Megnyílt a Tompos Kátya emlékkiállítás

március 4., kedd 12:50
Share

Kamarakiállítás nyílt Tompos Kátya emlékére a Bajor Gizi Színészmúzeumban. A tárlat a tavaly 41 évesen elhunyt színésznő tragikusan rövidre szabott színházi pályafutását idézi fel ritkán látott mozgóképek, fényképek és relikviák segítségével.

Tompos Kátya 2005-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Generációjának egyik legtehetségesebb tagjaként már egyetemi hallgatóként feltűnt Kecskeméten és Zalaegerszegen. Pályafutását a József Attila Színházban kezdte, majd játszott a Bárka Színházban, a Nemzeti Színházban, később a Madách Színházban és a Centrál Színházban, de többször szerepelt a Szegedi Szabadtéri Játékokon is.

Bár Kerényi Imre operett–musical osztályában szerzett diplomát, a rendezők mégsem úgy tekintettek rá, mint a kiválóan éneklő, ideális naivára. Művészi sokszínűségének, jellemábrázoló tehetségének, természetes játékának köszönhetően sokféle feladatot kapott.

Nagy sikerű zenés színjátékok mellett görög tragédiában, Shakespeare-darabokban, klasszicista francia drámában és kortárs szerzők műveiben is szerepelt.

2014-ben a Nemzeti Színház lapjában megjelent interjúban elmondta, hogy mindig műfajokban gondolkodott, és úgy érezte, hogy egy kevésbé rangosnak tartott műfajban is lehet művészként színvonalasat alkotni Élveztem, hogy eltérő rendezői, színészi gondolkodásmódokat ismerhettem meg, jó érzés volt ennyi helyen dolgozni” – mondta.

Az emlékezetes alakításairól készült fényképek és ritkán látott mozgóképfelvételek mellett olyan relikviái is láthatók a Bajor Gizi Múzeum kiállításán, mint a 2013-ban a Nemzeti Színházban bemutatott Johanna a máglyán című Claudel–Honegger-oratórium ikonikus kardja, amely a megváltás lehetőségét képviseli az előadás metaforikus színházi formanyelvében.

A kiállító tér szűkössége miatt a színésznő sztárképei a vetítővásznon tűnnek fel néhány ritkán látható mozgóképfelvétel mellett, míg a színházi – és filmszerepeinek listáját QR-kódok segítségével olvashatják el az érdeklődők.  

A kiállítást Szőcs Artur színész, rendező nyitotta meg.  

A tárlat megnyitójának másnapján Tompos Kátya emlékére egy különleges emlékesttel készült a Tompos Kátya Alapítvány a MüPában. Az eseményen először adták át a Tompos Kátya-díjat, a koncert bevételét pedig a színésznőéhez hasonló, súlyos betegek gyógyítására szánták.

Az elismerést most először Kiss Diána Magdolna, a székesfehérvári Vörösmarty Színház társulatának tagja  kapta. A színésznő a nézőknek többek közt a Munkaügyek című televíziós vígjátéksorozatból lehet ismerős, a munkaügyi hivatal új, érdes stílusú HR-esét alakította. 2007-ben szerzett diplomát a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, zenés színészként.

A Tompos Kátya-emlékkiállítás 2025. szeptember 28-ig, szerdától vasárnapig látogatható a Bajor Gizi Színészmúzeumban.

Fotók: OSZMI

Egyéb hírek

Idén is lesz Nemzetközi Színházi Műhely: folytatódik az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem együttműködése

A  Színház- és Filmművészeti Egyetem,  a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.

Az SZFE vizsgafilmjei a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.

Valère Novarina tartott workhopot az SZFE hallgatóinak

Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.

SZFE-s hallgató a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának zsűrijében

2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.

Valère Novarina az SZFE vendége – felolvasószínház, workshopok, beszélgetés

Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.

Kimagasló SZFE-s sikerek a 37. OTDK-n

A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.

Szenátusi választás az SZFE-n

A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.

Az SZFE Szakkollégiuma felvételt hirdet a 2025/2026-os tanévre

A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020