Nagy siker a Fejes Szabolcs rendezésében bemutatott Liliom

március 24., hétfő 16:34
Share

Molnár Ferenc klasszikusát a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán. A fiatal rendező, aki a hallgatói évek során már több produkcióval is bemutatkozott, ezúttal a Liliomot tette sajátos látásmóddal és különleges rendezői koncepcióval személyessé és aktuálissá.

A Liliom 1909-es ősbemutatóját számos feldolgozás és újraértelmezés követte, és bár az író kezdetben egy komoly bukást könyvelhetett el, a darab végül világszerte ismertté vált. Fejes Szabolcs előadása nemcsak, hogy hű marad a klasszikushoz, hanem egy friss, kortárs szemléletet is ad neki, amely különösen aktuálissá teszi a mai fiatalok számára.

A darab főszereplője, Liliom, egy eltékozolt életű, felnőtté válni képtelen figura, aki számos tragikus döntés következtében elveszíti mindazt, ami igazán fontos lehetne számára. Fejes Szabolcs az olvasópróbán hangsúlyozta, hogy a darabban szereplő Liliom egy olyan karakter, aki nem képes felelősséget vállalni a tetteiért és aki még a túlvilágon sem képes belépni a felnőttek világába.

A rendező szerint a Liliom körüli karakterek mind előrehaladnak, fejlődnek, családot alapítanak, míg ő örök gyermekként próbálja meg elkerülni a felnőtté válás terheit és ebben nagy hasonlóságot mutat a mostani huszonéves generációval.

A színpadot – Fejes Szabolcs saját tervezésében – egy hatalmas körhinta uralja, amely mind Liliom különböző élettereit, mind pedig a túlvilágot szimbolizálja. Liliom szerepét Bordás Roland alakítja, míg a fiatal Julikát Bubik Réka, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves prózaiszínművész-hallgatója formálja meg. A színészi gárdában helyet kapott még többek között Battai Lili Lujza és Berettyán Sándor is.

Az előadás különlegességét az is adja, hogy Fejes Szabolcs és csapata – a jelmeztervező Wasilewski Laura és a dramaturg Szalánczi Ágota – kortalan, mégis Molnár által megfestett világot teremtettek. Az előadás hangulatát a zenei vezető, Kovács Adrián által irányított élőzene és bejátszások gazdagítják, minden karakterhez hozzárendelve egy-egy meghatározó zenei motívumot és hangszert.

A bemutató pozitív visszhangot váltott ki, a közönség elismeréssel fogadta az előadást és annak üzenetét: a Liliom nemcsak egy színházi élmény, hanem erőteljes üzenet is, amely rávilágít arra, hogy a felnőtté válás nem csupán életkor kérdése, hanem egy komoly, belső fejlődés is.

Képek forrása: https://nemzetiszinhaz.hu/eloadas/liliom-2

Egyéb hírek

Fiatal tehetségek az Avignoni Fesztiválon – a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói mutatkoztak be a kortárs színház nemzetközi közegében

A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.

„A mai világban talán épp a színház képviseli leginkább a humanista értékeket” – interjú Herczeg Tamással

Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.

Kultúra és a fiatalok: az SZFE szakmai perspektívái az Educatio+ Konferencián

Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.

185 friss diplomással zárta jubileumi tanévét a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.

SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020