Az SZFE adott otthont az I. DOSZ Arts konferenciának

A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.

Elsőként a Doktoranduszok Országos Szövetsége Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztályának elnöke, Lengyel Emese szólalt fel, aki köszönetet mondott egyetemünk rektorának a rendezvény szakmai támogatásáért a szorosabb értelemben vett intézményi infrastruktúra biztosítása mellett, valamint általában intézményünknek is a szervezésben nyújtott közreműködéséért. E tekintetben a DOSZ alelnökének és egyben az SZFE másodéves doktoranduszának, Tölli Sofiának a munkáját szükséges kiemelnünk, aki a két intézmény közti összekötő kapocs szerepét töltötte be. Lengyel Emese ezt követően beszámolt a DOSZ jövőbeli elképzeléseiről is: hangsúlyozta, hogy bár most először került sor erre az eseményre, terveik között a jövőben kétnapos művészeti, illetve művészettudományi témában tartott előadássorozatok is szerepelnek.

Az elnök bemutatkozása után egyetemünk rektora, prof. dr. Sepsi Enikő tartotta meg köszöntő beszédét, aki az intézmény Doktori Iskolájának PhD-programvezetőjeként is üdvözölte a konferencia létrehozásának ötletét. Ebben a minőségében kiemelte céljai között a Doktori Iskola megújításának fontosságát, amely időközben a nemzetközi színtérre is kilépett – jelezve az ilyen irányban megkezdett munka eredményeit.

Pozitívan értékelte továbbá, hogy a PhD- és a DLA-program előadásai együtt képviseltették magukat az eseményen, hiszen így a képzések jellegüknél fogva eltérő szempontrendszerei kölcsönösen megtermékenyíthették egymást. A perspektívát ráadásul tovább tágíthatja az a körülményi is, hogy erre az alkalomra sem csak a szorosabb értelemben vett művészeti egyetemekről érkeztek előadók. A DOSZ további munkájának elősegítéséhez felajánlotta publikációs lehetőség gyanánt az egyetem Uránia című folyóiratát, valamint – amennyiben majd kellő mennyiségű ismeretanyag összegyűlik – az újonnan indult SZFE Könyvek sorozatot is.

Harmadikként az 5Mű Egyesület elnöke, Balog Luca összegezte szervezetük céljait, valamint kétéves fennállásuk óta elért eredményeiket, melyeknek sorában kiemelte, hogy már Doktori Iskola keretei között is működtek. Az egyesület neve öt budapesti művészeti egyetem – a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és az SZFE – összefogásának eredményeként jött létre, a Művészeti és Művészettudományi Napon való jelenlétük így mindennél jobban reprezentálja az esemény interdiszciplináris jellegét.

Ennek megfelelően maguk az egyes prezentációk is széles spektrumon mutatták be a színháztudomány és művészetpedagógia, a filmművészet- és történet, valamint a zeneművészet különböző témaköreit, az előadók sorában pedig nem egy SZFE-s doktori programban részt vevő hallgatót is láthattunk. A rendezvényt végül projektbemutatók, majd a Malter Filmfesztivál díjazott alkotásainak rövidfilmbemutatói zárták.

A részletes program az alábbi oldalon érhető el.

Egyéb hírek

Fiatal tehetségek az Avignoni Fesztiválon – a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói mutatkoztak be a kortárs színház nemzetközi közegében

A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.

„A mai világban talán épp a színház képviseli leginkább a humanista értékeket” – interjú Herczeg Tamással

Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.

Kultúra és a fiatalok: az SZFE szakmai perspektívái az Educatio+ Konferencián

Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.

185 friss diplomással zárta jubileumi tanévét a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.

SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020