Idén is megrendezik az ország legnagyobb felsőoktatási, tudományos programsorozatát, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK), amelynek zsűrijében az SZFE 6 oktatója is részt vesz, valamint egyetemünk 22 hallgatója képviselteti magát pályamunkáival.
Az OTDK ebben az évben 37. alkalommal, már több, mint 7 évtizede biztosít bemutatkozási lehetőséget a tehetséges fiatal kutatók számára. A több tudományterületet felsorakoztató konferencia-együttes eseményei március 24-én kezdődtek, elsőként az Állam- és Jogtudományi Szekció előadásaival, de a programok jelentős részére áprilisban kerül majd sor. Hasonlóan a Művészeti és Művészettudományi szekcióhoz, amelynek különböző tagozataiban számos SZFE-s hallható is bemutatkozik és amelyek felölelik a művészetelmélet (azon belül a művészettörténet és -kritika, illetve a színház- és filmművészet), a színpadi előadás és alkotás, a zenei alkotás, az intermédia, valamint a mozgókép témáit is. Az április 23–25-e között tartott konferencia helyszíne az egri Líceum lesz, melynek utolsó napján ugyanitt, az intézmény dísztermében kerül majd sor az ünnepélyes záróprogramra, valamint az eredményhirdetésre is.
Külön öröm számunkra, hogy egyetemünk rektora, prof. dr. Sepsi Enikő és több más oktatónk, köztük az SZFE TDK-elnöke, dr. Timár András is felkérést kapott, hogy legyen zsűritag az eseményen, valamint prof. dr. Kékesi Attila tölti majd be a második mozgóképes tagozat zsűrielnöki tisztségét is.
A kifejezetten a rendezvényen zsűriző oktatók és előadó hallgatók listája az alábbi linken található:
https://szfe.hu/esemenyek/a-szinhaz-es-filmmuveszeti-egyetem-jelenlete-a-37-otdk-muveszeti-es-muveszettudomanyi-zekciojaban/
A Művészeti és Művészettudományi Szekció programjának részletes leírása innen érhető el:
https://37otdk.uni-eszterhazy.hu/programok
Az OTDK történetében első alkalommal ráadásul idén élő közvetítésen keresztül is elérhetők lesznek a hallgatói prezentációk, így a 16 különböző tudományterület mintegy 2500 előadását azok az érdeklődők is nyomon követhetik majd a rendezvény csatornáján, akik nem tudnak jelen lenni az eseményen. A felvételek viszont utólag nem lesznek nyilvánosak, tehát csak az OTDK idejében tekinthetők meg a konferenciasorozat hivatalos honlapján.
Az egyes szekciók listája és az élő közvetítések linkjének elérhetősége: https://otdk.hu/otdk2025/37-otdk-elo-kozvetites/
Az idei év várakozását tovább növeli az a tény, hogy még a 36. alkalomhoz képest is nagyobb számban érkeztek be pályamunkák a rendezvényre. Mindez mutatja a hallgatók és az őket segítő oktatók motiváltságát, valamint általában hazai felsőoktatási intézményeink egyre jelentősebb tehetséggondozó munkáját.
A Színház- és Filmművészeti Egyetemen közel 160 hallgató kezdi meg tanulmányait 2025 szeptemberében. Idén összesen 95 907 jelentkező került be a magyarországi felsőoktatásba.
Az SZFE két hallgatója, Balogh Benjámin és Czene-Polgár Donát egy önálló projekt megvalósításába kezdett, amely a Z generációs alkotókat állítja a középpontba. A kezdeményezés párbeszédet teremt nemcsak a művészeti ágak, hanem generációk között is – és talán közelebb visz annak megértéséhez, hogyan gondolkodnak ma a legfiatalabb alkotók a világról. Az SZFE Szakkollégium támogatásával futó projekt ötletgazdáival a megvalósulás második fázisában beszélgettünk eddigi tapasztalataikról és a lehetséges végkifejletről.
Oravecz Adrienn elsőéves látványtervező hallgatónk rendhagyó felkérésnek tett eleget: jelmezt tervezett a 33. Kék Madár Fesztivál számára, amely beteg gyermekek gyógykezelésére gyűjt adományokat. A felkérés körülményeiről és a fesztivál tapasztalatairól beszélgettünk vele.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.