Az SZFE adott otthont az I. DOSZ Arts konferenciának

A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.

Elsőként a Doktoranduszok Országos Szövetsége Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztályának elnöke, Lengyel Emese szólalt fel, aki köszönetet mondott egyetemünk rektorának a rendezvény szakmai támogatásáért a szorosabb értelemben vett intézményi infrastruktúra biztosítása mellett, valamint általában intézményünknek is a szervezésben nyújtott közreműködéséért. E tekintetben a DOSZ alelnökének és egyben az SZFE másodéves doktoranduszának, Tölli Sofiának a munkáját szükséges kiemelnünk, aki a két intézmény közti összekötő kapocs szerepét töltötte be. Lengyel Emese ezt követően beszámolt a DOSZ jövőbeli elképzeléseiről is: hangsúlyozta, hogy bár most először került sor erre az eseményre, terveik között a jövőben kétnapos művészeti, illetve művészettudományi témában tartott előadássorozatok is szerepelnek.

Az elnök bemutatkozása után egyetemünk rektora, prof. dr. Sepsi Enikő tartotta meg köszöntő beszédét, aki az intézmény Doktori Iskolájának PhD-programvezetőjeként is üdvözölte a konferencia létrehozásának ötletét. Ebben a minőségében kiemelte céljai között a Doktori Iskola megújításának fontosságát, amely időközben a nemzetközi színtérre is kilépett – jelezve az ilyen irányban megkezdett munka eredményeit.

Pozitívan értékelte továbbá, hogy a PhD- és a DLA-program előadásai együtt képviseltették magukat az eseményen, hiszen így a képzések jellegüknél fogva eltérő szempontrendszerei kölcsönösen megtermékenyíthették egymást. A perspektívát ráadásul tovább tágíthatja az a körülményi is, hogy erre az alkalomra sem csak a szorosabb értelemben vett művészeti egyetemekről érkeztek előadók. A DOSZ további munkájának elősegítéséhez felajánlotta publikációs lehetőség gyanánt az egyetem Uránia című folyóiratát, valamint – amennyiben majd kellő mennyiségű ismeretanyag összegyűlik – az újonnan indult SZFE Könyvek sorozatot is.

Harmadikként az 5Mű Egyesület elnöke, Balog Luca összegezte szervezetük céljait, valamint kétéves fennállásuk óta elért eredményeiket, melyeknek sorában kiemelte, hogy már Doktori Iskola keretei között is működtek. Az egyesület neve öt budapesti művészeti egyetem – a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és az SZFE – összefogásának eredményeként jött létre, a Művészeti és Művészettudományi Napon való jelenlétük így mindennél jobban reprezentálja az esemény interdiszciplináris jellegét.

Ennek megfelelően maguk az egyes prezentációk is széles spektrumon mutatták be a színháztudomány és művészetpedagógia, a filmművészet- és történet, valamint a zeneművészet különböző témaköreit, az előadók sorában pedig nem egy SZFE-s doktori programban részt vevő hallgatót is láthattunk. A rendezvényt végül projektbemutatók, majd a Malter Filmfesztivál díjazott alkotásainak rövidfilmbemutatói zárták.

A részletes program az alábbi linken érhető el:

https://szfe.hu/esemenyek/dosz-arts-i-muveszeti-es-muveszettudomanyi-nap/

Egyéb hírek

Guiness rekord született dr. Lázár Balázs, egyetemünk adjunktusának közreműködésével

Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas  költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.

„A verkli bennem szól” – Fejes Szabolcs Liliom-rendezéséről az alkotóval beszélgettünk

Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.

Készség, interakció, virtuozitás – Adam J. Ledger az SZFE Doktori Iskolájában

Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.

Castinglehetőség színművészhallgatóknak

Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.

Új fotólaborban sajátítják el az analóg filmkészítés alapjait az SZFE operatőr hallgatói

Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.

Herskó Jánosra emlékeztek a Collegium Hungaricum Berlinben

Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.

Reménytelenül várni a csodát - Bemutatták a József Attila-filmet

A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.

SZFE HÖK választás

Az SZFE HÖK elnöksége május 15-16-ára írta ki a HÖK-választást. A választáson 9 fős csapatok indulhatnak egy legalább 5000, legfeljebb 8000 karakter hosszúságú pályázat benyújtásával.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020