Koltai Lajos, egyetemünk oktatója kapta a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját

május 12., hétfő 14:30
Share

Az idei, rekordszámú nevezést hozó Savaria Filmszemlén az SZFE több programban is képviseltette magát: az Agora Savaria Filmszínházban Novák Emil kurálásában nyílt meg egy Törőcsik Mari életét bemutató fotókiállítás, valamint Maruszki Balázs és Szekeres Csaba vezetésével interaktív filmes workshopot rendeztek középiskolásoknak. Emellett a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta.

 

A fesztivál nyitányaként Unseen Mari – Törőcsik Mari soha nem látott pillanatai címmel nyílt kiállítás az Agora Savaria Filmszínházban. A Törőcsik család hagyatékából összeállított fotókiállításon a magyar filmtörténet egyik legnagyobb ikonjának ritkán vagy éppen eddig még soha nem látott pillanatait láthatták az érdeklődők. E képeken nem a jól ismert, kamerák előtti színésznőt látjuk, hanem az érzékeny, kíváncsi, életimádó nőt. A kiállítás kurátora egyetemünk oktatója, a Magyar Filmakadémia elnöke, Novák Emil.

 

A filmszemle programjához kapcsolódóan Történet kétféleképp: A film, amit olvasol és a film, amit írsz címmel tartott középiskolásoknak szóló interaktív workshopot két oktatónk, Maruszki Balázs és Szekeres Csaba. A workshopok közös témája a film és a szöveg találkozása volt.

A 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta. A pénteki díjátadó gála felvezetéseként közönségtalálkozót szerveztek a filmszemle két életműdíjasával: Koltai Lajost, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőrt, rendezőt, érdemes művészt; valamint Rudolf Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színészt, színházi-, és filmrendezőt, producert, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját Murai András filmtörténész kérdezte kezdetekről, nagy szakmai fordulatokról és szép emlékekről.

Fotó: Nyirkos Zsófia

 

A díjátadóra az Agora Savaria Filmszínház Hildebrand István termében került sor.

„Koltai Lajos a magyar filmművészet egyik legnagyobb hatású alakja, világszerte elismert operatőr és filmrendező. Már fiatal korában találkozott a filmművészettel, és hamar kiderült, hogy rendkívüli tehetséggel rendelkezik. Tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Főiskolán végezte, Illés György legendás operatőrosztályában, amelyből számos kiemelkedő filmes került ki.
Koltai Lajos számos rangos díjat nyert, többek között Balázs Béla-díjat, Kossuth-díjat és a Magyar Filmakadémia Életműdíját. Nemcsak technikai tudása, hanem mély művészi érzékenysége is kiemelkedő, amellyel gazdagította a magyar és nemzetközi filmművészetet.   Munkássága a magyar film történetének megkerülhetetlen része, és példát mutat a fiatal filmes generációknak. A Savaria Filmakadémia életműdíját a Nemzet Művésze, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, rendező, érdemes művész Koltai Lajos kapja.” – hangzott el a laudációban. Az újabb elismeréshez mi is szívből gratulálunk!

Egyéb hírek

„A színház számomra nem csupán hivatás, hanem létforma” – beszélgetés Lukács Ádámmal, az SZFE végzős hallgatójával

Lukács Ádám, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős prózai színművész hallgatója gyerekkora óta él-hal a színházért. Az SZFE-n töltött évek során nemcsak technikai tudást, hanem mélyebb alkotói szemléletet is elsajátított, mesterei – Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila – példáján keresztül. Az interjúban szó esik a megfelelési kényszer leküzdéséről, az első évad kihívásairól, valamint arról is, hogyan vált a színészet mellett a rendezés is az önkifejezés egyik útjává.

Két szakkollégiumi hallgató is díjazott lett az OTDK-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos élete az elmúlt időszakban látványosan megerősödött: egyre több hallgató vállalkozik önálló kutatómunkára és mind több tudományos eredmény mutatkozik meg országos fórumokon is. E folyamatot a Doktori Iskola mellett a nemrég alapított SZFE Szakkollégium is támogatja, amely közösségi és szakmai műhelyként is segíti a hallgatók elmélyülését a kutatási témájukban.

EKÖP Konferencia 2025

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatják be az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) pályázatára készült munkáikat. A konferencia időpontja 2025. május 30., helyszíne pedig az SZFE Mészáros utcai kampusza lesz.

Az SZFE bemutatja: zenei etűdök Csokonai Vitéz Mihály verseire

Az SZFE III. éves film- és televíziórendező osztálya bemutatja a Csokonai 250 emlékévre készült videóklippjeiket. Osztályvezető tanár: Zilahy Tamás és Káel Csaba. A vetítés időpontja május 13., 13 óra, helyszíne pedig a Hevesi terem (1088 Budapest, Rákóczi út 21.) lesz.

 

Idén is lesz Nemzetközi Színházi Műhely: folytatódik az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem együttműködése

A  Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.

Az SZFE vizsgafilmjei a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.

Valère Novarina tartott workshopot az SZFE hallgatóinak

Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.

SZFE-s hallgató a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának zsűrijében

2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020