A Színház- és Filmművészeti Egyetem 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából megemlékezést tartott az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az eseményen műsort adott Vidnyánszky Attila és Rácz József elsőéves prózai színművész osztálya, ünnepi beszédet mondott egyetemünk docense, dr. Győrei Zsolt, valamint sor került egy emléklap átadására is.
Az ünnepi műsort Vidnyánszky Attila és Rácz József elsőéves prózai színművész osztályának Petőfi nemzete című előadása nyitotta meg, amelyben a 12 pont mentén hangsúlyozták a forradalom eszmeiségét és úgy idézték fel Petőfi Sándort, mintha kortársként jelen lenne az eseményen.
A Petőfi nemzete című előadás részlete. Fotó: Jóri András
Az 1848. március 15-i eseményeknek egyik legjelentősebb helyszíne a mai Astoriánál álló Nemzeti Színház volt. Milyen szerepet játszottak a színház és a színészek a forradalom- és szabadságharcban, mi mindenre emlékezhetünk mindmáig büszkén? – erről beszélt dr. Győrei Zsolt az SZFE Németh Antal Drámaelméleti Intézetének docense ünnepi beszédében. Felidézte Egressy Gábor színművész alakját, aki a Pesti Magyar Színház (a későbbi Nemzeti Színház) nyitóelőadásán, Vörösmarty Mihály Árpád ébredése című előjátékában a Költőt alakította. Korának legműveltebb színészeként tartották számon, a színészet egyik első magyar elméletírója volt. Az íróvilággal élénk kapcsolatot tartott, tagja volt Vörösmarty Csiga vendéglő béli körének. Petőfi Sándorral 1844-ben kötött barátságot, 1848. március 15-én ő szavalta el a Nemzeti Színházban a Nemzeti dalt. A szabadságharc során nemzetőrként elkísérte Kossuthot a népfelkelést szervező toborzóútján, később egy ötszáztagú gerillacsapat vezetőjeként harcolt, majd Ákos nevű fiával együtt Budavár ostromában is részt vett. A szabadságharc bukása után Bemmel Törökországba szökött, távollétében halálra ítélték. 1850-ben hazatért, amnesztiában részesült, de színpadra csak 1854-ben léphetett újra. Az 1865-ben megnyílt Színitanoda első mesterségtanára lett – a hajdani „legidősebb márciusi ifjú” életútja együtt haladt a Nemzeti alapításától a forradalmi eseményeken át iskolánk elindulásáig vezető úttal, neki köszönhetően az 1848-as forradalom története személyesen is összefonódott az idén 160 éves Színház- és Filmművészeti Egyetem történetével.
A megemlékezésen dr. Győrei Zsolt mondott ünnepi beszédet. Fotó: Jóri András
Nemzeti ünnepünk alkalmából hagyomány, hogy a szakterületükön kiemelkedő teljesítményt nyújtók állami elismerésben és díjakban részesülnek. E jeles alkalomból az SZFE is kifejezte megbecsülését: elhivatott munkájáért és segítőkész hozzáállásáért emléklappal mondott köszönetet egyik kiváló kollégánknak, Mészáros Sándornak.
Prof. dr. Sepsi Enikő és Mészáros Sándor. Fotó: Jóri András
Mészáros Sándor 1981 és 1983 között sajátította el a fővilágosítói szakmát egyetemünkön, majd 1985 és 1987 között színpadmesteri képesítést szerzett. Azóta is a televíziós stúdió fővilágosítójaként dolgozik.
Mészáros Sándor. Fotó: Jóri András
Mászáros Sándor az emléklap átvétele után műteremmesterként folytatja munkáját. Az emléklapot prof. dr. Sepsi Enikő, egyetemünk rektora adta át.
Pacskovszky József, prof. dr. Sepsi Enikő és Mészáros Sándor az emléklap átadása után. Fotó: Jóri András
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.