160 éves a Színház- és Filmművészeti Egyetem

február 27., csütörtök 00:56
Share

 

 

A jubileum alkalmából rendezett gálán a magyar kulturális élet kiválóságai, az egyetem jelenlegi és egykori növendékei, neves művészek együtt tisztelegtek az intézmény gazdag öröksége és kimagasló művészeti hagyományai előtt. Az évforduló keretében az egyetem alumni tagjainak díszkitűzőt ajándékozott, Koltai Lajos operatőr, oktató részére pedig címzetes egyetemi tanári címet adományozott.

 

 

 

Oktatók, hallgatók, egykori és jelenlegi növendékek gálaműsora indította el azt az ünnepségsorozatot, melyben Oscar-díjas alkotókat bemutató vetítéstől kezdve kortárs nemzetközi filmfesztiválon és nemzetközi színházi workshopokon át a tudományos tanácskozásokig számos esemény kap helyet.

1865-ben, I. Ferenc József rendelete nyomán indult el hazánkban az intézményes színészképzés. Az alapítás óta eltelt 160 év alatt az intézmény a színművészeti képzéseit filmes és televíziós, továbbá elméleti képzésekkel bővítette. 1948-tól működik főiskolaként, 2000-től egyetemként, a 90-es évek végén elindul a doktori képzés is. 2020-ban alapítványi fenntartású magánegyetemmé alakul. Az intézményben számtalan kiváló színész, rendező, operatőr, dramaturg, film- és televíziós műsorkészítő tanulta a szakmát. Hála és köszönet az alapítóknak, s mindazoknak, akik könnyebb vagy nehezebb időkben hittek az intézményben– ezekkel a szavakkal nyitotta meg az ünnepi rendezvényt prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora.

Az egyetem kuratóriumának elnöke, Vidnyánszky Attila köszöntőjében az intézmény jövőképével kapcsolatos gondolatait osztotta meg a jelenlévőkkel, ezt követően Káel Csaba filmrendező, filmipari kormánybiztos, a film- és televíziórendezés szakirány társosztályvezetője beszélt az egyetem szerepéről a magyar filmművészet nemzetközi sikereit illetően.  A Kulturális és Innovációs Minisztérium képviseletében Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár méltatta intézményünk kiemelkedő szerepét a magyar kulturális örökség ápolásában és továbbadásában.

Az ünnepi műsor nemcsak az egyetem sokszínűségét, hanem a mester és tanítvány közötti alkotói kapcsolat fontosságát is tükrözte. Jelenlegi hallgatók és neves művészek közösen léptek színpadra, összekapcsolva a múltat és a jelent, jelképesen is átadva a stafétabotot a fiatalabb generációnak.

A seregszemlét Koncz Gábor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész vers előadással nyitotta meg. Ezt követően a harmadéves prózaiszínművész-osztály a Holt költők társasága egy részletét adta elő.

A zenei produkciók sorában a másodéves zenésszínművész-osztály Deep River című gospel előadását a negyedévesek Abigél és Monte Christo grófja musicalekből előadott dalai követték, majd az elsőéves drámainstruktorok kifejezetten erre a gálára írt dallal léptek fel. Emlékszel még? – a Csárdáskirálynő örökzöld duettjével emlékeztek a színház- és filmművészet nagyjaira az egyetem oktatói, Sáfár Mónika és Homonnay Zsolt, valamint a negyedéves zenésszínművész-hallgatók.

A műsorban a filmművészeti képzés is bemutatkozott a másodéves film- és televíziós műsorkészítő osztály Babits Mihály: Mozgófénykép című művének filmadaptációjával.

Az elsőéves prózaiszínművész-osztály zenés József Attila vers interpretációja után Reviczky Gábor, a Nemzet Művésze személyes emlékeit osztotta meg az alma materről. Az operett világát a Marica grófnő egy részletével Oszvald Marika és a negyedéves Vajda Zoltán közös előadásában élvezhették a jelenlévők.

Az ünnepség záró műsorszámaként Petőfi Sándor: Levél egy színész barátomhoz című verse hangzott el, amelyet a legendás színész és oktató, Major Tamás indított hangfelvételről, valamint az egyetem jeles oktatói – Csikós Sándor, Oberfrank Pál, Szarvas József, Szirtes Balázs – és harmadéves hallgatói adtak elő tisztelgésként az egyetem meghatározó oktatói és a színészmesterség örök értékei előtt.

A műsor második részében az egyetem alumni közösségének tagjait köszöntötte. Az intézmény örömmel jelentette be, hogy már több mint 60 egykori hallgató csatlakozott a szerveződő alumni hálózathoz, köztük olyan kiemelkedő művészek, mint Tordai Teri, Kamarás Iván, Csonka András, Szolnoki Tibor vagy Poór Péter.

Az esemény kiemelkedő mozzanataként Szinetár Miklós Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas rendező, a magyar színház- és filmművészet egyik legmeghatározóbb alakja tiszteletbeli alumni kitűzőt vehetett át az egyetem rektorától, dr. Sepsi Enikőtől.

A jubileumi ünnepség keretében oktatói tevékenységének elismeréseként címzetes egyetemi tanári címet vett át Koltai Lajos, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, rendező, érdemes művész.

A rendezvényt a másodéves dokumentumfilm-rendező MA hallgatók vizsgafilmjeinek vetítése zárta.

Egyéb hírek

SZFE-s hallgatók a 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójában

Idén is megrendezik az ország legnagyobb felsőoktatási, tudományos programsorozatát, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK), amelynek zsűrijében az SZFE 6 oktatója is részt vesz, valamint egyetemünk 22 hallgatója képviselteti magát pályamunkáival.

 

 

 

 

 

 

Interjú Kozma Veronikával

Az SZFE végzős prózaiszínművész-hallgatója arról mesél, hogyan formálták művészi gondolkodását a családi hatások, a kezdeti bizonytalanságok, majd a fokozatosan érlelődő elköteleződés. Szó esik a színház iránti szenvedélyéről, a mesterek inspiráló erejéről, valamint arról, hogyan látja saját jelenlegi helyét a szakmában.

Hallja-e a színház a segélykiálltásokat? - Theodórosz Terzopulosz üzenete a Színházi Világnap alkalmából

A Színházi Világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják március 27-én annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a párizsi Nemzetek Színházának évadnyitója. Ezen alkalomból minden évben felkérik a világszínház valamelyik jelentős alkotóját, hogy fogalmazza meg üzenetét a művészek és a közönség számára, melyet ezen a napon felolvasnak a színházi előadások előtt. Az idei év üzenetét Theodórosz Terzopulosz görög színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke fogalmazta meg. Költői szövegének legfőbb kérdése az, hogy képes-e a színház a társadalmi traumákat megvilágítani, a másik embertől és az idegentől való félelmeinket enyhíteni.

Interjú Csáki Benedekkel

Már 13 évesen tudta, hogy a fizikai színház az ő útja. Egy gyulai próbán találkozott először Horváth Csaba munkamódszerével és azóta is elkötelezett a színház iránt. Számára az egyetem nem csupán szakmai fejlődést jelentett, hanem olyan közösségi élményt is, ami miatt igazán érdemes színházat csinálni. Végzős hallgatóinkkal készített interjúsorozatunkban ezúttal Csáki Benedeket mutatjuk be.

Színészlegendák nyomában: múlt és jelen találkozása a színpadon – Interjú Pápai Erikával

Rendhagyó előadással tisztelegtek a magyar színjátszás ikonikus alakjai előtt az SZFE harmadéves prózaiszínművész szakos hallgatói, akik Mensáros László, Domján Edit, Tolnay Klári, Soós Imre és társaik küzdelmeit, valamint művészi örökségét jelenítették meg Színészportrék címmel. A próbafolyamatról a rendezővel, Pápai Erika színművésszel, zenés színészi gyakorlat oktatónkkal beszélgettünk.

Nagy siker a Fejes Szabolcs rendezésében bemutatott Liliom

Molnár Ferenc klasszikusát a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán. A fiatal rendező, aki a hallgatói évek során már több produkcióval is bemutatkozott, ezúttal a Liliomot tette sajátos látásmóddal és különleges rendezői koncepcióval személyessé és aktuálissá.

Antifilozófusok az SZFE-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat új kötete Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című műve. A nemrég megjelent monográfia tudatosan is törekszik a közérthetőségre, így az SZFE másod- és harmadéves dramaturgjai a könyvben szereplő gondolatokra reflektálva kísérletet tettek arra, hogy élménypedagógiával színre vigyék a könyvben szereplő filozófusok gondolatait.

„A színház komplexitása fogott meg” – Interjú Ferenczy-Nagy Boglárkával, az SZFE végzős hallgatójával

Az ókori görög drámák inspirálják, saját darabjaiban pedig a mai társadalmi kérdéseket boncolgatja. Végzős hallgatóinkat bemutató sorozatunkban most fizikai színházi rendező és koreográfus szakos hallgatónk, Ferenczy-Nagy Boglárka mesél művészi útjáról, egyetemi éveiről és jövőbeli elképzeléseiről.

 

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020