Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget: 79 társulat 125 előadásából válogatták ki azokat a darabokat, amelyek a legmagasabb művészi értéket képviselik. A találkozó programjában magyarországi és határon túli társulatok meghatározó előadásai is helyet kaptak, ezért a versenyprogramban az egész Kárpát-medence magyar színjátszásának repertoárjából válogathatnak az érdeklődők.
A 2025-ös Országos Színházi Találkozó programja:
Nagyszínpad
Oidipusz – Radnóti Színház, Budapest (rendező: Szikszai Rémusz)
Az igazság gyertyái – Budaörsi Latinovits Színház (rendező: Alföldi Róbert)
Janovics – Kolozsvári Állami Magyar Színház (rendező: ifj. Vidnyánszky Attila)
Ivanov – Miskolci Nemzeti Színház (rendező: Szabó Máté)
A ház blokkok között – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat (rendező: Radu Afrim)
Esthajnal – Nemzeti Színház, Budapest (rendező: Vidnyánszky Attila)
A fiú – Bartók Kamaraszínház, Dunaújváros (rendező: Dicső Dániel)
Kamaraszínpad
1981 – Újvidéki Színház (rendező: Tomi Janežič)
Mély levegő – Füge Produkció – Orlai Produkció (rendező: Pálos Hanna)
Stuart Mária – Stúdió K (rendező: Nagy Péter István)
A bábjátékos – Csokonai Nemzeti Színház, Debrecen (rendező: Balázs Zoltán)
Peer Gynt – Budapest Bábszínház (rendező: Szikszai Rémusz)
Yerma – Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza (rendező: Keresztes Attila)
Őszi álom – Csiky Gergely Színház, Kaposvár (rendező: Bérczes László)
További információk és jegyvásárlás 2025. május 5-e után a Szigligeti Színház hivatalos weboldalán.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.
Az SZFE HÖK elnöksége május 15-16-ára írta ki a HÖK-választást. A választáson 9 fős csapatok indulhatnak egy legalább 5000, legfeljebb 8000 karakter hosszúságú pályázat benyújtásával.