Kamarakiállítás nyílt Tompos Kátya emlékére a Bajor Gizi Színészmúzeumban. A tárlat a tavaly 41 évesen elhunyt színésznő tragikusan rövidre szabott színházi pályafutását idézi fel ritkán látott mozgóképek, fényképek és relikviák segítségével.
Tompos Kátya 2005-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Generációjának egyik legtehetségesebb tagjaként már egyetemi hallgatóként feltűnt Kecskeméten és Zalaegerszegen. Pályafutását a József Attila Színházban kezdte, majd játszott a Bárka Színházban, a Nemzeti Színházban, később a Madách Színházban és a Centrál Színházban, de többször szerepelt a Szegedi Szabadtéri Játékokon is.
Bár Kerényi Imre operett–musical osztályában szerzett diplomát, a rendezők mégsem úgy tekintettek rá, mint a kiválóan éneklő, ideális naivára. Művészi sokszínűségének, jellemábrázoló tehetségének, természetes játékának köszönhetően sokféle feladatot kapott.
Nagy sikerű zenés színjátékok mellett görög tragédiában, Shakespeare-darabokban, klasszicista francia drámában és kortárs szerzők műveiben is szerepelt.
2014-ben a Nemzeti Színház lapjában megjelent interjúban elmondta, hogy mindig műfajokban gondolkodott, és úgy érezte, hogy egy kevésbé rangosnak tartott műfajban is lehet művészként színvonalasat alkotni „Élveztem, hogy eltérő rendezői, színészi gondolkodásmódokat ismerhettem meg, jó érzés volt ennyi helyen dolgozni” – mondta.
Az emlékezetes alakításairól készült fényképek és ritkán látott mozgóképfelvételek mellett olyan relikviái is láthatók a Bajor Gizi Múzeum kiállításán, mint a 2013-ban a Nemzeti Színházban bemutatott Johanna a máglyán című Claudel–Honegger-oratórium ikonikus kardja, amely a megváltás lehetőségét képviseli az előadás metaforikus színházi formanyelvében.
A kiállító tér szűkössége miatt a színésznő sztárképei a vetítővásznon tűnnek fel néhány ritkán látható mozgóképfelvétel mellett, míg a színházi – és filmszerepeinek listáját QR-kódok segítségével olvashatják el az érdeklődők.
A kiállítást Szőcs Artur színész, rendező nyitotta meg.
A tárlat megnyitójának másnapján Tompos Kátya emlékére egy különleges emlékesttel készült a Tompos Kátya Alapítvány a MüPában. Az eseményen először adták át a Tompos Kátya-díjat, a koncert bevételét pedig a színésznőéhez hasonló, súlyos betegek gyógyítására szánták.
Az elismerést most először Kiss Diána Magdolna, a székesfehérvári Vörösmarty Színház társulatának tagja kapta. A színésznő a nézőknek többek közt a Munkaügyek című televíziós vígjátéksorozatból lehet ismerős, a munkaügyi hivatal új, érdes stílusú HR-esét alakította. 2007-ben szerzett diplomát a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, zenés színészként.
A Tompos Kátya-emlékkiállítás 2025. szeptember 28-ig, szerdától vasárnapig látogatható a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.