkal nyitotta meg az ünnepi rendezvényt prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora.

Az egyetem kuratóriumának elnöke, Vidnyánszky Attila köszöntőjében az intézmény jövőképével kapcsolatos gondolatait osztotta meg a jelenlévőkkel, ezt követően Káel Csaba filmrendező, filmipari kormánybiztos, a film- és televíziórendezés szakirány társosztályvezetője beszélt az egyetem szerepéről a magyar filmművészet nemzetközi sikereit illetően.  A Kulturális és Innovációs Minisztérium képviseletében Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár méltatta intézményünk kiemelkedő szerepét a magyar kulturális örökség ápolásában és továbbadásában.

Az ünnepi műsor nemcsak az egyetem sokszínűségét, hanem a mester és tanítvány közötti alkotói kapcsolat fontosságát is tükrözte. Jelenlegi hallgatók és neves művészek közösen léptek színpadra, összekapcsolva a múltat és a jelent, jelképesen is átadva a stafétabotot a fiatalabb generációnak.

A seregszemlét Koncz Gábor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész vers előadással nyitotta meg. Ezt követően a harmadéves prózaiszínművész-osztály a Holt költők társasága egy részletét adta elő.

A zenei produkciók sorában a másodéves zenésszínművész-osztály Deep River című gospel előadását a negyedévesek Abigél és Monte Christo grófja musicalekből előadott dalai követték, majd az elsőéves drámainstruktorok kifejezetten erre a gálára írt dallal léptek fel. Emlékszel még? – a Csárdáskirálynő örökzöld duettjével emlékeztek a színház- és filmművészet nagyjaira az egyetem oktatói, Sáfár Mónika és Homonnay Zsolt, valamint a negyedéves zenésszínművész-hallgatók.

A műsorban a filmművészeti képzés is bemutatkozott a másodéves film- és televíziós műsorkészítő osztály Babits Mihály: Mozgófénykép című művének filmadaptációjával.

Az elsőéves prózaiszínművész-osztály zenés József Attila vers interpretációja után Reviczky Gábor, a Nemzet Művésze személyes emlékeit osztotta meg az alma materről. Az operett világát a Marica grófnő egy részletével Oszvald Marika és a negyedéves Vajda Zoltán közös előadásában élvezhették a jelenlévők.

Az ünnepség záró műsorszámaként Petőfi Sándor: Levél egy színész barátomhoz című verse hangzott el, amelyet a legendás színész és oktató, Major Tamás indított hangfelvételről, valamint az egyetem jeles oktatói – Csikós Sándor, Oberfrank Pál, Szarvas József, Szirtes Balázs – és harmadéves hallgatói adtak elő tisztelgésként az egyetem meghatározó oktatói és a színészmesterség örök értékei előtt.

A műsor második részében az egyetem alumni közösségének tagjait köszöntötte. Az intézmény örömmel jelentette be, hogy már több mint 60 egykori hallgató csatlakozott a szerveződő alumni hálózathoz, köztük olyan kiemelkedő művészek, mint Tordai Teri, Kamarás Iván, Csonka András, Szolnoki Tibor vagy Poór Péter.

Az esemény kiemelkedő mozzanataként Szinetár Miklós Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas rendező, a magyar színház- és filmművészet egyik legmeghatározóbb alakja tiszteletbeli alumni kitűzőt vehetett át az egyetem rektorától, dr. Sepsi Enikőtől.

A jubileumi ünnepség keretében oktatói tevékenységének elismeréseként címzetes egyetemi tanári címet vett át Koltai Lajos, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, rendező, érdemes művész.

A rendezvényt a másodéves dokumentumfilm-rendező MA hallgatók vizsgafilmjeinek vetítése zárta.

Egyéb hírek

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020