Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.
Mennyire népszerű a Pannónia Ösztöndíjprogram az egyetemen, hányan vettek eddig részt rajta?
Az elmúlt 1 évben a program keretében több mint 150 mobilitás valósult meg, amiből 111 hallgatói mobilitás. Ez közel 20 %-os kiutazói arány, amely kiemelkedő eredmény egy művészeti egyetem esetében. Emellett különböző típusú külföldi tapasztalatszerzési lehetőségek is megnyíltak a hallgatók számára új, rövidtávú lehetőségekkel párhuzamosan. A szakmai gyakorlatok – átlagosan 6-8 hónapos időtartamban – 14 fő részvételével zajlottak, olyan országokban, mint Japán, Hollandia, Németország, Spanyolország, Olaszország, Ausztria, Szlovákia és Románia. Jelenleg két hallgatónk például Los Angelesben tölti szakmai gyakorlatát. A hosszabb távú tanulmányi mobilitás keretében eddig 2 hallgató tanult Portugáliában, a Lusófona Egyetemen, míg rövidtávú kutatási céllal 1 hallgató utazott Németországba. A program egyik legnépszerűbb formája a rövidtávú tanulmányi mobilitás, amely átlagosan ötnapos külföldi tartózkodást jelent, és eddig 94 hallgató számára biztosított szakmai tapasztalatot az Egyesült Királyságban, Csehországban, Romániában és Szerbiában.
Az Erasmus programhoz képest miben nyújt többet ez a lehetőség?
A Pannónia Ösztöndíjprogram rugalmasabb kereteket biztosít, ami kulcsfontosságú egy gyakorlati orientáltságú művészeti képzés esetében. Hallgatóink ezáltal nemcsak szemeszteres mobilitásban vehetnek részt, de további rövidtávú szakmai utak, workshopok, fesztivállátogatások és kutatási programok is elérhetővé váltak. Ezeknek a programoknak az egyike például a Karlovy Vary Filmfesztivál, amelynek során szakmai kapcsolatok építésére is lehetőség nyílt a külföldi hallgatókkal közösen tartott workshopok segítségével. Emellett az egyetem oktatói és munkatársai számára is nyitott a program, külföldi kutatásokat, képzéseket és más szakmai látogatásokat biztosítva a jelentkezőknek.
A nemzetközi kapcsolatok bővítését is segítette ez a program?
A Pannónia Ösztöndíjprogram lehetőséget adott arra, hogy tovább erősítsük meglévő bilaterális kapcsolatainkat, valamint, hogy új partnerekkel is megállapodásokat köthessünk. Kiemelkedő együttműködések jöttek létre angol és francia, valamint a kolozsvári és a marosvásárhelyi művészeti egyetemekkel, illetve olyan nemzetközi színházi társulatokkal, amelyek egyedi lehetőségeket biztosítanak hallgatóinknak.
Oktatóink külföldi szakmai programjaik során értékes kapcsolatokat építenek ki, emellett létrejönnek olyan együttműködések is, melyeknek további hozadéka a hallgatók mobilitási lehetőségeinek bővülése.
Melyek a legnépszerűbb mobilitási formák a hallgatók és az oktatók körében?
A hallgatók körében a rövid távú szakmai utak és fesztivállátogatások a legnépszerűbbek, mivel ezek gyorsan beilleszthetők a tanulmányaikba, ugyanakkor komoly fejlődési lehetőséget biztosítanak szakmailag. Népszerűek ugyanakkor a szakmai gyakorlatok is, jellemzően az abszolutórium utáni évben. Az oktatók és munkatársak különösen azokat a képzéseket, kutatási mobilitásokat, illetve workshopokat részesítik előnyben, amelyek segítik a szakmai fejlődésüket és az egyetem nemzetközi jelenlétének erősítését.
Milyen jövőbeli tervek vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal kapcsolatban?
Célunk, hogy a jövőben tovább növeljük a mobilitások számát, valamint, hogy olyan programokat is bevezessünk, amelyek segítik a külföldön szerzett tapasztalatok beépítését az egyetemi oktatásba. Emellett az SZFE egyre növekvő nemzetközi jelenlétét is erősíteni szeretnénk olyan saját szervezésű ilyen irányú eseményekkel, mint az idén induló, több országra kiterjedő egyetemi filmfesztiválunk. Bízunk benne, hogy ezek a kezdeményezések tovább erősítik egyetemünk nemzetközi szerepét, valamint, hogy lehetőséget biztosítanak a hallgatóknak, az oktatóknak és más kutatóknak, hogy szélesebb körben vehessenek részt ilyen programokban. Célunk, hogy minél több hallgató élhessen a mobilitási lehetőségekkel és olyan szakmai élményeket szerezhessenek, amelyek hosszútávon is hozzájárulnak szakmai fejlődésükhöz.
A program iránt érdeklődők kérdéseit várjuk az erasmus@szfe.hu címen.
A programról a Pannónia Ösztöndíjprogram aloldalán található bővebb információ.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.